Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

CNBC: Káva se opět stává trendy, roste zájem o speciální kávu i její přípravu

 Svět trendy nápoje potraviny gastro káva
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 3. ledna (ČTK/CNBC) - Možná jste na sociálních sítích zaznamenali uvedení další influencerské značky kávy, všimli jste si, že vaši kolegové v práci si v kuchyňce připravují vlastní překapávanou kávu, místo aby používali kávovar, nebo jste dokonce viděli fronty před místní nezávislou kavárnou. Ať už je to jakkoli, je jasné, že se pití kávy stalo trendem a něčím víc než jen kofeinovým hitem, píše server zpravodajské televize CNBC. "S tím, jak se nápoje a občerstvení staly nezbytností považovanou za trendy, stala se káva volbou cenově dostupného luxusu a vyjádřením životního stylu," uvedla vedoucí oddělení nápojů a potravin společnosti WGSN, která se zabývá předpověďmi vývoje spotřebitelských trendů, Claire Lancasterová. Dodala, že trendem je rostoucí preference kvality kávy, a to jak u způsobu přípravy, tak ve výběru kávy podle místa původu a podle různých typů a chutí.
Lockdown znamenal, že si lidé udělali čas na přípravu nápojů, které by si normálně koupili cestou, když někam šli...
Specializovaná pražírna kávy ve Skotsku, která nabízí on-line objednávky, The Bean Shop zaznamenala nárůst zákazníků. "Velmi se zvýšil počet lidí, kteří si připravují speciální kávu doma," řekla CNBC jedna z majitelek Lorna Bruceová. "Lidé rádi zkoušejí něco nového." Společnost AeroPress, která vyrábí oblíbené kávovary, zaznamenala nárůst prodeje i dramatický růst zájmu maloobchodníků. V uplynulém roce získala dva velké maloobchodní partnery včetně Walmartu, uvedl marketingový ředitel David Cole. V Británii vzrostl prodej AeroPressu mezi prosincem 2022 a prosincem 2023 o 40 procent. Kromě kávovaru AeroPress patří mezi další oblíbené způsoby příprava kávy pomocí překapávacích zařízení, ve french pressu, který je oblíbený zvláště ve Francii, nebo v moka konvičkách používaných hlavně v Itálii. Mnoho metod oblíbených dříve v určitých zemích se nyní rozšiřuje po celém světě. Jak se káva stala z běžného, snadno dostupného kofeinového nápoje hlavním trendem? Jedním z důvodů je zřejmě pandemie nemoci covid-19 a s ní související omezení pohybu, tzv. lockdowny. "Lockdown znamenal, že si lidé udělali čas na přípravu nápojů, které by si normálně koupili cestou, když někam šli," uvedla Bruceová. "Zákazníci nám říkají, že teď už nemohou pít kávu ze supermarketu a zvykli si na čerstvě upraženou chuť a vůni, kterou získáte, když se káva uvaří do několika týdnů od upražení," dodala. Spotřebitelé si také zřejmě nyní více cení takových drobností, jako je pití kávy, řekla CNBC ředitelka značky Nespresso Melanie Birnbaumová. "Poslední rok znovu potvrdil hodnotu jednoduchých potěšení a drobného luxusu, jako je šálek kávy," uvedla a dodala, že spotřebitelé díky tomu vyhledávají kvalitnější produkty.
Klíčová slova - Svět - trendy - nápoje - potraviny - gastro - káva -
Zájem podle ní podporují také sociální média, jako TikTok, kde je sdílena řada nových receptů. To potvrzuje i Lancasterová z WGSN. "Generace Z a TikTok utvářejí kávovou kulturu," řekla. Sociální média jsou podle Lancasterové také hnacím motorem některých trendů u kávy, protože různé značky získávají na oblibě, pokud mají nějaký "cool" prvek. A nové metody přípravy kávy jsou často sdíleny. Dalším důležitým trendem jsou kávy s přidanou hodnotou určené pro posílení pohody a zdraví, upozornila Lancasterová. Tento trend "funkční kávy" už zaznamenaly i velké firmy, jako Nespresso, která přišla na trh se směsí obohacenou o ženšen nebo vitamin B12. K dalším rostoucím trendům patří specifické kávové styly, které se rozšiřují ze svých tradičních trhů. Je to třeba vietnamská káva s kondenzovaným mlékem či indonéská cibetková káva Kopi Luwak. irl mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Monitor (mnt) - Magazínový servis (mag) - Potravinářství (ptr) - Životní styl (spl). ID zprávy: T2024010202191|508420. Vydána 03.01.2024 4:04:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

CNBC: Káva se opět stává trendy, roste zájem o speciální kávu i její přípravu


Zámek v Kroměříži připravuje na letošek otevření expozice arcibiskupské gardy
Zemřel Cvi Zamir, který stál v čele Mossadu za jomkipurské války
Většina Němců podle průzkumu čeká, že AfD letos získá křeslo zemského premiéra
Rozpočtový schodek Slovenska loni stoupl téměř o 70 procent na 7,68 miliardy eur
Vláda projedná změny využití peněz z prodeje emisních povolenek

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.