Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Sotheby's bude prodávat Štyrského obraz, odhadovaná cena je až 120 milionů korun

 Francie ČR výtvarné Štyrský aukce
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:Rossella De Berti
Paříž 24. listopadu 2023 (ČTK) - Aukční síň Sotheby's bude na prosincové dražbě v Paříži prodávat rozměrný obraz českého malíře Jindřicha Štyrského Trauma zrození. Cena plátna z roku 1936, které je považováno za mistrovské dílo českého surrealismu, se odhaduje až na pět milionů eur (více než 120 milionů korun). Sotheby's prezentuje Trauma zrození jako nejdůležitější Štyrského obraz, který malíř vytvořil po vážné nemoci a zážitku bezprostředně hrozící smrti. Plátno, které na černém pozadí zobrazuje sérii bizarních a hrozivě působících předmětů v jakési snově iracionální kompozici, dokonce viselo Štyrskému doma nad postelí, v níž v roce 1942 zemřel. Obraz pak stejně jako další díla svého přítele a uměleckého souputníka zdědila malířka Toyen, která si ho v roce 1947 odvezla s sebou do svého pařížského exilu. 'Je skutečnou výsadou, že můžeme na aukci teprve po druhé za téměř století prezentovat toto mistrovské dílo... vizuální opus magnum a černý diamant střední Evropy, jehož monumentální formát a tmavé pozadí nevyhnutelně evokují filmové plátno, tedy jedinou formu uměleckého vyjádření, s níž se Štyrský jako tvůrce nekonfrontoval,' uvedl v tiskové zprávě Thomas Bompard z francouzské pobočky Sotheby's. Olej o rozměrech 100 na 255 centimetrů pochází ze sbírky Jeana-Claudea Binochea, který obraz koupil v dražbě pozůstalosti Toyen v roce 1982 za tehdejších 72.000 franků. Dnes se jeho cena odhaduje na 3,5 až pět milionů eur.
Klíčová slova - Francie - ČR - výtvarné - Štyrský - aukce -
Štyrského obraz má být jedním z hlavních lákadel aukce moderního a současného umění, která se uskuteční 6. prosince v Paříži. Pokud se prodá, bude zřejmě patřit k nejdráže prodaným českým dílům v aukcích. Aukční rekord v Česku drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který byl loni prodán za 123,6 milionu korun. lep jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Bohemika (bos). ID zprávy: T2023112407668|508001. Vydána 24.11.2023 21:57:38. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Sotheby's bude prodávat Štyrského obraz, odhadovaná cena je až 120 milionů korun


Média: Brusel má plán investic do energetických sítí v EU za 584 miliard eur
Míra inflace v Japonsku v říjnu vzrostla na 3,3 procenta, zdražují i služby
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,1 procenta
AFP: Zloději ukradli v Polsku a Pobaltí ruské klasiky, stopy vedou do Moskvy
Nansen: Investoři za den vybrali z kryptoměnové burzy Binance 956 milionů USD

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.