Umělecká fakulta vystavuje v centru Plzně nejlepší klauzurní práce studentů
Plzeň 22. února (ČTK) - Univerzitní Galerie Ladislava Sutnara v Plzni vystavuje ode dneška nejlepší klauzurní práce, které v uplynulém zimním semestru vytvořili studenti bakalářských i magisterských oborů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výstavní sál v centru města představuje nejlépe hodnocené fotografie, malby, animace, multimediální projekty, instalace či interiérové nebo oděvní doplňky od více než 44 jednotlivců a skupin, řekla dnes ČTK Šárka Stará, mluvčí Západočeské univerzity, pod níž umělecká fakulta patří.
Ve 22 ateliérech Sutnarky, jak se fakultě říká, studuje přes 700 studentů. Klauzurní postupové zkoušky jsou dokladem toho, kam se malíři, sochaři, grafici, designéři, animátoři a další posunuli. Svou několikaměsíční práci musí obhájit před odbornou komisí, ve které zasedají pedagogové i externí odborníci z praxe. Prezentace klauzurních a semestrálních prací jsou tak podle mluvčí vyvrcholením každého semestru.
Práce stovek mladých výtvarníků ze zimního semestru se krátce představily začátkem února přímo na fakultě, letos Sutnarka navíc zvolila i výstavu výběru toho nejlepšího z jednotlivých ateliérů. "Chtěli jsme tak veřejnosti jasně deklarovat, co naše fakulta považuje za směr vývoje různých uměleckých disciplín a příklady excelentní tvorby. Tento výběr prošel další selekcí, která v extrahované formě prezentuje tvorbu napříč ateliéry, definuje filozofii a strategii naší fakulty. Je to tedy několikanásobný destilát toho nejlepšího za poslední půlrok tvorby na Sutnarce," shrnul děkan fakulty Vojtěch Aubrecht. Vystavení klauzurních prací je podle něj nejen završením půlročního úsilí studentů a oslavou vykonané práce a úspěchu, ale i konfrontací s názory odborníků a veřejnosti a někdy i konfrontací s neúspěchem. "Klauzury jsou jedním z prvních veřejných odhalení umělcova nitra, demonstrací umu a tvůrčího potenciálu. Je to v mnoha ohledech přehlídka vzrušující a naplňující více než výstavy zasloužilých umělců," poznamenal děkan.
Návštěvníci výstavy mohou až do 11. března například obdivovat několik židlí od studentek designu nábytku a interiéru, počítačovou hru studentky interaktivního designu, keramická designová díla, takzvanou pop-up knihu či tichou knihu od studentek oboru kniha a tvarování papíru, ukázky komiksů, šperky inspirované předním barokním architektem Janem Santinim, sadu psacích potřeb nebo třeba návrh užitého designu pro přípravu biomateriálu na tkáňové inženýrství jater.
lap gcm
Čínsko-ruské vztahy jsou pevné jako skála, řekl čínský představitel v Moskvě
Moskva 21. února (ČTK) - Nejvyšší čínský diplomat Wang I dnes v Moskvě označil čínsko-ruské vztahy za "pevné jako skála". V ruské metropoli jednal s tajemníkem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem, který označil Peking za prioritu ruské zahraniční politiky a zdůraznil, že obě velmoci musí držet při sobě, aby odolaly tlaku Západu.
"Čínsko-ruské vztahy mají zralý charakter a jsou pevné jako skála, vydrží zkoušky v proměnlivé mezinárodní situaci," prohlásil čínský představitel podle agentury TASS. "V současnosti máme velmi dobré možnosti pokračovat v naší úzké strategické součinnosti a kontaktech na obranu našich společných strategických zájmů," řekl.
"V daném kontextu (tlaku Západu na Rusko a Čínu) chci potvrdit naši neměnnou podporu Pekingu v otázkách Tchaj-wanu, Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu, které Západ používá k diskreditaci Číny," prohlásil Patrušev, pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.
Západ kritizuje Čínu za zacházení s muslimskými Ujgury v provincii Sin-ťiang a za potlačování demokratické opozice v Hongkongu.
Nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu Čína neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).
Čínský ministr zahraničí Čchin Kang dnes v projevu na bezpečnostní konferenci v Pekingu vyzval západní země, aby "přestaly rozdmýchávat" válku na Ukrajině, a vyjádřil znepokojení Pekingu ohledně stupňování ukrajinské krize. "Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra," uvedl rovněž Čchin.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli vyjádřil obavy, že Peking zvažuje poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Čína jeho tvrzení popřela.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že "není vyloučené", že se Wang setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
msk mka