Galerie na Milovské huti U na Žďársku připomíná historii sklářství
Křižánky (Žďársko ) 22. července (ČTK) - Galerie na Milovské huti U Křižánek na Žďársku připomíná historii českého a horáckého sklářství. Expozice, která dnes byla slavnostně otevřena, vznikla v opraveném domě ředitele sklárny z první poloviny 19. století. Za projektem stojí také bývalý guvernér České národní banky Pavel Kysilka, který kdysi objekt koupil.
"Sbírka se tvořila deset let. Vznikala od malých kousků a nahodile, ale pak jsme si uvědomili, že do toho můžeme zapojit celou komunitu starožitníků od Plzně až po Opavu. A naštěstí jsme trefili dobu, kdy bylo toto staré české sklo k mání a ještě za příjemnou cenu," řekl ČTK Kysilka. Dodal, že v současnosti sbírka čítá přibližně 1300 exponátů.
"V minulosti tady vznikaly unikátní věci včetně třeba uranového skla, které ve tmě září. Počin pana Kysilky je ještě umocněný tím, že dokázal shromáždit přes tisíc kusů milovského skla. A jednalo se o exponáty, které mířily do celého světa jako například do Ameriky a Asie. On sklo postupně skupoval a vrátil jej zase zpátky na místo, kde vzniklo," řekl ČTK ředitel destinační společnosti Koruna Vysočiny David Štěpánek.
Milovská huť byla v tehdejším rychmburském panství založená v roce 1835. Po kalamitách v lesích tam bylo hodně dřeva a dost dřevního popela pro výrobu potaše, která usnadňovala tavení sklářských písků. Kolem huti vznikla osada, do huťské školy chodilo až 90 dětí, i z okolních vsí, byly tam dvě hospody, dva řezníci či pekař.
V huti se vyrábělo užitkové sklo a také luxusní sklo, které se vozilo i do západní a jižní Evropy, Ameriky a asijských zemí. Dělalo se tam barevné sklo, například žlutozelené sklo barvené uranem dováženým z jáchymovských dolů a mléčné sklo zabarvené pomocí rozemletých kostí nebo parohů. Milovské výrobky byly oceněné na světové výstavě ve Vídni v roce 1873. Podnik pak ale nedokázal konkurovat severočeským sklárnám, které měly výhodu železnice a uhlí. Milovské sklárny byly zavřené v roce 1886, huť a další budovy byly většinou zbourány.
Podle Štěpánka nově otevřená expozice může přilákat do regionu nové turisty. "Je to další kamének mozaiky, kterou dokážeme spojit. Sklářská tradice je zde stále zachována. Navíc máme připravený program po stopách sklářů, který provádí zájemce po místech spjatých s tímto oborem," uvedl Štěpánek.
rek ptd
Indie zakázala vývoz některé rýže, jde o čtvrtinu jejího celkového vývozu
Dillí 20. července (ČTK) - Indie s okamžitou platností zakázala vývoz bílé rýže jiných druhů než basmati, snaží se tak zabránit prudkému růstu cen na domácím trhu. Úrodu poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Opatření dnes oznámilo ministerstvo pro ochranu spotřebitele, podle něhož se zákaz týká asi čtvrtiny celkového vývozu rýže z Indie. Někteří odborníci varují, že krok by mohl zvýšit světové ceny potravin podobně, jako tomu bylo v případě pšenice kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
"Můžeme říct, že to bude mít značný dopad na světové ceny potravin," uvedla analytička Emma Wallová ze společnosti Hargreaves Lansdown.
Dodávky potravin jsou už teď pod značným tlakem. Rusko v pondělí odstoupilo od takzvaných obilných dohod, které od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Ceny pšenice na světových trzích na to zareagovaly růstem.
Indie je největším světovým vývozcem rýže, připadá na ni přes 40 procent celosvětových dodávek. Rýže jiných druhů než basmati se vyváží především do zemí v Asii a v Africe.
Loni indická vláda zavedla 20procentní vývozní daň, čímž se snažila snížit prodej do zahraničí. Omezila také dodávky pšenice a cukru. Vývoz ale může být pro indické zemědělce lukrativnější než prodej na domácím trhu.
Indická vláda uvedla, že zemědělci budou moci i nadále vyvážet jiné druhy rýže, včetně dlouhozrnné basmati, což jim zajistí "výhodné ceny na mezinárodním trhu". Stát posoudí i žádosti o povolení dodávek do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti.
Ruská invaze na Ukrajinu v loňském roce způsobila prudké zvýšení světových cen potravin. Situace na globálním trhu se od té doby sice zlepšila, v Indii ale špatné počasí poškodilo úrodu v mnoha státech na severu země. Řada položek, například rajčata a cibule, pak notně zdražila.
Ceny zeleniny od května do června v Indii vzrostly o 12 procent, což přispělo k růstu životních nákladů. Inflace kvůli tomu v červnu vzrostla na 4,8 procenta, což bylo více, než se očekávalo.
Rostoucí životní náklady vyvolávají v Indii politický tlak na vládu před celostátními volbami, které se uskuteční příští rok. V nadcházejících měsících se v zemi také budou konat volby na úrovni jednotlivých států.
lsk spr