Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní

 Čína hospodářství finance reality rating Moody's
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking/Singapur 5. prosince 2023 (ČTK) - Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. To znamená, že by v dohledné době mohla snížit i samotný rating. Agentura odkazuje na nižší hospodářský růst Číny ve střednědobém výhledu a na problémy v sektoru nemovitostí. Uvedla to ve své dnešní zprávě. Hlavní rating agentura ponechala na stupni A1. V letech 2024 a 2025 Moody's očekává růst čínské ekonomiky o čtyři procenta. Čínské ministerstvo financí v reakci uvedlo, že zhoršení výhledu jej zklamalo, informuje agentura Reuters. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě. Snížení výhledu na negativní odráží sílící názor agentury, že čínské úřady budou muset poskytovat finanční podporu zadluženým místním samosprávám a státním firmám. To podle agentury představuje rozsáhlá rizika pro fiskální, ekonomickou a institucionální sílu Číny. "Změna výhledu také odráží zvýšená rizika spojená se strukturálním a trvale nižším střednědobým hospodářským růstem a s neustálým poklesem v sektoru nemovitostí," uvádí Moody's. "Obavy agentury Moody's ohledně výhledu růstu čínské ekonomiky, fiskální udržitelnosti a dalších aspektů jsou zbytečné," uvedlo čínské ministerstvo financí. Čínská ekonomika se stále zcela nezotavila z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Na čínské hospodářství doléhá vedle krize na trhu s bydlením i zadlužení místních vlád a slabý globální růst. Vládní podpůrná opatření situaci změnila jen málo, a tak Peking úřady tlačí k dalším stimulům, poznamenal Reuters.
Klíčová slova - Čína - hospodářství - finance - reality - rating - Moody's -
V letošním roce je čínská ekonomika podle Moody's na cestě k dosažení vládního cíle pětiprocentního růstu hrubého domácího produktu (HDP. V letech 2026 až 2030 očekává ratingová agentura zpomalení ročního tempa hospodářského růstu Číny v průměru na 3,8 procenta. lsk spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin) - Stavebnictví a reality (sta). ID zprávy: T2023120502147|508085. Vydána 05.12.2023 11:03:39. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní


Průzkum: Tuzemští dolaroví milionáři se stále častěji stávají investory
WSJ: Izrael má plán na zaplavení tunelů Hamásu pod Pásmem Gazy vodou z moře
Příslušníci egyptských tajných služeb budou souzeni v Itálii za smrt studenta
První souprava Mayského vlaku na mexickém Yucatánu vyjede 15. prosince
Astronomové objevili přerostlou planetu obíhající kolem maličké hvězdy

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.