Zlatovna Zlato Zprávy Víra

Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem

 Turecko islám památky
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Istanbul 7. února (ČTK) - Turecká vláda udělala z dalšího byzantského chrámu v Istanbulu mešitu a 23. února se v ní budou moci poprvé po osmi dekádách opět konat velké páteční modlitby. Jde o chrám svatého Spasitele v Chóře, proslulý řadou fresek s biblickými příběhy. O otevření této památky k muslimským modlitbám informoval tento týden turecký deník Yeni Şafak. Tento původně byzantských chrám ze 4. století byl od roku 1945 muzeem, o jeho přeměně na mešitu rozhodl turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan v roce 2020 a poté prošla tato památka rekonstrukcí. Chrám v Chóře byl mešitou už po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Křesťanské fresky byly přemalovány a omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945. Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu - chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Ten byl od roku 1935 rovněž muzeem a nyní se v něm opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy.
Klíčová slova - Turecko - islám - památky -
Erdogan, který v Turecku vládne už přes dvacet let - od března 2003 byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem - se podle některých analytiků snaží oživit koncept 'osmanského ideálu' a využívá k tomu i zřizování nových mešit. Přes 90 procent z 85 milionů obyvatel Turecka jsou muslimové. nob jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Náboženství (nab) - Kultura (kul). ID zprávy: T2024020703853|508824. Vydána 07.02.2024 14:55:45. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem


Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil nový návrh zákona o mobilizaci
Analytici: Vstup do systému ERM II bez termínu pro přijetí eura je nesmysl
DIHK: USA předstihnou Čínu a budou nejdůležitějším obchodním partnerem Německa
Maloobchod se loni propadl o 4,1 pct, prosinec ale potvrdil oživení spotřeby
AP: UNRWA je na pokraji kolapsu, EU váhá, zda agentuře poskytne miliony eur

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.