Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Průzkum: S překážkami na trhu EU se setkává 29,8 procenta českých firem

 ČR EU trh hospodářství průmysl doprava
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 25. ledna (ČTK) - S překážkami v obchodování na jednotném trhu Evropské unie (EU) se setkává 29,8 procenta českých firem. Vadí jim vysoká administrativní zátěž, dlouhá řízení, jazyková bariéra nebo nesjednocené regulace napříč trhy. Vyplývá to z lednového průzkumu Hospodářské komory (HK) mezi 387 tuzemskými firmami, který dnes zástupci představili na odborném semináři v Praze. Do jednotného trhu EU je podle průzkumu zapojeno 63,3 procenta společností. "Trh Evropské unie nefunguje jako celek, ale jako 27 samostatných trhů, které sice propojují různá pravidla a dohody, ale uplatňují se na nich i vlastní národní byrokracie a omezování svobodného podnikání. Mnohdy země Evropské unie vedou i svou protekcionistickou politiku. Firmám tak rostou náklady, aby vyhověly všem požadavkům," uvedl prezident Evropské asociace obchodních a průmyslových komor Eurochambres Vladimír Dlouhý. Další firmy podle něj od exportu výrobků a služeb do Evropy vysoké výdaje zejména na administrativu úplně odrazují. "Pokud špičky Evropské unie tyto bariéry odstraní, bude to pro naší zemi, pro prosperitu našeho hospodářství, velmi dobrá zpráva," řekl. K překážkám, se kterými se české firmy na evropském trhu setkávají, patří podle Hospodářské komory také nejednotnost DPH, diskriminace kryptoměn některými bankami v členských státech, potíže se zřizováním bankovních účtů v zahraničí nebo problematické uznávání odborných kvalifikací. Za další bariéry podnikatelé označili i striktní pravidla v dopravě, v průmyslu či potravinářství nebo nevyvážený systém státní podpory, který vede k nerovné soutěži mezi firmami. Do EU podle komory směřuje až 81 procent českého exportu.
Klíčová slova - ČR - EU - trh - hospodářství - průmysl - doprava -
Omezit obchodování na trhu EU plánuje podle průzkumu 1,8 procenta českých firem. Naopak vstoupit na něj chce 8,8 procenta. Do trhu EU není zapojeno 26,1 procenta společností a také se k tomu nechystají, informovala Hospodářská komora. Na evropském trhu podle ní funguje 87,1 procenta velkých firem a 76,3 procenta středních podniků. Z malých firem je to 66 procent a mikro firem 49,7 procenta. Své produkty a služby na evropském trhu on-line nabízí 35,4 procenta z oslovených společností. mib ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Makroekonomika (mak) - Doprava (dpr) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2024012503475|508676. Vydána 25.01.2024 11:51:24. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Průzkum: S překážkami na trhu EU se setkává 29,8 procenta českých firem


Knihobot loni dosáhl tržeb ve výši 301 milionu korun, více než v předchozím roce
Stanjura: Vláda by do voleb neměla stanovovat termín zavedení eura
Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají
Průzkum PwC: Šéfové českých firem jsou optimističtější než před rokem
Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi letos vynesla rekordních 40,9 mil. Kč

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.