Prognóza HK: České hospodářství letos meziročně vzroste o 1,3 procenta
Praha 26. března (ČTK) - České hospodářství se letos vrátí k růstu. Hrubý domácí produkt meziročně vzroste o 1,3 procenta, průměrná mzda v nominálním vyjádření stoupne o 6,1 procenta a v reálném o 3,4 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy Hospodářské komory ČR (HK), kterou dnes představil ČTK a České televize její prezident Zdeněk Zajíček.
Česká národní banka v únoru zhoršila výhled vývoje ekonomiky, HDP podle ní letos vzroste o 0,6 procenta. Odhad letošní inflace ČNB ponechala na 2,6 procenta. Ministerstvo financí v lednové predikci očekávalo růst HDP 1,2 procenta a průměrný letošní růst inflace 3,1 procenta.
Návrat reálných mezd k růstu podle Zajíčka oživí spotřebu domácností, což mimo jiné přispěje k růstu maloobchodních tržeb. "Dobrou zprávou je to, že inflační období máme za sebou a českou ekonomiku letos čeká i mírný růst. Hlavním prorůstovým faktorem bude obnovená spotřeba domácností. Klíčový bude pokles tempa růstu spotřebitelských cen na námi odhadovaných 2,7 procenta. Roční průměrná míra inflace se tak tento rok již bude pohybovat v pásmu inflačního cíle České národní banky, tedy okolo dvou procent,“ uvedl Zajíček.
Ekonomický růst ale bude podle predikce relativně křehký. "U firem totiž stále převládá určitá opatrnost v plánování investic. Nechce-li vláda tento křehký růst podkopat, nezbytné bude, aby podnikatelům neztěžovala podnikání, ale naopak aby je podpořila jak odstraněním administrativních bariér v podnikání, tak v investiční aktivitě," upozornil Zajíček.
V zemi bude podle něj nezbytné postavit nové energetické zdroje a zároveň posílit přenosovou a distribuční soustavu. Za druhé půjde o dopravní infrastrukturu, ČR má podle něho dlouhodobý deficit ve výstavbě dopravních sítí, zejména té dálniční, a také vysokorychlostních tratí. Třetí důležitou oblastí jsou podle HK datové sítě‚ jejich výstavba a rozvoj. Čtvrtou je pak nájemní bydlení. "Je třeba výrazněji doplnit trh, na němž převládají byty v osobním vlastnictví, o dostupné nájemní bydlení. Mezi čtyři měkké strategické cíle pak patří investice do trhu práce, do vzdělání, do vědy, výzkumu a inovací a do odstraňování byrokracie," dodal Zajíček.
Komora očekává, že pozitivně bude k růstu exportně orientované tuzemské ekonomiky rovněž přispívat čistý vývoz. Ve prospěch exportu, a tím i výkonnosti celé ekonomiky, působí totiž oslabení koruny k hodnotám nad 25 korun za euro vyvolané postupným snižováním úrokových sazeb České národní banky, vysvětlil Zajíček.
Přes kurzový stimul zůstává podle něho vnější významné riziko, spočívající ve stagnaci sousední německé ekonomiky, která je odběratelem významné části české produkce. Negativní roli mohou sehrát geopolitické tlaky, zejména vývoj ruské agrese na Ukrajině, opětovná eskalace islámského fundamentalismu, zadrhávání čínské ekonomiky nebo volební kampaň v USA, dodal.
Jedinou složkou HDP s negativním příspěvkem se stane změna stavu zásob. "Pro letošní rok ale očekáváme, že firmy budou pokračovat v rozpouštění dříve naakumulovaných zásob,“ doplnila ředitelka odboru legislativy, práva a analýz komory Lenka Janáková.
fd mha
Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje, že hospodářství začíná ožívat
Praha 25. března (ČTK) - Březnové zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku ukazuje, že české hospodářství začíná ožívat. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyzdvihují především optimismus spotřebitelů, který podle nich může podpořit spotřebu domácností. Ta by podle odborníků letos měla táhnout hrubý domácí produkt (HDP), sdělili ČTK.
Analytička Komerční banky Jana Steckerová uvedla, že se důvěra v ekonomiku zlepšila ve všech sektorech s výjimkou stavebnictví. "Dnešní výsledek tak potvrzuje naše očekávání, že česká ekonomika by měla v nadcházejících kvartálech dále oživovat. To však bude pouze pozvolné, když za celý letošní rok očekáváme růst HDP o 0,8 procenta," uvedla.
Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil upozornil na to, že důvěra spotřebitelů dosáhla 99,9 bodu, což je nejvyšší hodnota od října 2021. "Domácnosti tak evidentně již zřetelně vidí světlo na konci tunelu, přestávají se obávat dalších cenových šoků, hrozby nezaměstnanosti, poklesu reálných výdělků či dopadů vládního konsolidačního balíčku. Právě větší optimismus spotřebitelů je to, co česká ekonomika postrádala v uplynulých letech. Jejich slabá nákupní aktivita byla dosud hlavním důvodem, proč se návrat na předpandemické otáčky na rozdíl od celého zbytku EU stále nedařil," uvedl Hradil.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera se začíná obracet horší nálada domácností a firem z prvních dvou měsíců roku. "Domácnosti současnou situaci již nevnímají natolik negativně. A zejména předpokládají zlepšení své finanční situace, což by mohlo znamenat rychlejší oživení doposud utlumené spotřeby domácností. Také v případě firem je patrný náznak optimismu," uvedl. "Ačkoli čísla jednoho měsíce nelze přeceňovat, závěr prvního čtvrtletí letošního roku naznačuje v tomto ohledu mírný optimismus," dodal Seidler.
"Důvěra spotřebitelů roste již tři měsíce po sobě, pravděpodobně vnímají silně pozitivně klesající inflaci v únoru letošního roku a výhled na růst reálných mezd. Díky tomu se zvyšuje počet lidí, kteří očekávají zlepšení své finanční situace. Zmírnil se i pesimismus podnikatelů, což nám poskytuje mírně pozitivní výhled na vývoj ekonomiky jako celku v letošním roce," sdělil hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek hodnotí údaje o důvěře v ekonomiku jako znamení, že se české hospodářství stabilizovalo a zřejmě vykáže v prvním čtvrtletí symbolický růst. "O nějaké konjunktuře je zatím předčasné hovořit, protože v první fázi se pojede na vrub zásob a teprve s oživením zahraniční poptávky lze předpokládat i pozitivní impulz ve výrobním sektoru. Prozatím ovšem pozitivní očekávání firem nejsou jasně podložená novými objednávkami," uvedl.
Daniel Janeček ze strategického poradenství PwC ČR upozornil na to, že nálada podnikatelů zaostává za spotřebiteli. "Po přibližně třech letech jsme opět svědky toho, že se pomyslné nůžky rozevírají ve prospěch spotřebitelů, což bylo naposledy výrazně patrné během pandemie. Podnikatelé také musí pociťovat zvýšení stability, ale výhledové faktory, jako je například vývoj nových zakázek v průmyslu, zatím příliš pozitivní nejsou," uvedl.
str snm