+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

O pohyblivý betlém ve Frýdlantu mají v létě zájem hlavně rodiny s dětmi

 ČR zajímavosti turistika betlém Frýdlant
Pohyblivý betlém s 330 objekty, který vytvořil Gustav Simon, je v těchto dnech vystaven ve Frýdlantu, 3. srpna 2023 Frýdlant. Kredit: ČTK / Černý Vít
Frýdlant (Liberecko) 5. srpna (ČTK) - Návštěvníci Frýdlantu na Liberecku mohou i v létě zažít vánoční atmosféru, tamní pohyblivý Simonův betlém je přístupný nejen ve vánočním období, ale také v turistické sezoně od května do září. O prázdninách o něj mají zájem hlavně rodiny s dětmi, dříve byly častými návštěvníky i dětské tábory, řekl ČTK vnuk tvůrce betléma Robert Simon, který dnes rodinou památku společně s manželkou otevírá návštěvníkům. Gustav Simon začal betlém vytvářet na konci 19. století a pracoval na něm 60 let. Přes léto se staral o hospodářství, na betlému pracoval jen v zimě. Scéna o rozměrech čtyři krát dva metry vyplňuje celou šířku hlavní světnice roubeného domu. Většina objektů je z papíru a ze dřeva, je jich tu 330, z toho pohyblivých 130. Figurky byly původně nepohyblivé, na dřevěné strojky je Simon napojil až později. I po těch letech je stále pohání původní mechanismus. Pohyb zajišťuje jedno padesátikilogramové závaží. Za pomocí lana vytáhne Simon závaží nahoru a než opět klesne na podlahu, figurky se deset minut pohybují. 'Závaží je dělané tak, že podle váhy máte rychlost. Když uberete, tak to jde pomaleji. Když přidáte, tak to bude rychleji,' vysvětlil fungování závaží Simon. K velkému závaží může přidávat malá, a tím pohyb figurek korigovat. Postavičky rozhýbává provázkový mechanismus. 'Provázek musí být chlupatý, čím je drsnější, tím je lepší, protože pak na válcích neprokluzuje. Zkoušeli jsme vlasce, a to nejde, zařezává se do dřeva a pak se zasekává,' dodal. Betlém i podstávkový dům, ve kterém je vystavený, prošly v letech 2009 až 2012 nákladnou rekonstrukcí. Dům dostal novou střechu i trámy, protože celé podkroví poškodil dřevokazný hmyz a houby. Betlém restaurátoři rozebrali a odvezli, vše očistili a zakonzervovali. Po dokončení rekonstrukce domu zasáhly Frýdlant v srpnu 2010 bleskové záplavy a dům voda zaplavila do téměř metrové výšky. Betlém ale tehdy v domě ještě nebyl. 'Bylo to štěstí, jinak by to tady už nebylo, protože by se to zničilo,' podotknul Simon.
Klíčová slova - ČR - zajímavosti - turistika - betlém - Frýdlant -
Simonův betlém si lidé můžou přijít prohlédnout teď o prázdninách každý den kromě pondělí po celý týden kromě pondělí. Otevřeno je od 10:00 do 17:00 s dvouhodinovou polední pauzou od 12:00 do 14:00. Od 13. a 20. srpna bude ale zavřeno. lbs ivc hj
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Magazínový servis (mag) - Cestovní ruch (tur) - Služby (slz). ID zprávy: T2023080302607|506690. Vydána 05.08.2023 6:30:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
AFP: Vegetariánské restaurace v Paříži jako vyjádření životního přesvědčení
Brazílie zaznamenala od začátku roku pokles odlesňování amazonského pralesu
Španělští vědci našli bakterie, které mohou zastavit přenos malárie na lidi
V Hamburku někdo vyhrál 117 milionů eur, skoro tři miliardy korun
Ředitel divadla překvapil Františka Němce přáním k blízkému jubileu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.