Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Spotřebitelské ceny v Číně v lednu meziročně klesly nejvíce za 14 let

 Čína hospodářství inflace leden
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 8. února (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Číně v lednu klesly meziročně o 0,8 procenta, což je nejvíce za déle než 14 let. Dolů zamířily i ceny výrobní. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat čínského statistického úřadu. Roste tlak na politiky, aby přijali opatření na oživení druhé největší světové ekonomiky, kterou ohrožuje deflace, napsala agentura Reuters. Meziroční pokles indexu spotřebitelských cen byl v lednu největší od září 2009, a to především v důsledku prudkého poklesu cen potravin. V prosinci ceny klesly o 0,3 procenta. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta po růstu o 0,1 procenta v předchozím měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali meziroční pokles o 0,5 procenta a meziměsíční růst o 0,4 procenta. Čínská ekonomika se potýká se zpomalováním růstu cen od začátku loňského roku. Zemi to tak v čase, kdy se mnoho vyspělých ekonomik soustředilo na zkrocení neustupující vysoké inflace, přimělo snížit úrokové sazby, aby podpořila hospodářský růst. 'Dnešní údaje o spotřebitelských cenách ukazují, že Čína čelí přetrvávajícím deflačním tlakům,' uvedl hlavní ekonom čínské společnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang. 'Čína musí přijmout rychlá a agresivní opatření, aby se vyhnula riziku, že se mezi spotřebiteli zakoření deflační očekávání,' dodal. Čínské výrobní ceny v lednu klesly již šestnáctý měsíc po sobě. Meziročně se snížily o 2,5 procenta, čekal se pokles o 2,6 procenta po snížení o 2,7 procenta v prosinci.
Klíčová slova - Čína - hospodářství - inflace - leden -
Čínská ekonomika se po ukončení pandemických omezení na konci roku 2022 snaží znovu nabrat dynamiku. Nervózní investoři se zbavují čínských akcií v souvislosti s prohlubující se realitní krizí a s riziky zadlužení místních vlád. V roce 2023 čínská ekonomika vzrostla o 5,2 procenta, čímž splnila oficiální cíl růstu kolem pěti procent. Oživení ale bylo mnohem vratší, než investoři očekávali. vjn jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024020801885|508835. Vydána 08.02.2024 8:19:24. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Spotřebitelské ceny v Číně v lednu meziročně klesly nejvíce za 14 let


Čistý zisk Komerční banky loni meziročně klesl o 11,4 procenta na 15,6 mld Kč
AFP: Pomalé, ale napínavé závody tažných koní v Japonsku
ČNB bude jednat o úrokových sazbách, analytici čekají jejich další pokles
Výkupné v kryptoměnách kvůli kyberútokům loni přesáhlo jednu miliardu dolarů
Stříbro podle analytiků čeká úspěšný rok, cena může vzrůst na 10leté maximum

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.