Blatno v Krušných horách pokračuje v opravě kostela, kam vrátí původní varhany
Blatno 24. prosince (ČTK) - Malá obec Blatno v Krušných horách začne v příštím roce opravovat kůr v kostele sv. Michaela Archanděla. Rekonstrukce je nutná k tomu, aby se do svatostánku vrátily původní varhany. Hudební nástroj z druhé poloviny 18. století zachránil německý varhanář, teď jsou varhany dočasně uloženy na Plzeňsku. Ve sbírce na jejich obnovu je zhruba 250.000 korun. ČTK to řekla starostka Iveta Rabasová Houfová (Pro venkov). Na rekonstrukci kostela získala radnice dotaci z Česko-německého fondu budoucnosti.
Kostel je zapsaný na seznamu kulturních památek České republiky. Přestože stavební práce ještě zdaleka neskončily, již slouží jako centrum kulturního a společenského života. Konají se zde akce jako hudební slavnosti, Noc kostelů, výtvarná sympozia a výstavy. Kostel je i místem pro konání společných akcí s německým partnerem z Marienbergu. Plánovaná rekonstrukce kruchty má umožnit instalaci původních varhan, které z kostela zmizely v 80. letech 20. století a které zachránil drážďanský restaurátor Kristian Wegscheider. Fond budoucnosti podpoří tuto renovaci částkou 600.000 korun.
Na další práce v kostele potřebuje obec, kde žije zhruba 620 obyvatel, čtyři miliony korun. Starostka odhaduje, že polovina bude stačit na rekonstrukci kůru, kde je zatím maketa barokních varhan, které postavil loketský varhanář Johann Georg Ignaz Schmidt v roce 1782. Za komunismu kostel chátral a varhany zmizely. "Domnívali jsme se, že jsou zničeny. Ze záznamů jsme věděli, že v 80. letech byly předány restaurátorovi za zůstatkovou cenu s tím, že jsou poškozené a nedají se zachránit," uvedla Rabasová.
Ukázalo se, že německý varhanář je před lety odkoupil s úmyslem je zachránit a třeba jednou vrátit tam, odkud pocházejí. Narazili na ně lidé ze Šumavy, kteří pro jeden z kostelů hledali vhodné varhany. Když zjistili, že jsou z Blatna, oslovili radnici, zda by o ně neměla zájem. Mezitím nový vlastník nástroj částečně zrestauroval. Starostka ho kontaktovala, znalec potvrdil, že jsou to původní varhany z Blatna a pak se už stěhovaly do kostela na Plzeňsku, kde čekají na dokončení restaurátorských prací.
Obec vypsala na varhany veřejnou sbírku. Na ní je aktuálně kolem 250.000 korun, potřeba je zhruba 1,5 milionu korun. "Sbírka poběží celý příští rok, pak už snad bude kostel připraven na jejich instalaci a bude mít dostatek peněz na renovaci," uvedla starostka. Varhany obec koupila za tři miliony korun.
fir hj
Novým litoměřickým biskupem jmenoval papež Stanislava Přibyla
Litoměřice 23. prosince (ČTK) - Šestým poválečným biskupem litoměřické diecéze bude dvaapadesátiletý Stanislav Přibyl, který nyní působí jako generální sekretář České biskupské konference. Jmenoval jej papež František. Přibyl nahradí po 15 letech Jana Baxanta jmenovaného papežem Benediktem v roce 2008. Oznámení jména nového biskupa předcházela v litoměřické katedrále sv. Štěpána minuta ticha za oběti čtvrteční střelby na Filozofické fakultě UK v Praze.
"Chtěl bych poděkovat za důvěru ve mě vloženou," uvedl dnes Přibyl, který je generálním sekretářem ČBK od roku 2016. Jako zásadní hodnoty, které chce ve funkci rozvíjet, zmínil společenství, spoluúčast a poslání.
"Rozhodně je to velké obdarování pro mě, a doufám, že i pro celou diecézi, kterou jsem si zamiloval už před 15 lety, když jsem přišel do Litoměřic jako generální vikář," řekl ve svém projevu.
Přibyl je doktorandem na Filozofické fakultě UK, proto se jej podle jeho slov tragédie dotýká velmi zblízka. Na fakultě se věnuje studiu dějin výtvarného umění se zaměřením na osobnost třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.
Nově jmenovaný biskup je též administrátorem farnosti Horní Police na Českolipsku, kde se dlouhodobě věnuje obnově tamního poutního areálu Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou.
Baxant přijal biskupské svěcení v roce 2008 ve svých 60 letech. Je tradicí, že biskup končí působení, když dovrší 75 let. Přibyl se úřadu ujme v sobotu 2. března v 11:00 v litoměřické katedrále. "Na jeho novou cestu do diecéze, kterou zná a má ji rád, a o níž ví, že je kamenolomem i zahradou, mu přislibuji duchovní podporu modlitby a bratrské přízně. Zpráva o jeho jmenování mě potěšila a papeži Františkovi jsem vděčný, že takto rozhodl," reagoval dnes Baxant na jmenování Přibyla.
Litoměřická diecéze byla založena v roce 1655 vydělením z území arcidiecéze pražské. Její plocha činí téměř 9400 čtverečních kilometrů, má deset vikariátů, 384 farností a je v ní 1265 samostatně stojících kostelů a kaplí. Pokud jde o počet věřících, je nejmenší diecézí v České republice. Leží zejména na území Ústeckého a Libereckého kraje, částečně zasahuje do Královéhradeckého a Středočeského kraje a okrajově do kraje Karlovarského.
sbe knt sd