Britská centrální banka úroky nezměnila, signalizovala však jejich snížení
Londýn 9. května (ČTK) - Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 5,25 procenta, což je maximum od roku 2008. Banka o tom informovala v tiskové zprávě. Guvernér Andrew Bailey nicméně na následné tiskové konferenci nevyloučil snížení úroků v příštím měsíci. Dodal, že budoucí uvolňování měnové politiky by mohlo být výraznější, než předpokládají finanční trhy.
Centrální banka uvedla, že pro zachování úroků se vyslovilo sedm členů jejího měnového výboru, zatímco dva členové hlasovali pro snížení o čtvrt procentního bodu. Na předchozím zasedání prosazoval snížení úroků pouze jeden člen výboru. Další zasedání se bude konat 20. června.
Centrální banka se prostřednictvím vysokých úroků snaží snížit inflaci, která se stále nachází nad jejím dvouprocentním cílem. Bailey dnes vyjádřil optimismus, že 'věci se ubírají správným směrem'. Dodal nicméně, že před snížením úroků banka potřebuje vidět více důkazů, že se inflace bude držet na nízké úrovni. 'Aby bylo jasno - změna sazby v červnu není vyloučena, ale není to ani hotová věc,' prohlásil guvernér.
Podle analytika Paula Dalese ze společnosti Capital Economics vyvolala centrální banka dojem, že snížení úroků se blíží. 'Domníváme se, že nějaké slabší údaje o inflaci a mzdách by mohly stačit ke snížení sazeb na červnovém zasedání, ' uvedl Dales. Analytička Hetal Mehtaová ze společnosti St. James’s Place nicméně varovala, že centrální banka možná bude muset čekat delší dobu, než se pokles inflace potvrdí.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v březnu zpomalil na 3,2 procenta z únorové hodnoty 3,4 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Předloni v říjnu se vyšplhala až na 11,1 procenta, což bylo maximum za více než 40 let.
Centrální banka dnes předpověděla, že inflace se v brzké době vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle. Ve druhé polovině letošního roku nicméně očekává mírný vzestup inflace, zhruba na 2,5 procenta.
pmh spr
Analytici: Zpomalení inflace a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet
Praha 9. května (ČTK) - Zpomalení inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB) a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta. Trh přitom podle analytiků očekával zvýšení o 2,8 procenta. Upozornili také na to, že maloobchodní tržby v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od ledna roku 2022. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jsou vyšší tržby pro prodejce důležité zejména s ohledem na jejich investice, řekl ČTK.
"Inflace se po celý letošní rok drží v blízkosti inflačního cíle ČNB, domácnosti již začínají preferovat spotřebu nad úspory a opatrnostní efekt postupně pomíjí," řekl ČTK ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Maloobchodní tržby podle něj v březnu rostly prakticky ve všech skupinách. "Po několikaměsíčním poklesu začaly růst rovněž prodeje obuvi a oděvů o 6,3 procenta či prodeje výrobků určených pro domácnost o 3,3 procenta," doplnil.
Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na to, že ČSÚ dnes zrevidoval meziroční růst maloobchodních tržeb v únoru, a to z 1,6 procenta na 2,5 procenta. "Vývoj maloobchodních tržeb pozorovaný nejev v březnu, ale již i v závěru loňského roku, potvrzuje, že se díky poklesu inflace oživuje růst spotřeby domácností. Ta by letos měla být hlavním tahounem růstu české ekonomiky, tedy hlavním tahounem HDP jako celku," uvedl.
Lidé mají podle Prouzy stále větší chuť investovat do věcí, které jim dělají radost. "To je hodně důležité, protože obchody čeká období velkých investic do modernizace, snižování energetické náročnosti a podpory loajality zákazníků, v oblasti e-commerce firmy v posledních letech hodně investovaly do moderní logistiky a skladování," řekl dnes ČTK.
V březnu si podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka polepšili také prodejci zboží do domácnosti a pro volný čas. "Je docela pravděpodobné, že zásluhu na tom mělo i příznivější počasí, které trochu uspíšilo nákupy v hobby obchodech," míní. V příštích měsících by ale podle něj mohl meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalit. "Asi nelze čekat, že by se šestkové nárůsty tržeb opakovaly. Za celý rok se dá spíše očekávat nárůst reálných prodejů okolo tří procent," doplnil.
Do výsledků maloobchodních tržeb za březen se podle Dufka a hlavního ekonoma společnosti Citfin Tomáše Volfa promítla i nízká srovnávací základna z loňského roku. "Loni v březnu maloobchodní tržby klesly o 9,5 procenta," řekl Volf.
Při hodnocení maloobchodních tržeb za březen je podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera potřeb brát v potaz i velikonoční svátky. "Ty letos částečně připadly již na březen a statistické metody čištění je nemusí vždy přesně očistit," uvedl. "I přes uvedené nejistoty je však patrné, že spotřeba domácností v prvním čtvrtletí letošního roku oživuje, a to rychleji, než se předpokládalo," doplnil. V reálném vyjádření však podle něj tržby zůstávají dvě procenta pod úrovní průměru roku 2019, v případě potravin pokles činí více než devět procent.
Analytik společnost Akcenta Miroslav Novák uvedl, že v prvním čtvrtletí maloobchodní tržby bez automobilů ve stálých cenách oproti čtvrtému čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,9 procenta. "Tržby v maloobchodu ve stálých cenách byly zároveň v letošním prvním čtvrtletí nejvýše od třetího čtvrtletí 2022," doplnil.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha poukázal na meziroční růst tržeb za potraviny o čtyři procenta. "Snad se to přenese i do cen zemědělců. Ty totiž klesají již 11 měsíc v řadě, naposledy v březnu o 13 procent. Musí tak prodávat svůj majetek a někteří už i půdu," napsal dnes na síti X.
mib mha