Investiční sdružení: Trhy ČR a Slovenska už nejsou tak provázané jako před 1993
Praha 14. října (ČTK) - Česká a slovenská ekonomika už nejsou tak provázané jako před rozpadem společného státu v roce 1993. Přesto, že je Slovensko druhým největším vývozním trhem, mnohem intenzivnější obchodní vztahy má Česko s Německem. ČTK to řekl předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. V Česku mají podle něj slovenští podnikatelé zájem investovat především do rozvoje turistiky nebo zimních sportů. Na Slovensko z Česka za letošních prvních osm měsíců směřovalo zboží v hodnotě 265,9 miliardy korun, meziročně to byl pokles přibližně o 26,3 miliardy korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V sobotu 28. října uplyne 105 let od vzniku Československa.
"Jsme si blíž než jakékoli dva jiné národní státy v Evropě. Na druhou stranu samozřejmě vůči stavu v roce 1993 došlo k významnému snížení vzájemné hospodářské provázanosti obou ekonomik a tedy i obchodu, což je ale jen logické vzhledem k tomu, že už nejsme jeden stát a navíc bez centrálně řízené ekonomiky jako před rokem 1989," uvedl Blažek.
Podle velikosti trhu pro sebe česká a slovenská ekonomika rozhodující nejsou, dodal Blažek. "Navíc ten nejdůležitější faktor pro českou ekonomiku je provázanost s ekonomikou německou a ta je nepochybně zcela klíčová. Takovou provázanost Slovensko nemá a neexistuje ani mezi českou a slovenskou ekonomikou navzájem," řekl.
Ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáš Martin ČTK řekl, že si jsou však struktury obou ekonomik v mnoha ohledech podobné. Slovensko podle něj například stejně jako Česko vyváží nejvíce stroje a přepravní zařízení. Růst ekonomiky také v Česku i na Slovensku podporuje především automobilový průmysl. "Mezi další důležité sektory v obou zemích patří elektrotechnický, chemický a hutnický průmysl. Obě země se rovněž výrazně začínají orientovat i na podporu vědy, výzkumu a inovací," doplnil Martin.
Čeští podnikatelé na slovenském trhu podle Martina nejvíce oceňují minimum obchodních bariér. "Češi a Slováci mají velmi blízkou kulturu a četné rodinné vazby z dob společného státu. V ČR studuje mnoho Slováků, kteří v zemi často zůstávají pracovat," řekl.
Pro české firmy je podle Blažka nyní důležité, aby se po volbách na Slovensku vytvořila stabilní vláda, která v zemi zajistí rozvoj podnikatelského prostředí. "To, co by bylo určitě nejhorší z pohledu podnikání, je nejistota a nestabilita," uvedl Blažek.
Za celý loňský rok export z ČR na Slovensko podle ČSÚ dosáhl hodnoty 447,7 miliardy korun, což byl proti 2021 nárůst z 374,9 miliardy korun. Dovoz ze Slovenska stoupl přibližně o 23 miliard korun na 223,8 miliardy korun. V roce 1993 činil český vývoz na Slovensko 83,2 miliardy korun, tvořil 19,7 procenta veškerého exportu z ČR. Dovoz ze Slovenska tehdy byl 67,7 miliardy korun, což odpovídalo 15,9 procenta veškerého importu, uvedl už dříve ČSÚ. Relativní váha Slovenska v obchodních vztazích se podle něj za 30 let snížila ve prospěch jiných zemí Evropské unie a Asie. Například do Německa loni z Česka plynulo zboží za 1,3 bilionu korun.
mib ptd
JP Morgan a Wells Fargo meziročně zvýšily zisk, těžily z růstu úrokových výnosů
New York 13. října (ČTK) - Americká investiční banka JP Morgan Chase Co. ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 13,15 miliardy dolarů (308 miliard Kč) z 9,74 miliardy ve stejném období loni. Těžila z vyšších úrokových sazeb, které zvedly její příjmy z úvěrů. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Vyšší zisk vykázala za třetí kvartál i konkurenční banka Wells Fargo.
Zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed) posílilo čisté úrokové výnosy bank, tedy rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co vyplácejí za vklady. JPMorgan Chase Co. vykázala další rekordní čtvrtletí čistých úrokových výnosů a zvýšila svou prognózu pro letošní rok.
Čisté úrokové výnosy, které jsou hlavním zdrojem příjmů JP Morgan, dosáhly za tři měsíce do 30. září 22,9 miliardy USD, což je nad očekáváním analytiků. Největší americká banka uvedla, že v letošním roce očekává, že z tohoto zdroje příjmů získá 88,5 miliardy USD.
Zisk JP Morgan podpořila také květnová akvizice banky First Republic Bank, která do její rozvahy přidala úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard dolarů.
"Uvědomujeme si, že tyto výsledky těží z nadměrného zisku z čistých úrokových výnosů i z nižších než běžných úvěrových nákladů, které se časem normalizují," uvedl v prohlášení generální ředitel Jamie Dimon. Varoval však, že války na Ukrajině a na Blízkém východě mohou mít dalekosáhlé důsledky. "Toto je možná nejnebezpečnější období, jaké svět zažil za poslední desetiletí," řekl Dimon.
Konkurenční banka Wells Fargo ve třetím kvartálu zvýšila čistý zisk meziročně na 5,77 miliardy dolarů z 3,59 miliardy. Úrokové výnosy, které stouply o osm procent na 13,1 miliardy dolarů, také překonaly odhady analytiků. Banka se sídlem v San Francisku opět zvýšila celoroční výhled, protože nadále těží z vyšších úrokových sazeb.
"Ačkoli ekonomika je i nadále odolná, pozorujeme dopady zpomalující se ekonomiky, kdy se snižují zůstatky úvěrů a mírně se zhoršuje situace v oblasti úvěrů," uvedl v prohlášení generální ředitel Charlie Scharf.
Výsledky amerických bank poskytují první pohled na to, jak se americkým spotřebitelům a podnikům daří v prostředí vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb. Dnes ještě oznámí hospodářské výsledky za třetí kvartál banka Citigroup. Příští týden budou následovat Bank of America, Goldman Sachs a Morgan Stanley.
vjn jrm