Studie: Příjmy fintechových firem loni stouply, ale tržní ocenění kleslo
Praha 28. září (ČTK) - Příjmy fintechových společností se ve světě loni zvýšily o 13 procent na 320 miliard dolarů, tedy asi 7,2 bilionu Kč, jejich tržní ocenění se ale snížilo na čtyřnásobek ročních příjmů. Objem financování fintechových firem meziročně klesl o polovinu na 42 miliard dolarů, asi 950 miliard Kč. Vyplývá to ze společné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a QED Investors.
V roce 2021, kdy se fintechové firmy těšily největšímu zájmu investorů, se tyto společnosti obchodovaly v průměru za dvacetinásobek svých ročních příjmů a objem externích investic dosáhl 144 miliard dolarů.
Pokles průměrného ocenění i financování je však podle BCG pouze přechodný a jde spíše o zdravé vystřízlivění přehnaných očekávání investorů. "Když se podíváme na velké veřejně obchodovatelné fintechy, stále více než polovina z nich nebyla v uplynulém roce schopná dosáhnout provozního zisku. Investoři se tak začínají právem ptát, jestli jsou tyto firmy schopné zisku dosáhnout a jak se k němu dostanou,“ uvedla expertka BCG Ulyana Makarava.
Pozitivní je podle BCG to, že odvětví se začalo posouvat od modelu "růstu za každou cenu" směrem k ziskovému růstu. Průměrná marže se v roce 2023 zvýšila meziročně o devět procentních bodů na 12 procent a podíl společností, které se dostaly do zisku, vzrostl z 39 procent v roce 2022 na 47 procent.
Zároveň se začínají rozevírat nůžky mezi vítězi a poraženými. "Vidíme zde celou řadu společností, které se stávají ve svém oboru důležitými hráči a výrazně rostou a zároveň zvyšují své marže a zisk. Na druhé straně je zde skupina firem, které nedokázaly naplnit očekávání a v současném prostředí vyšších úrokových sazeb začínají chřadnout,“ upozornila Makarava.
Nejvíce je to vidět v sektoru půjček či plateb. Zatímco čtvrtina nejlepších fintechů v sektoru půjček zvýšila mezi lety 2021 a 2023 své příjmy o 133 procent, čtvrtině nejméně výkonných naopak příjmy o čtvrtinu klesly.
Odvětví jako celek čeká podle BCG v dalších letech výrazný růst. BCG stejně jako před rokem předpokládá, že příjmy fintechu dosáhnou v roce 2030 hranice 1,5 bilionu dolarů. Důvodem je vysoká schopnost odvětví přicházet s funkčními inovacemi, zlepšovat zákaznickou zkušenost a řešit problémy, které zákazníky v souvislosti s financemi trápí.
Jedním z oborů, který v příštích letech podle BCG čeká výrazný růst, jsou integrované finanční služby. Jde o služby poskytované firmami, které primárně působí v jiném segmentu. Do roku 2030 by mělo jít o trh s velikostí 320 miliard dolarů. Pojištění, půjčky, platby a další služby zprostředkované nefinančními institucemi budou využívat především malé a střední firmy a spotřebitelé.
Dalším z budoucích trendů v odvětví potom podle BCG bude vyšší regulace fintechu. Zatímco dříve se fintechové společnosti pohybovaly často pod regulatorním radarem, v dalších letech budou muset zavádět směrnice a kontrolních mechanismy, které jsou dnes ve finančním sektoru standardem.
fd ptd
Čínská centrální banka snížila úroky, do konce roku zváží další podporu
Peking/Šanghaj 27. září (ČTK) - Čínská centrální banka ode dneška snížila úrokové sazby. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 procentního bodu na 1,50 procenta, další tři sazby klesly také o 0,2 bodu. V úterý centrální banka oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie covidu-19 a uvedla, že sníží sazby, tehdy ale neupřesnila, kdy se tak stane. Cílem opatření je dostat ekonomiku z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli pětiprocentního růstu.
Cílem snížení sazeb je "další posílení proticyklického přizpůsobení měnové politiky a podpora stabilního hospodářského růstu", uvedla centrální banka. Guvernér Pchan Kung-šeng také předznamenal, že centrální banka zváží případné další snížení sazeb do konce roku.
Zavedení dalších opatření na podporu ekonomiky ve čtvrtek oznámilo také politbyro ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, a to na zasedání o hospodářské situaci. Politbyro v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se mimo jiné zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci "hnací role vládních investic".
Centrální banka také v úterý oznámila snížení průměrné úrokové sazby u stávajících hypoték o půl procentního bodu a snížení požadavku na minimální akontaci úvěru na 15 procent u všech typů obytných nemovitostí. Očekává se, že tento krok uvolní do bankovního systému hotovost v objemu jednoho bilionu jüanů (3,2 bilionu Kč).
"Rok sice už výrazně pokročil, ale nový balíček v tomto rozsahu, který by byl brzy implementován, by měl stačit na to, aby zajistil růst v souladu s cílem kolem pěti procent," poznamenal hlavní ekonom Capital Economics pro Asii Mark Williams. Opatření by podle něj mohla růst zvýšit až o 0,4 procentního bodu.
Ekonomové americké investiční banky Goldman Sachs v dnešní poznámce uvedli, že slábnoucí růst zřejmě "narazil na práh bolesti" čínských politiků a institucí.
Čínský trh s nemovitostmi je od vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to dosud zrušil řadu omezení pro nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci.
Zatím se ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo v nemovitostech.
Opatření centrální banky i politbyra tak představují další pokus obnovit důvěru v druhou největší ekonomiku světa. Řada neuspokojivých statistických údajů z poslední doby vyvolala obavy z dlouhodobého zpomalení růstu.
boz spr