+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Mezi zdobné prvky muzea v Liberci patří i portréty stavitelů, ukazuje výstava

 ČR muzea architektura Liberec
Chrlič. Exteriérovou výstavou upozorňuje Severočeské muzeum na pískovcové zdobné prvky fasády a interiérů, 8. září 2023, Liberec. Budova byla postavená v romanticko-historizujícím stylu před 125 lety. Na fasádě jich jsou řádově desítky - králík, žába, vrána, netopýr, bájné lidské postavy, hlavy lvů v maskaronech nebo portréty stavitelů. Kredit: ČTK / Petrášek Radek
Liberec 8. září (ČTK) - Bájná i reálná zvířata, rostlinné motivy nebo chrliče s tvářemi tvůrců stavby jsou na fasádě či v interiérech budovy Severočeského muzea v Liberci. Zdobných prvků jsou řádově desítky a muzeum na ně nyní upozorňuje venkovní panelovou výstavou, kterou má poblíž hlavního vstupu. Jsou to detaily, které návštěvník leckdy přehlédne, protože se nachází v místech, kam zrak často ani nezabloudí, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Markéta Kroupová. 'Ta budova, zejména do ulice Vítězné a Masarykovy, je velice zdobná a půvabná. A bylo nám líto, že spousta lidí si toho ani nevšimne,' dodala. Výstavu muzeum uspořádalo ke 150. výročí od svého založení. Jeho dnešní honosné sídlo je o čtvrtstoletí mladší. Rozlehlá budova byla postavena v letech 1897 až 1898. Po stavební stránce budova propojuje různé typy sakrální a palácové architektury. Je do ní také začleněna kopie věže zbourané renesanční liberecké radnice a její součástí je i přístavba takzvaného měšťanského domu, který připomíná libereckou zástavbu z přelomu 18. a 19. století. 'Mohli bychom říct, že budova našeho muzea je takovou učebnicí všech architektonických stylů minulosti. Že tady najdeme spoustu prvků, které se různě míchají, a vlastně vzniká zcela nový útvar. V tom je to velice zajímavé,' řekla kurátorka výstavy. Velkolepě zdobenou fasádu má muzeum zejména v okolí hlavního vchodu. Výzdobu s rostlinnými motivy tam doplňují ptáci, veverky, žáby i bájný drak. Součástí průčelí jsou také fiály nebo sloupové hlavice s hlavami ovcí či zbrojnošů. 'Směrem do bulvárů, to znamená do Masarykovy a Vítězné ulice musela být budova velice honosná. Tam je soustředěno nejvíc výzdoby. A potom dozadu do parků směrem k dalším dvěma ulicím výzdoba samozřejmě řídne, protože zbylé dvě strany nebyly pohledově dominantní a přeci jenom také z důvodů finančních nebylo potřeba umisťovat tam tolik zdobných prvků,' dodala Kroupová. Bohatá výzdoba je ale i uvnitř muzea. 'Nad vchodem do knihovny je sova jako tradiční symbol moudrosti, v ostění vstupu k pokladně je drak, na sloupech schodiště zajíci a ptáci a v hlavním sále je netopýr,' uvedla kurátorka. Tváře autorů muzea na chrličích jsou na malém nádvoří. Jsou to portréty majitele stavební firmy Gustava Miksche, stavbyvedoucího Augusta Krausse a hlavního sochaře muzea Emanuela Gerharta.
Klíčová slova - ČR - muzea - architektura - Liberec -
Výstava neopomíjí ani nejnovější přírůstek výzdoby muzea, což jsou bronzové sochy lva a lvice z dílny českého výtvarníka Jaroslava Róny, které jsou přes dva roky u vstupního schodiště. 'Vznikla tady velice netradiční věc. Většinou bývají ztvárněni lvi jako samci, ale my máme i samici. Takže to máme genderově vyvážené,' doplnila Kroupová. Panely upozorňující na zdobné prvky si mohou návštěvníci muzea prohlížet už nyní. Oficiálně ale výstava nazvaná Kamenná krása aneb Muzejní bestiář začne v neděli během Tatrhů. Panely zůstanou před muzeem až do zimy, knt ver
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023090803386|507050. Vydána 08.09.2023 12:12:08. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Nezaměstnanost v ČR stoupla na 3,6 pct, ekonomická stagnace se v ní neprojevuje
Dillí bude o víkendu hostit summit skupiny G20
EU čeká legislativní smršť, bude řešit rozšíření, migraci i emise automobilů
Norský archeolog amatér udělal nález století, zlaté medailonky, prsteny a korále
V pražských Letňanech dnes začíná dvoudenní veletrh sběratelů

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.