Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Bloomberg: Propad ceny lithia se prohlubuje, letos už dosahuje 75 procent

 Svět kovy automoto energie lithium ceny
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
New York 23. listopadu 2023 (ČTK) - Cena lithia navázala na téměř měsíc trvající pokles a od začátku letošního roku je nižší už asi o 75 procent. Analytici navíc očekávají, že cenový propad ještě zdaleka neskončil, uvedla dnes agentura Bloomberg. Lithium má zásadní význam při výrobě baterií do elektromobilů. Ceny uhličitanu lithného v Číně dnes klesly o dalších 2,3 procenta a tento měsíc se zatím propadly o 20 procent. Naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října. Uhličitan lithný je hlavní komoditou, s níž se obchoduje na světovém trhu s lithiem. V průmyslové kvalitě je hlavní surovinou pro výrobu baterií používaných v elektrotechnice a v automobilovém průmyslu. Cena spodumenu, což je hornina s obsahem lithia těžená v Austrálii, se letos propadla více než o polovinu. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci, malé množství pak ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Ceny lithia v předchozích letech prudce vzrostly, v letošním roce je ale stlačil dolů přebytek nabídky. Podle prognózy poradenské společnosti Benchmark Mineral Intelligence se světový trh s lithiem vrátí do deficitu nejdříve v roce 2028. Vývoj celosvětové poptávky po elektromobilech je totiž nejistý i kvůli vyšším úrokovým sazbám, někteří výrobci aut proto nyní přehodnocují strategii. "Vzhledem k tomu, že dodávky lithia v příštím roce porostou, uvidíme pravděpodobně další pokles cen," řekl analytik BloombergNEF Allan Ray Restauro. "Na straně poptávky táhnout dolů náladu v celém odvětví regionální rozdíly v prodeji elektromobilů," dodal. Společnost SQM, která je druhým největším producentem lithia na světě, minulý týden varovala investory, že trend poklesu cen by mohl pokračovat po zbytek roku. Největší těžař Albemarle pak tento měsíc uvedl, že někteří producenti začali omezovat provoz, neboť ceny klesají na tak nízkou úroveň, kdy se nevyplatí provádět reinvestice.
Klíčová slova - Svět - kovy - automoto - energie - lithium - ceny -
Lithium je velmi lehký a měkký, stříbřitě lesklý kov. Dobře vede elektrický proud a teplo. Je základem prakticky všech komerčně používaných a vyvíjených bateriových technologií. irl spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur) - Strojírenství (str) - Automobilový průmysl (aut) - Energie (ene). ID zprávy: T2023112304434|507995. Vydána 23.11.2023 14:57:20. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Bloomberg: Propad ceny lithia se prohlubuje, letos už dosahuje 75 procent


Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent
Katolická církev měla loni zisk miliardu, meziročně o 400 mil Kč více
Pochybení v Binance podle úřadů umožňovala s bitcoiny obchodovat i teroristům
U hradu Strádov na Chrudimsku byla kdysi penězokazecká dílna
Zakladatel Binance Changpeng Zhao odstoupil z funkce generálního ředitele

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.