Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Ministr Hladík chce řešit nelegální těžbu vltavínů v jižních Čechách

 ČR vláda ekologie kriminalita Hladík vltavíny těžba
Surový vltavín. Vzácný zelený vzácný kámen kosmického mimozemského původu. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 23. srpna (ČTK) - Nelegální těžba vltavínů je problém, který budou řešit členové vlády. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes novinářům před jednáním vlády řekl, že záležitost není jednoduchá. S nelegální těžbou vltavínů se potýkají jižní Čechy, v některých místech je i zakázaaný vstup do lesa kvůli nebezpečně narušené půdě vlivem kopání. 'Obecně, já jsem tu lokalitu navštívil, doporučuji se tam zajet podívat všem, je to šílené. Je to šílené, jakým způsobem jsou rozkopané zemědělská půda, lesy, vzrostlé borovice, třímetrové díry. Prostě nelegální těžba vltavínů je obrovský problém,' řekl Hladík. Problém nelegální těžby vltavínů bude ministr řešit s dalšími kolegy z vlády.Cena vltavínů je podle něj vyšší než cena zlata a až 60 procent světového trhu vltavínů pochází z nelegální těžby. Do některých lesů u Nesměně poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku je zakázaný vstup, protože kvůli kopání těchto drahých kamenů je tam nebezpečně narušená půda. Vltavíny je možné nalézt i v okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Často jsou až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopou v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů. Vltavíny se u Ločenic na Českobudějovicku těží i průmyslově, firma MAWE CK chtěla rozšířit těžbu o 30 hektarů. Proti záměru byli místní obyvatelé, vedení obce i ekologické organizace. Rozšíření těžby zatím nebude možné, firma musí doplnit dokumentaci k získání stanoviska EIA. 'Já musím zdůraznit, že stanovisko EIA je čistě odborná záležitost, do které ministr ani žádná politická reprezentace nezasahuje,' řekl Hladík. Odborníci ministerstva životního prostředí (MŽP) podle něj ve stanovisku uvedli, že firma musí doplnit řadu věcí.
Klíčová slova - ČR - vláda - ekologie - kriminalita - Hladík - vltavíny - těžba -
Podle závěru zjišťovacího řízení MŽP musí firma doplnit informace o vlivu na vodu, zemědělskou půdu, les i krajinu. Celkem se musí firma vyrovnat s devíti připomínkami, MŽP tak dalo za pravdu odpůrcům těžby. Proti záměru rozšířit těžbu o 30 hektarů vznikla petice, výhrady má i Česká inspekce životního prostředí. Požaduje, aby investor vypracoval studii, která mimo jiné posoudí vliv na krajinný ráz. tej mol
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Životní prostředí (ekl) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023082302665|506905. Vydána 23.08.2023 11:55:34. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Tip k listování Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou, klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách. Klávesa F11 otevře/zavře náhled.
Polská centrální banka poprvé po třech letech snížila úrokové sazby
Polská centrální banka poprvé po třech letech snížila úrokové sazby
Muchova Epopej v Moravském Krumlově láká, turistický ruch v regionu ožil
Muchova Epopej v Moravském Krumlově láká, turistický ruch v regionu ožil
EK zveřejnila seznam firem, které musejí dodržovat reformu digitálního trhu
EK zveřejnila seznam firem, které musejí dodržovat reformu digitálního trhu
Afričtí lídři žádají nové globální daně na financování boje proti změnám klimatu
Afričtí lídři žádají nové globální daně na financování boje proti změnám klimatu
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.