Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena zlata překročila 2000 USD za unci, je blízko rekordu

 Svět burzy kovy zlato ceny
Cena zlata roste. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Vzhledem k tomu, že se investoři více zajímají o ochranu kapitálu než o vysoký výnos, zlato se jako aktivum hodí.

Londýn/Praha 5. května (ČTK) - Zlato má za sebou nejlepší týden za téměř dva měsíce, jeho cena se dostala nad 2000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Dnes cena mírně klesá, kov se ale dál obchoduje poblíž rekordu, za týden jeho cena přidává přes dvě procenta. Ve čtvrtek vystoupala až na 2072,,19 dolaru (přes 44.000 Kč) za unci, zatímco dosavadní rekord činí 2072,49 USD/oz, ukazují burzovní data. V prvním čtvrtletí dosáhla poptávka po zlatu 1081 tun. To je meziročně o 13 procent méně, uvedla Světová rada pro zlato (WGC).
V brzké době očekáváme prolomení hranice 2100 dolarů za unci. Pokud by se však situace na trzích vymkla z rukou, tak výprodej na finančních trzích by postihl i žlutý kov.
Důležitou hranici 2000 USD za troyskou unci zlato přechodně zdolalo už na začátku dubna, kdy cena vzrostla nejvýše od loňského března. Investoři nyní čekají na další ekonomické podněty. Poptávku po bezpečných aktivech, za které se zlato považuje, povzbuzuje vyhlídka na pozastavení růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, ekonomická nejistota a problémy tamních regionálních bank, uvedla agentura Reuters. "Ve vzduchu je cítit riziko z více směrů," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. "Můj výhled na další vývoj zlata je pozitivní. V brzké době očekávám prolomení hranice 2100 dolarů za unci. Pokud by se však situace na trzích vymkla z rukou, tak výprodej na finančních trzích by postihl i žlutý kov. Nicméně právě v této době by byla nejlepší příležitost pro nákup," dodal analytik. Investoři nyní očekávají další ekonomická data, včetně údajů o mzdách a zaměstnanosti mimo zemědělský sektor v USA. Podle analytiků by mohly být důvodem ke snížení úrokových sazeb. Pokud cena zlata zůstane nad 2030 dolary, mohla by se dostat na předchozí rekordy, řekl hlavní analytik společnosti City Index Matt Simpson.
Klíčová slova - Svět - burzy - kovy - zlato - ceny -
"Vzhledem k tomu, že se investoři více zajímají o ochranu kapitálu než o vysoký výnos, zlato se jako aktivum hodí," uvádí hlavní analytik společnosti KCM Trade Tim Waterer. Stříbro po poledni ztrácelo 0,7 procenta na 25,88 USD za unci. Platina byla beze změny na 1039,18 USD, naopak cena palladia vykazovala růst o 0,2 procenta na 1450,57 USD. Za celý týden ale přes tři procenta ztrácí. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny nerosty (sur) - Makroekonomika (mak) - . ID zprávy: T2023050503946|505884. Vydána 05.05.2023 12:47:49. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

World Gold Council (WGC)
Světová rada pro zlato. Sídlí v Londýně. Sleduje trendy v odvětví, od těžby zlata až po transakce se zlatem.

Tip k listování Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou, klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách. Klávesa F11 otevře/zavře náhled.
Paliva v Česku v týdnu dál zdražila, jsou na mnohaměsíčních maximech
Paliva v Česku v týdnu dál zdražila, jsou na mnohaměsíčních maximech
Mercuryho klavír se vydražil za více než 1,7 milionu liber
Mercuryho klavír se vydražil za více než 1,7 milionu liber
Americký ministr zahraničí v Kyjevě ohlásil novou pomoc za miliardu dolarů
Americký ministr zahraničí v Kyjevě ohlásil novou pomoc za miliardu dolarů
Hackeři z KLDR mají zřejmě letos na krádežích kryptoměn podíl 20 procent
Hackeři z KLDR mají zřejmě letos na krádežích kryptoměn podíl 20 procent
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.