Církev opravuje Čínský pavilon v kroměřížské Podzámecké zahradě
Kroměříž 18. září (ČTK) - Církev opravuje Čínský pavilon v kroměřížské Podzámecké zahradě, která je památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Náklady přesáhnou dva miliony korun. Pavilon stojí na ostrůvku v Divokém rybníce. Po obnově jej návštěvníci budou moci obdivovat v podobě, jak jej zachytily historické fotografie ještě před první světovou válkou. ČTK to dnes sdělil mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Práce na obnově pavilonu začaly letos. V minulosti byl podle Šárky Brantalové ze stavebního oddělení arcibiskupství často bez historických souvislostí přetírán barvami volně dostupnými na trhu. "Jedním z cílů obnovy proto bylo vrátit pavilonu zašlou krásu a ukázat návštěvníkovi, jak mohl pavilon vypadat v letech 1900 až 1910," uvedla Brantalová.
Díky průzkumu starých fotografií, pohledů a dokumentů v archivech se odborníci snaží zajistit pavilonu původní barevnost dřevěných sloupů i zábradlí. Střechy zdobily květinové ornamenty. "Rekonstrukce šablonové výzdoby s prezentací nálezů historického šablonování na omítaných podhledech střech je velmi nákladná a jedná se o náklady nad rámec původního rozpočtu v hodnotě cca 200.000 korun," uvedl Gračka.
Alespoň část této částky by církev ráda získala prostřednictvím veřejné sbírky, kterou vyhlásila nezisková organizace Czech National Trust ve spolupráci se Správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Zatím se vybralo přes 50.000 korun.
Obnova pavilonu je financovaná z prostředků Arcibiskupství olomouckého a Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Přispěl na ni i Zlínský kraj. Dokončení opravy pavilonu podle Gračky záleží na počasí i na termínu, kdy se církvi podaří zajistit potřebné peníze. Čínský pavilon pochází patrně z let 1883 až 1890. Navazuje na tradici staveb inspirovaných čínskou kulturou, jejíž počátky v Podzámecké zahradě sahají hluboko do 18. století.
V současnosti je Podzámecká zahrada veřejnosti dočasně nepřístupná. Intenzivní déšť v ní v minulých dnech vyvrátil stromy. Půda v zahradě je navíc silně podmáčená a hrozí pád dalších. Poté, co terén vyschne, musejí stromy zkontrolovat dendrologové. "Termín otevření zahrady bych v tuto chvíli nechtěl odhadovat," řekl ČTK dnes odpoledne ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř. Přírodně-krajinářský park ve stylu anglických zahrad se rozkládá na ploše 64 hektarů.
chv hj
Galerie Václava Chada ve zlínském zámku oslaví deset let své existence výstavou
Zlín 18. září (ČTK) - Opět spolu – 10 let Galerie Václava Chada. Představí díla více než 80 autorů, kteří zde v průběhu uplynulé dekády vystavovali, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Kateřina Martykánová. Vernisáž bude ve čtvrtek, výstava potrvá do 8. listopadu.
Za deset let se v galerii konalo 75 výstav. K vidění byla díla Adolfa Borna, Jindřicha Štreita, Adrieny Šimotové nebo Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
"Výstava je naším poděkováním všem umělcům, kteří v průběhu let sdíleli své neobyčejné vizionářství s Galerií Václava Chada. Každý z více než osmdesáti vystavujících autorů zanechal nesmazatelnou stopu a přispěl k vytváření bohaté mozaiky uměleckých objevů, které galerie nabídla širokému publiku," uvedla kurátorka Miroslava Ptáčková.
Výstava není jen retrospektivou. "Vyjadřuje také naději do budoucnosti – že galerie bude i nadále místem, kde se setkávají kreativní duše a kde umění inspiruje k hlubšímu zamyšlení. Tato výjimečná platforma se neustále rozvíjí a jejím posláním je i nadále přinášet tvůrčí odvahu a nebojácnost, stejně jako to dělal Václav Chad, po němž galerie nese své jméno," uveda kurátorka.
Václav Chad (1923 až 1945) patřil k prvním studentům Školy umění firmy Baťa, která zahájila provoz v září 1939. Po dokončení studia pokračoval na takzvané huti – speciální školní dílně pro absolventy, kde měl možnost se zapojit do velkých školních zakázek. Při studiích pracoval také jako výtvarník v propagačním oddělení Baťových závodů. Od října roku 1944 se naplno zapojil do protifašistického odboje, nakonec vedl konspirativní skupinu. Při razii gestapa na firemním internátu v noci na 24. února 1945 byl při pokusu o útěk zastřelen.
Galerii provozuje obecně prospěšná společnost Zlínský Zámek, provoz financují příspěvky sponzorů a dotace, přispívá i město Zlín.
jmk hj
DALŠÍ ZPRÁVY