Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Slovenský ÚS podle Babiše jen potvrdil, že v kauze StB žaloval špatnou instituci

Praha 7. února (ČTK) - Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ČTK sdělil, že slovenský Ústavní soud (ÚS) pouze potvrdil, že oproti zaběhnuté praxi musí v kauze evidence u československé tajné policie StB žalovat jinou instituci. Žalovaným podle soudu neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), nýbrž tamní ministerstvo vnitra. Babišovi právníci už takovou žalobu podali, uvedl expremiér. Řekl také, že se v kauze bude soudit klidně do konce života, nikdy se nevzdá a své jméno očistí. Babiš, který spolupráci s StB dlouhodobě popírá, ve více než deset let trvající kauze naposledy podal k ÚS stížnosti proti předloňskému rozhodnutí bratislavského krajského soudu a loňskému verdiktu nejvyššího soudu. Ty rozhodly, že Babiš měl žalovat slovenské vnitro, a nikoliv ÚPN. U Ústavního soudu se stížností neuspěl. "Soud nerozhodoval o tom, zda jsem byl, nebo nebyl spolupracovníkem, v takovém případě bych opět vyhrál, jako se to stalo už třikrát. Ústavní soud pouze potvrdil, že oproti zaběhnuté praxi musím žalovat jinou instituci, a to jsem už udělal," uvedl Babiš. Šéf ANO v roce 2012 v souladu s dřívější praxí slovenských soudů zažaloval ÚPN, který na Slovensku spravuje svazky StB. Ústavní soud ale o pět let později, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu v Babišův prospěch, toto pravidlo prolomil. Babiš dnes ČTK řekl, že to považuje za účelové a politické rozhodnutí, které nastalo krátce před volbami v ČR. V roce 2019 pak ÚS zrušil ještě další rozhodnutí krajského i slovenského nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly; příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným. Právě řešení této otázky a nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB bylo hlavním tématem, kterým se pak slovenské soudy zabývaly. "V lednu 2012 jsem podal žalobu na ochranu osobnosti ve věci neoprávněné evidence v registračních protokolech Státní bezpečnosti. Slovenské soudy to projednávaly v různých instancích několikrát a po věcné stránce jsem vždy vyhrál - slovenské soudy řekly, že jsem vědomě nespolupracoval, že jsem nepodepsal závazek ke spolupráci a že jsem neoprávněně evidován jako spolupracovník StB," uvedl dnes Babiš. Desítky let podle něj existovala praxe žalovat ÚPN, než rozhodl v roce 2017 ÚS jinak. "Proti tomu jsem se odvolal, Nejvyšší soud to zamítl a Ústavní soud nyní potvrdil," poznamenal. "Takže znovu, soud nerozhodoval o podstatě mé žaloby, ale rozhodoval o tom, že žaloba míří proti nesprávné instituci. Právníci očekávali toto rozhodnutí, a proto jsme již před půl rokem zažalovali Slovenskou republiku zastoupenou ministerstvem vnitra," dodal Babiš. Považuje za neuvěřitelné, že ani po 12 letech nebyly slovenské soudy schopny rozhodnout. "Proto jsem podal žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva, který ji přijal a bude se jí zabývat. Budu se soudit klidně do konce života, nikdy se nevzdám a svoje jméno očistím," doplnil expremiér.
Klíčová slova - ČR - Slovensko - soud - historie - Babiš - Ústavní -
Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho podle nich ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale při projednávání Babišovy žaloby u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Slovenský ÚS ve verdiktu z roku 2017 zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové. opm rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Parlamenty a vlády (for) - Slovenika (slo). ID zprávy: T2024020705852|508826. Vydána 07.02.2024 15:43:35. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Slovenský ÚS podle Babiše jen potvrdil, že v kauze StB žaloval špatnou instituci


Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média
Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem
Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil nový návrh zákona o mobilizaci
Analytici: Vstup do systému ERM II bez termínu pro přijetí eura je nesmysl
DIHK: USA předstihnou Čínu a budou nejdůležitějším obchodním partnerem Německa

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.