Komerční bance klesl v pololetí zisk o více než pětinu na 6,3 miliardy Kč
Praha 1. srpna (ČTK) - Čistý zisk Komerční banky klesl v prvním pololetí meziročně o 21,5 procenta na 6,34 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 5,9 procenta na 8,47 miliardy Kč. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu.
"Pokles čistého zisku byl ovlivněn tvorbou rezerv na úvěrové riziko v letošním prvním pololetí, zatímco v prvním pololetí předchozího roku jsme kreditní rezervy rozpouštěli," uvedl k hospodářským výsledkům generální ředitel banky Jan Juchelka. Dodal, že KB zaznamenala výrazný růst počtu klientů. Jejich počet stoupl meziročně o 47.000 na více než 1,7 milionu.
Úvěry klientům KB narostly v prvním pololetí o 3,7 procenta na 824,1 miliardy korun. Vklady klientů stouply meziročně o 6,5 procenta na 1,06 bilionu. Meziročně rostly především spořicí účty a termínované vklady.
Celkové provozní výnosy KB se v prvním pololetí meziročně snížily o tři procenta na 17,5 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy poklesly o 2,9 procenta na 12,43 miliardy Kč, navzdory nárůstu objemu úvěrů i vkladů. "Úrokové výnosy byly v prvním pololetí pod tlakem, převážně proto, že konkurence na trhu vkladů zůstávala silná a poptávka po investičních úvěrech je obecně již nějaký čas utlumená," uvedl Juchelka.
Čistý výnos z poplatků a provizí se bance v prvním pololetí naopak zvýšil, a to skoro o sedm procent na 3,26 miliardy Kč. Čistý zisk z finančních operací meziročně poklesl z velmi silného výsledku první poloviny minulého roku o 17,8 procenta na 1,7 miliardy korun.
Provozní náklady bance klesly o 0,2 procenta na 9,1 miliardy Kč. Průměrný počet zaměstnanců se snížil o 0,3 procenta na 7523 lidí.
"Výsledky banky tentokrát skončily pod odhady. Finanční dům vygeneroval slabší celkové výnosy i zisk," řekl ČTK portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. To podle něj souvisí s pomalejší produkcí nových úvěrů. Čistá úroková marže se meziročně taktéž ztenčila. Akcie finančního domu ztrácí po zveřejnění výsledků 1,3 procenta, dodal.
Nižší čisté provozní výnosy byly dány nižším příjmem z dividend, ale především poklesem čistých úrokových výnosů, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. I když průměrné náklady na vklady díky snižování sazeb České národní banky podle něj klesly, Komerční bance se významně snížila čistá úroková marže. To bylo dáno na straně vkladů tržním vlivem a zrušením úročení povinných minimálních rezerv, což marže na úvěrech nevykompenzovala, vysvětlil.
Ostatním velkým bankám v Česku, které již zveřejnily pololetní hospodářské výsledky, zisk většinou meziročně stoupl. Raiffeisenbank se zvýšil o 28,1 procenta na 3,04 miliardy korun a Monetě o 9,1 procenta na 2,7 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 221 milionů eur (5,6 miliardy Kč), stejně jako před rokem.
Čistý zisk francouzské finanční skupiny Société Générale ve druhém čtvrtletí vzrostl téměř o 24 procent na 1,11 miliardy eur (28,2 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků, hlavně díky obchodům s akciemi. Société Générale je třetí největší veřejně obchodovanou bankou ve Francii.
dto fd rot
Z komodit na trzích letos zdražilo zlato a kakao, zlevnila bavlna a pšenice
Londýn/Praha 31. července (ČTK) - Z komodit na světových trzích v prvních sedmi měsících roku výrazně zdražilo zlato, stříbro a hlavně kakao a káva, zvýšila se ale i cena ropy, uhlí a elektřiny. Naopak významně zlevnila bavlna, pšenice nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce července klesl o dvě procenta.
'Jarní růst se komoditám nepodařilo udržet. Hlavním důvodem jsou poslední makrodata z Číny, která spotřebovává nejvíce surovin na světě. Navíc po posledním sjezdu komunistické strany je jasné, že období vysokých stimulů do stavebnictví a těžkého průmyslu je u konce. Naopak příznivý vývoj průmyslu stále převažuje v Indii a zlepšuje se také výrobní sektor v USA,' uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Nižší ceny komodit dovolují podle něj centrálním bankéřům snižovat úrokové sazby rychleji, než se čekalo.
Nejvyšší růst z komoditního trhu předvádí kakao. Tato komodita vykazuje i po korekci stále růst o 90 procent v tomto roce kvůli nepříznivému počasí v západní Africe, které zdecimovalo tamní úrodu. S vysokým rozdílem následuje káva arabica. Za 23procentním růstem stojí strach o brazilskou úrodu arabiky, kterou ohrožuje nedostatek srážek. A výrazným faktorem je také sucho ve Vietnamu, které sráží exporty oblíbené robusty.
S významnými růsty následují drahé kovy. 'Cena zlata se od začátku letošního roku do konce července zvýšila o téměř 16 procent. V polovině sedmého měsíce přitom dosáhla historického rekordu 2480 dolarů za unci,' řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Stříbro pokračovalo v podobném trendu a od začátku roku přidalo 18 procent. Zlevňuje naopak palladium, které ztratilo téměř dvacet procent hodnoty. Podobně je na tom platina, jejíž cena klesla o 5,9 procenta.
V plusových hodnotách se letos podle Tylečka stále pohybuje také ropa. Severomořský Brent roste o 6,5 procenta a texaský benchmark WTI přidává devět procent. Ropa aktuálně profituje z vysoké poptávky v letošní motoristické sezoně. Do bohatých zemí Evropy i Severní Ameriky se vrátil cestovatelský duch.
Nárůst ceny od počátku roku vykázaly také další energie. Cena ročního kontraktu na uhlí v Rotterdamu roste o 12 procent a roční kontrakt na plyn přidává 13 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce roste jen mírně, a to o dvě procenta.
Výrazně rozkolísané jsou v tomto roce průmyslové kovy. Po vysokém květnovém růstu se v následujících měsících padly na nižší úrovně kvůli absenci akcelerace čínské ekonomiky. Měď sice stále v Londýně roste o 6,5 procenta, ovšem hliník ztrácí už pět procent a v negativním teritoriu se nachází také nikl s poklesem o pět procent a železná ruda v Číně. Ta zlevnila o 23 procent.
Za zmínku stojí také ztráty bavlny, jejíž cena klesla o 17 procent, a obilovin. Výrazně spadla cena kukuřice, o 14 procent, a pšenice s propadem o 15 procent. Hlavním důvodem je očekávaná globální nadúroda a vysoké zásoby z posledních let. Jen v USA se letos čeká nejvyšší produkce pšenice od roku 2016, uzavřel Tyleček.
fd jrm