Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

DIHK: USA předstihnou Čínu a budou nejdůležitějším obchodním partnerem Německa

Berlín 7. února (ČTK) - Spojené státy jsou na cestě k tomu, aby nejpozději do roku 2025 předstihly Čínu a staly se nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Podle agentury Reuters to uvádí vedoucí zahraničního obchodu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volker Treier. Podle něj se tak stane, pokud bude pokračovat současný trend. Podle výpočtů agentury Reuters, která k nim použila předběžné údaje Spolkového statistického úřadu, objem dovozu a vývozu v Německu loni dohromady činil přibližně 253 miliard eur (6,3 bilionu Kč). To znamená, že Čína by pro největší ekonomiku v Evropě zůstala obchodním partnerem číslo jedna už osmým rokem po sobě, ale jen o chlup. Objem obchodu s USA agentura vyčíslila na 252,3 miliardy eur.
V současné době neexistují v Číně žádné známky výrazného nárůstu poptávky po výrobcích vyrobených v Německu...
Hlavním důvodem vzestupu obchodu s USA je pokračující růst německého vývozu do této země, kam loni přes Atlantik putovalo zboží v hodnotě téměř 158 miliard eur. Tím se podíl USA na celkovém německém vývozu zvýšil přibližně na deset procent. Vývoz z Německa do Číny se naopak téměř o devět procent snížil a dosáhl zhruba 97 miliard eur. Klesl zejména vývoz automobilů a chemických produktů, zatímco dovoz klesl téměř o pětinu a činil téměř 156 miliard eur. "V současné době neexistují v Číně žádné známky výrazného nárůstu poptávky po výrobcích vyrobených v Německu," napsal Treier v e-mailu agentuře Reuters. Němečtí představitelé před časem varovali místní podniky před riziky, která s sebou přinásí snaha příliš se spoléhat na Čínu. Vyzvali je, aby své podnikání soustředily na více trhů. Čínu politici označují za "partnera, konkurenta a systémového soupeře".
Klíčová slova - Německo - EU - USA - Čína - obchod - hospodářství - DIHK -
Spojené státy jsou do roku 2015 pro německou ekonomiku nejdůležitějším exportním trhem. Německo má v USA obrovské přímé investice. "Ekonomice v USA se v současné době daří výrazně lépe než mnoha jiným odbytovým trhům důležitým pro německou ekonomiku, jako jsou země EU," uvedl Treier. "Ze síly a z atraktivity americké ekonomiky nakonec těží i německý export," dodal. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Makroekonomika (mak) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2024020704465|508821. Vydána 07.02.2024 13:38:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

DIHK: USA předstihnou Čínu a budou nejdůležitějším obchodním partnerem Německa


Maloobchod se loni propadl o 4,1 pct, prosinec ale potvrdil oživení spotřeby
AP: UNRWA je na pokraji kolapsu, EU váhá, zda agentuře poskytne miliony eur
O zlínský Památník Tomáše Bati mají stále častěji zájem filmaři
Analýza: Počet fúzí a akvizic českých firem loni klesl o 43 procent na 80
Analytici: Za loňský propad maloobchodu může inflace, oživení potvrdil prosinec

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.