Míra inflace v USA v dubnu podle očekávání zpomalila na 3,4 procenta
Washington/New York 15. května (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 3,4 procenta z březnového tempa 3,5 procenta. Meziměsíční růst cen pak byl slabší, než se čekalo. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Klesající trend podporuje očekávání finančních trhů, že americká centrální banka (Fed) by mohla zhruba v září začít snižovat úrokové sazby.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta, v březnu a v únoru stouply o 0,4 procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že ceny stoupnou meziměsíčně o 0,4 procenta. Meziroční růst cen pak analytici odhadovali na 3,4 procenta.
Analytici očekávají, že inflační tlaky v tomto čtvrtletí odezní a že ceny se budou postupně přibližovat dvouprocentnímu cíli Fedu, jak se trh práce ochlazuje. Tento názor sdílí i šéf Fedu Jerome Powell.
"Očekávám, že inflace v měsíčním srovnání zamíří dolů ... na úrovně, které se blíží těm nižším hodnotám, které jsme zaznamenávali v loňském roce," řekl v úterý Powell.
Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Meziměsíční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v dubnu zpomalila na 0,3 procenta březnových 0,4 procenta. Meziročně pak takto definované ceny vzrostly o 3,6 procenta, což byl nejslabší meziroční nárůst od dubna 2021. Následoval po březnovém meziročním zvýšení cen o 3,8 procenta.
Očekávání, že by úrokové sazby na podzim mohly jít dolů, pak ještě posílila zpráva o maloobchodních tržbách, které se v dubnu překvapivě nezměnily. Spotřebitelé v obavách z růstu cen omezili výdaje v internetových obchodech a v prodejnách automobilů.
Americké akcie v reakci na zprávu o inflaci zpevnily, zatímco výnosy státních dluhopisů klesaly.
"Dnešní ekonomické údaje dokonale svědčí ve prospěch snížení úrokových sazeb, neboť maloobchodní tržby se nezměnily a inflace proti znepokojivému prvnímu čtvrtletí ochladila a zpomalila," uvedl analytik Christopher Rupkey ze společnosti FWDBONDS. "Země ještě není z nejhoršího venku, ale můžeme vidět, že už se začíná objevovat světlo na konci tunelu," dodal.
vjn spr
Státní agentura CzechInvest otevřela na Tchaj-wanu novou zahraniční kancelář
Praha 15. května (ČTK) - Státní agentura na podporu investic CzechInvest otevřela v tchajwanském Tchaj-peji novou zahraniční kancelář. Zaměřit se má především na projekty ve vysoce technologicky náročných oborech, jako jsou například polovodiče. Agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Společně s tchajwanskou kanceláří jich má agentura aktuálně v zahraničí osm. Dvě kanceláře jsou ve Spojených státech amerických, po jedné pak v Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Německu a Velké Británii.
'Cílem nového zastoupení na Tchaj-wanu je aktivní propagace Česka, oslovení potenciálních investorů z high-tech odvětví a v neposlední řadě navázání spolupráce s místní vědeckou a investiční komunitou. Důležitá je i pomoc českým start-upům, které chtějí na Tchaj-wanu najít partnery pro svůj rozvoj,' uvedl generální ředitel agentury Jan Michal.
Otevření zahraniční kanceláře na Tchaj-wanu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) důležitým krokem k posílení obchodních vztahů a technologickému rozvoji českých firem. 'Velký potenciál pro spolupráci máme zejména v oblasti polovodičů, které mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, energetice a v automatizaci. Právě využití v autoprůmyslu je pro transformaci tohoto sektoru v Česku zásadní, nicméně je zde potenciál pro rozvoj dalších klíčových oborů,' uvedl ministr.
Kromě polovodičů má Tchaj-wan pro Česko a jeho firmy podle zástupce CzechInvestu v Tchaj-peji Matouše Kostlivého potenciál také v oblasti hardwaru i softwaru. 'Naše přítomnost na Tchaj-wanu umožní více propojit české a tchajwanské inovativní firmy a instituce, což povede k vzájemnému obohacení a dalšímu techno-ekonomickému rozvoji,' řekl.
Síkela dnes řekl, že pokračují jednání s americkým výrobcem čipů onsemi o možné investici v Česku, stejně jako jednání s producenty čipů z Tchaj-wanu. České firmy také podle Síkely mají možnost zapojit se do výrobního řetězce pro chystanou továrnu na čipy, kterou tchajwanská společnost TSMC chystá vybudovat v Sasku.
Státní agentura CzechInvest byla založena v roce 1992. Pomáhá tuzemským firmám se vstupem na zahraniční trhy nebo zvýšit investiční potenciál České republiky. Loni dojednala deset investičních projektů za 19 miliard korun, které vytvoří 4125 nových pracovních míst. V roce 2022 bylo dojednaných projektů 24, objem investic byl ale téměř totožný, činil tehdy 19,3 miliardy korun.
mib mha
DALŠÍ ZPRÁVY