Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Festival Smetanovské dny v Plzni letos připomene 200 let od Smetanova narození

Plzeň 6. února (ČTK) - Ve znamení oslav Roku českéé hudby a výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany se letos v Plzni ponese od 7. března do 11. dubna 44. ročník mezioborového festivalu Smetanovské dny. Program zahrnuje na čtyři desítky koncertů, přednášek, výstav, mezioborové sympozium, pietní akt u Smetanova pomníku nebo tradiční masopust, řekla dnes ČTK ředitelka pořádající Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. "Festival zahájíme jak jinak než slavným cyklem symfonických básní Má vlast, nicméně jedním z festivalových vrcholů bude i Smetanománie, souborné provedení Smetanova klavírního díla. Ostatně Smetanovské dny nabídnou ještě souborné provedení skladatelova díla komorního a melodramatického a v průběhu letošního roku Plzeňská filharmonie nastuduje a odehraje též jeho kompletní tvorbu symfonickou," řekla Kavalová. Za pozornost stojí podle ní česko-německý projekt Smetanův studentský deník, připomínající Smetanovo studium na gymnáziu v Plzni v letech 1840 až 1843. Oslovit posluchače by mohl večer věnovaný mecenášům s ochutnávkou dobových sorbetů nebo smetanovské Gala, jímž festival skončí. Účast přislíbili přední zahraniční umělci i čeští umělci, například pianisté Ivo Kahánek, Jan Jiraský a Igor Ardašev, kytarista Štěpán Rak a další. Zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety a Kühnův dětský sbor, 100 let oslaví koncertem nejstarší kontinuálně působící těleso na světě České noneto. Zahajovací i závěrečný koncert odehraje Plzeňská filharmonie. "Plzeňský festival Smetanovské dny patří mezi nejstarší a nejvýznamnější kulturní festivaly regionu a letos v rámci Roku české hudby přinese mimořádně bohatý program. Za dobu své existence Smetanovské dny dokázaly výrazně pozměnit svou tvář. Klasický hudební festival se i díky vzájemné spolupráci lokálních kulturních institucí rozšířil o současné žánry, alternativu a zajímavý doprovodný program," řekla radní pro kultury a předsedkyně Správní rady filharmonie Eliška Bartáková (ANO). Program festivalu s téměř pětimilionovým rozpočtem nabídne také dva večery s melodramem v Domě hudby. Unikátním projektem je podle Kavalové do tří dní rozdělené, více než sedmihodinové souborné provedení Smetanova klavírního díla pod názvem Smetanománie. "Smyslem je poskytnout posluchačům přehled o rozměrnosti a kvalitě tvorby letošního jubilanta v oblasti klavírní literatury. Protože jde o skladby rozdílných rozsahů a obtížnosti, je Smetanománie pojata jako projekt prezentační a zároveň edukační," řekl pianista a ambasador projektu Jan Simon.
Klíčová slova - ČR - hudba - festival - Smetana - Plzeň -
Mezioborové sympozium a výstavy v Západočeském muzeu a v Západočeské galerii se ponesou v duchu tématu Trh a kapitál v české kultuře 19. století, Divadlo J. K. Tyla zařadilo operu o Boženě Němcové nazvanou Jsem kněžna bláznů, filharmonie připravila i dětský pořad To byste nevěřila, co má Mistr nejraději. Venkovní výstava před Studijní a vědeckou knihovnou představí Plzeňskou filharmonii v proměnách času. lap hj
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2024020604660|508808. Vydána 06.02.2024 14:56:45. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Festival Smetanovské dny v Plzni letos připomene 200 let od Smetanova narození


Strany chtějí jednat o názvu partnerství místo manželství pro všechny
Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům
V roce 2016 tvořila kyberkriminalita dvě procenta trestné činnosti, loni 11 pct
Osobnosti vyzvaly ke změně postoje politiků ke konfliktu na Blízkém východě
Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta na 2,83 bilionu Kč

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.