Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Čistý zisk Komerční banky loni meziročně klesl o 11,4 procenta na 15,6 mld Kč

Praha 8. února (ČTK) - Komerční bance loni meziročně klesl čistý zisk o 11,4 procenta na 15,6 miliardy korun. Celkové výnosy se snížily o 6,3 procenta na 36,2 miliardy korun a provozní náklady stouply o 8,2 procenta na 17,3 miliardy korun. Představenstvo banky navrhuje výplatu dividendy 82,66 koruny na akcii, tedy v celkovém objemu 15,7 miliardy korun. O výplatě rozhodne valná hromada, která se uskuteční 24. dubna. Za rok 2022 byla dividenda 60,42 koruny na akcii, celkem v objemu 11,5 miliardy korun. Banka dnes konsolidované hospodářské výsledky zveřejnila na webu. "V loňském roce jsme dosáhli silných výsledků. Dařilo se nám oslovovat nové klienty a růst jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů. Úvěry klientům solidně rostly, přestože poptávku po úvěrech ovlivnilo očekávání budoucího snižování úrokových sazeb. Vklady klientů se meziročně zlepšily o desetinu a přesáhly bilion korun," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých klientům se loni meziročně zvýšil o 5,5 procenta na 827,7 miliardy korun, vklady klientů stouply o 9,7 procenta na 1,006 bilionu korun. Objem aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění se zvýšil o 16 procent na 251,3 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se meziročně snížily o 10,6 procenta na 25,6 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o 4,8 procenta na 6,4 miliardy korun a čistý zisk z finančních operací stoupl o 4,5 procenta na 3,8 miliardy korun. KB patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů spojených s cenovými stropy, které vláda loni stanovila pro ceny elektřiny a plynu s ohledem na jejich razantní růst. Banka dnes uvedla, že v roce 2023 odvedla do veřejných rozpočtů 4,8 miliardy korun na daních z příjmů, 0,4 miliardy korun na zálohách na windfall tax, 1,3 miliardy korun do regulatorních fondů pro řešení krize a pojištění vkladů, 2,1 miliardy Kč na sociální a zdravotní pojištění, 1,8 miliardy Kč na srážkové dani z úroků a dividend, více než 0,8 miliardy korun na DPH, a další částky v jiných odvodech.
Klíčová slova - ČR - banky - Komerční banka -
V letošním roce banka očekává, že po korekci v roce 2023 by měl celkový čistý provozní zisk (výnosy) opět růst, a to o nízké jednociferné číslo. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze. fsl rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Firmy (efm). ID zprávy: T2024020801873|508834. Vydána 08.02.2024 8:07:59. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Čistý zisk Komerční banky loni meziročně klesl o 11,4 procenta na 15,6 mld Kč


AFP: Pomalé, ale napínavé závody tažných koní v Japonsku
ČNB bude jednat o úrokových sazbách, analytici čekají jejich další pokles
Výkupné v kryptoměnách kvůli kyberútokům loni přesáhlo jednu miliardu dolarů
Stříbro podle analytiků čeká úspěšný rok, cena může vzrůst na 10leté maximum
Brit Simon Rattle bude hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.