Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Příslušníci egyptských tajných služeb budou souzeni v Itálii za smrt studenta

 Itálie Egypt soud rozvědky
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Řím 5. prosince 2023 (ČTK) - Italské úřady se opět pokusí postavit před soud čtyři příslušníky egyptských bezpečnostních složek v souvislosti se zmizením a násilnou smrtí italského studenta Giulia Regeniho v roce 2016. Prokuratura v pondělí před dozorujícím soudcem uspěla s novou žádostí o zahájení procesu, píše agentura ANSA. Smrt studenta univerzity v Cambridgi vyvolala velké napětí ve vztazích mezi Itálií a Egyptem. Egyptské úřady dlouhodobě odmítají podíl na jeho smrti. Proces, který začal loni v říjnu, musel být po pár hodinách přerušen, protože nebylo možné spolehlivým způsobem informovat obžalované, že v Itálii se s nimi bude konat soud. Egypt totiž římské prokuratuře odmítal poskytnout adresy obžalovaných, kvůli čemuž státní zástupci neměli možnost je o řízení informovat obsílkou. Příslušné ustanovení trestního řádu však v září upravil ústavní soud, který tak otevřel dveře k procesu. Italské úřady nepředpokládají, že pracovníci egyptské policie a tajných služeb do Říma přijedou. Čtveřice egyptských představitelů má být v nepřítomnosti souzena za mučení, únos a zabití; první zasedání porotního soudu je naplánované na 20. února příštího roku. Římská prokuratura opakovaně kritizovala Egypt za nedostatečnou spolupráci při vyšetřování okolnosti Regeniho únosu a úmrtí. Zástupce prokurátora Sergio Colaiocco prohlásil, že italské úřady přesto mají povinnost "zrekonstruovat události a určit trestní odpovědnost" za Regeniho smrt. Regeniho únos a smrt krátce před důležitou italskou vládní návštěvou v Káhiře vyvolala silné napětí mezi Itálií na Egyptem. Řím na nějakou dobu odvolal svého velvyslance, aby dal najevo, že od egyptských úřadů očekává větší spolupráci při vyšetřování. Egypt dlouhodobě tvrdí, že jeho bezpečnostní složky nemají s Regeniho smrtí nic společného.
Klíčová slova - Itálie - Egypt - soud - rozvědky -
Regeni byl v Káhiře na výzkumném pobytu v rámci svého postgraduálního studia na univerzitě v Cambridgi. Zabýval se sociálním a odborovým hnutím v Egyptě poté, co se stal prezidentem bývalý armádní generál Abdal Fattáh Sísí. Podle italského tisku na Regeniho badatelskou aktivitu upozornil tajné služby jeden z jeho zdrojů. Regeni zmizel 25. ledna a jeho tělo bylo nalezeno několik dní poté - 3. února 2016. jkh jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Politika (pol). ID zprávy: T2023120406925|508082. Vydána 05.12.2023 8:25:38. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Příslušníci egyptských tajných služeb budou souzeni v Itálii za smrt studenta


První souprava Mayského vlaku na mexickém Yucatánu vyjede 15. prosince
Astronomové objevili přerostlou planetu obíhající kolem maličké hvězdy
The Guardian: Pijavky lékařské se vracejí na Skotskou vysočinu
ToI: Voják, který při útoku v Jeruzalémě asi omylem zabil civilistu, byl zatčen
Venezuelané se vyslovili pro převzetí správy nad dvěma třetinami sousední Guyany

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.