Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

První souprava Mayského vlaku na mexickém Yucatánu vyjede 15. prosince

 Mexiko památky turistika železnice
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Mexiko 5. prosince 2023 (ČTK) - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador potvrdil, že 15. prosince oficiálně otevře první úsek trati takzvaného Mayského vlaku, který má propojit archeologické památky a letoviska na Yucatánském poloostrově. Zatím nepůjde o plný provoz, uvedl bez bližších podrobností k počátečnímu režimu prezident na tiskové konferenci podle agentury Europa Press. Jízdenky na první cestu pro veřejnost, která se uskuteční 16. prosince, se prodaly za pouhých 30 minut, informovala o víkendu místní média. První úsek, který se chystá mexická vláda zprovoznit, měří necelých pět set kilometrů a vede z města San Francisco de Campeche do známého letoviska Cancún. Další trasa, která povede z Palenque do Cancúnu, má zahájit provoz 30. prosince a poslední pak 29. února. Celá železniční síť toho vlaku má měřit 1554 kilometrů a povede pěti mexickými státy. Mayský vlak má mít tři verze - standardní pro místní pravidelnou dopravu, luxusnější, která bude pro turisty i milovníky mexické gastronomie, a třetí pro delší cestování s komfortní lůžkovou úpravou. Maximální rychlost těchto vlaků bude 160 kilometrů v hodině. Kromě železniční infrastruktury bylo v rámci tohoto projektu postaveno mimo jiné šest hotelů v blízkosti vlakových stanic. Stavba tohoto ambiciózního, ale mnohými kritizovaného projektu začala před pěti lety v prosinci. Kritizovali ji zejména ochránci přírody, podle nichž projekt poškodil vzácné ekosystémy vykácením lesům a stavbou kolejí a vlakových stanic. Část trati vede i nad prastarým jeskynní komplexem, který představuje i zdroj podzemní vody pro místní obyvatele i zvířata.
Klíčová slova - Mexiko - památky - turistika - železnice -
Prezident López Obrador, jehož funkční období končí za rok, Mayský vlak považuje za jeden ze svých největších infrastrukturních počinů. Slibuje si od něj oživení cestovního ruchu a také zvýšení životní úrovně místních obyvatel zlepšením infrastruktury i vytvoření pracovních míst. Minulý měsíc také mexický prezident vydal dekret, jehož cílem je oživení osobní vlakové dopravy v celé zemi. Nyní se totiž železniční síť v Mexiku využívá převážně pro nákladní dopravu. nob jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Cestovní ruch (tur) - Služby (slz) - Doprava (dpr). ID zprávy: T2023120406678|508081. Vydána 05.12.2023 6:20:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

První souprava Mayského vlaku na mexickém Yucatánu vyjede 15. prosince


Astronomové objevili přerostlou planetu obíhající kolem maličké hvězdy
The Guardian: Pijavky lékařské se vracejí na Skotskou vysočinu
ToI: Voják, který při útoku v Jeruzalémě asi omylem zabil civilistu, byl zatčen
Venezuelané se vyslovili pro převzetí správy nad dvěma třetinami sousední Guyany
Bývalý americký diplomat v Latinské Americe čelí obvinění ze špionáže

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.