Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Astronomové objevili přerostlou planetu obíhající kolem maličké hvězdy

 USA vesmír zajímavosti
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 5. prosince 2023 (ČTK) - Astronomové objevili obří planetu, která by podle dosavadních poznatků měla být příliš velká pro svou domovskou hvězdu. Přesto kolem ní obíhá. Exoplaneta je 13krát větší než Země, což je podle vědců samo o sobě pozoruhodné; skutečně zajímavá je ale její kombinace s velmi chladným červeným trpaslíkem, devětkrát menším než naše Slunce, napsal list The Guardian. Vědci se dosud domnívali, že červení trpaslíci, nejběžnější typ hvězdy v naší domovské galaxii - Mléčné dráze - jsou příliš malí na to, aby kolem nich obíhaly planety. "Tento objev opravdu potvrzuje, jak málo toho o vesmíru víme," uvedl Suvrath Mahadevan z americké Pensylvánské státní univerzity, spoluautor studie zveřejněné v odborném časopise Science. "Nečekali jsme, že takto těžká planeta bude obíhat okolo hvězdy s tak nízkou hmotností," doplnil. Vědci planetu LHS 3154b nalezli s pomocí přístroje Habitable Zone Planet Finder (HPF), který zaznamenává drobná kolísání ve světle vydávaném vzdálenými hvězdami. Ta naznačují, že okolo hvězdy obíhá planeta. LHS 3154b okolo své hvězdy obíhá v těsné blízkosti, přičemž jeden rok trvá jen 3,7 pozemského dne. Je tak podstatně blíže své hvězdě, než je Merkur, který Slunce oběhne za 88 pozemských dní. Objevená planeta se svou velikostí a složením podobá Neptunu, nejmenšímu z plynných obrů v naší Sluneční soustavě. Atmosféra Neptunu, který má pevné jádro, ale postrádá pevný povrch, se skládá převážně z vodíku a hélia, přičemž plášť tvoří čpavek a led. Vzhledem k pravděpodobně neptunovskému složení a blízkosti k domovské hvězdě je nepravděpodobné, že by na LHS 3154b mohl být život, uvedl Gu?mundur Stefánsson z Princetonské univerzity, hlavní autor studie.
Klíčová slova - USA - vesmír - zajímavosti -
Červený trpaslík LHS 3154 se nachází zhruba 50 světelných let od Země a podle Stefánssona je tak malý, že jej lze "sotva považovat za hvězdu". nim mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Věda a technika (vat) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023120107918|508080. Vydána 05.12.2023 4:05:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Astronomové objevili přerostlou planetu obíhající kolem maličké hvězdy


The Guardian: Pijavky lékařské se vracejí na Skotskou vysočinu
ToI: Voják, který při útoku v Jeruzalémě asi omylem zabil civilistu, byl zatčen
Venezuelané se vyslovili pro převzetí správy nad dvěma třetinami sousední Guyany
Bývalý americký diplomat v Latinské Americe čelí obvinění ze špionáže
Slovenská vláda navrhla konsolidační balíček, počítá i s vyššími daněmi

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.