Firmy kvůli antisemitismu pozastavují reklamu na síti X, Musk chystá žalobu
New York 18. listopadu (ČTK) - Firmy Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate pozastavily marketing na platformě X. Reagují tak na protižidovský příspěvek, který na platformě sdílel její majitel Elon Musk. Informuje o tom agentura Reuters a server listu The New York Times (NYT). Musk dnes uvedl, že společnost X Corp zažaluje organizaci Media Matters a další subjekty, které podle něj na platformu X zaútočily.
Organizace Media Matters tento týden uvedla, že zjistila, že inzeráty některých velkých společností, například od firem IBM a Apple, se na síti X objevují u příspěvků s antisemitským obsahem. Firmy následně začaly reklamu na síti X pozastavovat.
"Jakmile se v pondělí otevře soud, X Corp podá termonukleární žalobu na Media Matters a všechny, kteří se podíleli na tomto podvodném útoku na naši společnost," napsal dnes Musk na síti X. Zveřejnil tam i prohlášení, podle kterého organizace Media Matters zkresluje skutečnou situaci na síti X ve snaze "podkopat svobodu slova a uvést inzerenty v omyl".
Musk ve středu reagoval na příspěvek, podle kterého Židé podporují "nenávist vůči bělochům". "Říkáš přesně pravdu," napsal k postu podnikatel.
Jeho krok kritizoval mimo jiné Bílý dům, podle něhož je "nepřijatelné opakovat ohavnou lež, která stojí za nejsmrtelnějším aktem antisemitismu v americké historii". Odkazoval tak na konspirační teorii rozšířenou mezi neonacisty, podle které mají Židé tajný plán na podporu nelegální imigrace do západních zemí s cílem podrýt autoritu tamní bílé většiny. Na tuto konspirační teorii se odkazoval mimo jiné Robert Bowers, pachatel útoku na pittsburskou synagogu z roku 2018, při němž zemřelo 11 věřících.
Ve čtvrtek svou reklamu na platformě X pozastavil technologický gigant IBM a teď ho následovaly další společnosti.
Platformu X, dříve známou jako Twitter, převzal Musk loni v říjnu. Za jeho působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, což podle kritiků otevřelo cestu k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Síť se kvůli oslabenému moderování obsahu už dříve potýkala s odchodem inzerentů.
Spory a kontroverze v občanské i diplomatické rovině celosvětově v posledních týdnech vyvolala válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, které 7. října z Pásma Gazy zaútočilo na izraelské území. Tento výpad si vyžádal na 1200 obětí, Izraelci v reakci zahájili masivní útok na Gazu. Na tomto území od té doby přišlo podle palestinských úřadů o život přes 12.000 lidí.
pmh mtw spr
Medaile Za zásluhy o diplomacii dostalo 15 osobností a dvě organizace
Praha 17. listopadu (ČTK) - Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes vyznamenal 15 lidí a dvě organizace medailí Za zásluhy o diplomacii. Mezi oceněnými je osm osobností ze zahraničí a sedm Čechů, tři z nich ministr vyznamenal in memoriam. Medaile Lipavský předal v Černínském paláci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.
Mezi oceněnými Čechy jsou bývalý velvyslanec na Ukrajině Radek Matula, Helena Koenigsmarková, která přes 30 let vedla Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, autorka učebnic češtiny pro cizince Lenka Froulíková a oštěpařka Barbora Špotáková.
Medaili in memoriam udělil Lipavský bývalému velvyslanci v Polsku Jakubovi Dürrovi, který byl v minulosti i stálým představitelem České republiky při Evropské unii či náměstkem ministra školství a ministra zahraničí. Ocenění in memoriam dostaly také dvě diplomatky, bývalá velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková a bývalá zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená. Všichni tři ocenění in memoriam zemřeli náhle v nedávné době.
Fialková byla první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona. Studená v diplomacii působila přes 25 let, mimo jiné na Stálé misi České republiky při OSN.
Vyznamenání od ministra přezvaly také dvě organizace, Charita ČR a Česká škola bez hranic, která v osmi evropských městech učí děti s českými kořeny češtinu a české reálie.
Ocenění dostal také například honorární konzul ČR v brazilském Porto Alegre Fernando Lorenz de Azevado, honorární konzul ČR v Barceloně Jaime Martín Puchol nebo Američan William F. Martin, který v minulosti působil jako výkonný tajemník Rady národní bezpečnosti nebo náměstek ministra energetiky USA.
Medaile Za zásluhy o diplomacii byly poprvé uděleny v březnu 2019. Ocenění v minulosti získali například slovenská herečka a někdejší velvyslankyně Magda Vašáryová, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a další osobnosti.
sou ptd