Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

MK uzavřelo s policií dohodu proti nelegálnímu obchodování s kulturním dědictvím

 ČR památky vláda policie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 7. prosince 2023 (ČTK) - Ministerstvo kultury (MK), Národní památkový ústav (NPÚ) a zástupci policie dnes podepsali dohodu, která má za cíl zrychlit a zjednodušit proces navracení nezákonně vyvezených kulturních statků. Dokument stanovuje pravidla pro výměnu informací, společné postupy a úkoly jednotlivých složek Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví ČR. Dohoda usnadní boj proti nelegálnímu obchodování s kulturním dědictvím a navazuje na již využívaný model jeho ochrany. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Uzavřená dohoda stanoví pravidla pro spolupráci a koordinaci mezi třemi klíčovými institucemi, což výrazně zlepší účinnost vymáhání práva a ochrany kulturního dědictví a zrychlí navracení odcizených předmětů zpět jejich zákonným vlastníkům. V rámci dohody je MK například odpovědné za podání žádosti o vyhledání kulturního statku, zahájení řízení k jeho navrácení a spolupráci s členskými státy. "Spolupráce s Národním památkovým ústavem a Policií ČR je pro nás všechny zásadní. Tyto postupy prakticky fungují na bázi nepsaných pravidel. Je skvělé, že dnešním podpisem dohody vše formalizujeme," uvedl Baxa. "Naším společným cílem je, aby nad každým pachatelem visela hrozba, že bude vypátrán a dílo bude navráceno," dodal. NPÚ provádí vyhledávání nezákonně vyvezených kulturních statků v příslušných databázích a poskytuje odborná stanoviska, která jsou klíčovými podklady pro každý jednotlivý případ. "Dohoda je završením dlouhodobě probíhající praktické spolupráce při ochraně movitých památek naší země. Již nyní tato spolupráce funguje na nadstandardní úrovni a jsme rádi, že v ní můžeme i nadále pokračovat. Dokladem toho, že to má smysl, je řada nalezených nezákonně vyvezených uměleckých děl a jejich navrácení původním vlastníkům," podotkla Naděžda Goryczková, generální ředitelka NPÚ. Policie ČR spravuje informační systém PSEUD (portál systému evidence uměleckých děl) a spolupracuje s mezinárodními policejními orgány. Důležitým aspektem její činnosti je také koordinace interních databází a systémů s moderními mezinárodními nástroji k uchovávání informací a vyhledávání odcizených uměleckých děl a dalších kulturních statků. "Odcizené kulturní statky na rozdíl od věcí běžné denní potřeby v čase neztrácí hodnotu, spíše naopak. Jsou proto cenným artiklem na černém trhu, přičemž je potřeba počítat nejen škody finanční, ale také společenské, historické a kulturní. I tímto pohledem se na problematiku díváme," sdělil policejní prezident Martin Vondrášek.
Klíčová slova - ČR - památky - vláda - policie -
V roce 2022 došlo na území České republiky celkem k 166 případům krádeží starožitných a uměleckých předmětů, přičemž navráceno bylo 12 z nich. Nejčastěji byly postiženy soukromé objekty – byty, rodinné domy a rekreační objekty. Umělecké předměty mizely také v církevních objektech, kdy byly předmětem zájmu pachatelů šperky, obrazy, hodiny, sochy a sbírkové mince. Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví původně vznikl v reakci na rostoucí počet krádeží kulturního dědictví v 90. letech 20. století a postupem času se proměnil na komplexní program spojující v sobě navzájem se doplňující legislativní, finanční a systémové složky. jir mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023120703773|508113. Vydána 07.12.2023 12:29:15. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

MK uzavřelo s policií dohodu proti nelegálnímu obchodování s kulturním dědictvím


BBC: Dobrovolníci se snaží přivést přeživší z festivalu Nova zpět z temnot
Analytici: Oživení stavebního trhu nelze očekávat, letos ještě dál poklesne
Říjnový růst průmyslu byl podle analytiků spíš výkyv než změna trendu
Experti: Zahraniční obchod táhl vývoz aut a nižší ceny dovážené ropy a plynu
Mladý český farmář získal cenu za robota, který kontroluje ve skleníku rajčata

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.