Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

AFP: Zloději ukradli v Polsku a Pobaltí ruské klasiky, stopy vedou do Moskvy

 Litva Lotyšsko Estonsko Polsko Rusko kriminalita literatura historie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Vilnius/Varšava 23. listopadu 2023 (ČTK) - Knihovny v Polsku a Pobaltí se staly terčem série krádeží, které se zaměřily na ruskou literaturu 19. století. Zloději vzácné knižní originály v hodnotě dohromady téměř dvou milionů eur (téměř 50 milionů korun) nahrazovali kopiemi a knihovníci si krádeží všimli až později. Stopy vedou do Moskvy, některá díla se objevila na tamních aukcích. Napsala to dnes agentura AFP. Na krádeže děl ruských klasiků přišli nejprve loni v dubnu v Lotyšské národní knihovně, ze které zloději ukradli tři knihy. Úřady z jejich odcizení obvinily gruzínského občana, kterého soud poslal na půl roku do vězení. Jeho komplic zůstal na svobodě, píše agentura. Stejný měsíc se do univerzitní knihovny v estonském Tartu vydali dva muži, kteří tvrdili, že se zabývají cenzurou a vydavatelskou politikou v Rusku na počátku 19. století. Požádali přitom o nahlédnutí do téměř 200 let starých děl Alexandra Puškina a Nikolaje Gogola. O čtyři měsíce později knihovna zjistila, že osm knih nahradili přesvědčivými kopiemi. Cena originálů se odhaduje na 158.000 eur. V květnu odhalili krádež v knihovně Vilniuské univerzity v Litvě, kde zjistili, že přišli o 17 vzácných ruských knih v odhadované hodnotě 440.000 eur. "Většina ukradených knih byla nahrazena kopiemi," řekla mluvčí litevské generální prokuratury Gintaré Vitkauskaitéová-Šatkauskienéová. Minulý měsíc zjistila krádež knih - včetně prvních vydání Puškinových nebo Gogolových děl - knihovna Varšavské univerzity. Instituce dosud odhalila, že jí zloději ukradli 79 děl ruských klasiků z 19. století, píše AFP, podle níž pracovníci knihovny hodnotu knih odhadují na přibližně milion eur. "Zloději tady operovali v průmyslovém měřítku," řekl agentuře nejmenovaný pracovník univerzitní knihovny. "Je to, jako by byly ukradeny korunovační klenoty," prohlásil Hieronim Grala, historik, bývalý diplomat, odborník na ruskou politiku a profesor na Varšavské univerzitě, který knihovně pomáhá zjistit škody. Mezi kopiemi, které po sobě zloději zanechali, jsou přitom podle AFP nedbalé napodobeniny i pečlivé padělky, které pomohla odhalit pouze nevhodná barva razítka nebo velikost štítku. Odborníci se přitom domnívají, že ukradená díla zamířila do Ruska, přičemž některá z nich byla prodána v tamních aukcích. AFP viděla snímky prodejů v aukčním domě Litfond, který působí v Moskvě a Petrohradě, kde byly vidět knihy opatřené razítky a katalogovými čísly Varšavské univerzity. "Aukční dům Litfond funguje v rámci současných zákonů Ruské federace a nepřijímáme do prodeje knihy s razítky z existujících státních knihoven," uvedl ředitel aukčního domu Sergej Burmistrov.
Klíčová slova - Litva - Lotyšsko - Estonsko - Polsko - Rusko - kriminalita - literatura - historie -
Grala se domnívá, že celá operace byla zorganizována z Ruska. "První tři krádeže zasáhly země, které Rusové obviňují z boje proti ruskému jazyku a kultuře," řekl AFP s tím, že zloději "dobře odhadli", že předměty spojené s ruskou kulturou jsou v tomto regionu "méně střežené". Upozornil zároveň, že ukradené ruské knihy na polské půdě přežily dvě národní povstání a dvě světové války. "Knihovníci Varšavské univerzity za války s nasazením života tajně vybudovali dvojitý strop a knihy schovali, aby nezmizely nebo neshořely. A my jsme je nedokázali ochránit před tímto pleněním," dodal. ipl jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Kultura (kul) - Politika (pol). ID zprávy: T2023112306433|507997. Vydána 23.11.2023 19:38:03. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

AFP: Zloději ukradli v Polsku a Pobaltí ruské klasiky, stopy vedou do Moskvy


Nansen: Investoři za den vybrali z kryptoměnové burzy Binance 956 milionů USD
Bloomberg: Propad ceny lithia se prohlubuje, letos už dosahuje 75 procent
Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent
Katolická církev měla loni zisk miliardu, meziročně o 400 mil Kč více
Pochybení v Binance podle úřadů umožňovala s bitcoiny obchodovat i teroristům

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.