Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Vědci našli v Krušných horách nejstarší buk v ČR, je starý přes 470 let

 ČR příroda lesy zajímavosti Mostecko ČZU
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha/Horní Jiřetín (Mostecko) 15. ledna (ČTK) - Nejstarší buk v Česku je podle zjištění vědců z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze v Krušných horách na svahu Jánského vrchu u Horního Jiřetína na Mostecku. Začal růst v 16. století, kdy na českém trůnu seděl první zástupce rodu Habsburků. Nejstarší buk v Česku roste v hospodářském lese, který má od roku 2021 tzv. smluvní ochranu a je v bezzásahovém režimu. Ekologická organizace Greenpeace o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Vědci z Katedry ekologie lesa informovali o objevení nejstaršího buku minulý týden. Věk stromu určili pomocí počítání letokruhů z odebraného vývrtu. Z vývrtu odhalili stáří 459 let, dalších minimálně 11 letokruhů zbývalo ve středu kmene, který vývrt minul. Strom je však ještě starší než 470 let, neboť několik let, možná i desítek, rostl do výšky půl metru, odkud byl vývrt odebrán. Na první pohled není strom podle vědců nijak nápadný, protože má podobnou velikost jako další, mladší stromy v jeho blízkosti. Z informací letokruhů vědci zjistili také průběh růstu stromu. Odhalili například prudký růst stromu v letech 1609, 1697, 1807 a ještě několikrát později, včetně začátku 20. století, kdy bylo stromu již přes 360 let. V těchto letech se stromu nejspíše dařilo kvůli pádu nebo vykácení stromů okolo něj. Smluvní ochranu krušnohorských bučin s Ústeckým krajem uzavřel v roce 2021 tehdejší majitel - firma I. H. Farm, nyní les patří firmě Forestlaan. Organizace Greenpeace uvedla, že po deseti letech může vlastník smluvní ochranu vypovědět a nejstarší český buk pokácet. "Neuvažujeme o tom, že bychom po deseti letech smlouvu vypověděli," řekl dnes ČTK obchodní ředitel firmy Forestlaan Tomáš Pechar.
Klíčová slova - ČR - příroda - lesy - zajímavosti - Mostecko - ČZU -
Území podle Greenpeace potřebuje trvalou ochranu, kterou by mohlo zajistit vyhlášení připravované Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory s dostatečným rozsahem bezzásahových a nejpřísněji chráněných zón. trs hj kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní prostředí (ekl) - Zemědělství (zem) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2024011505929|508575. Vydána 15.01.2024 16:27:29. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Vědci našli v Krušných horách nejstarší buk v ČR, je starý přes 470 let


ECB by podle člena Rady guvernérů letos nemusela zahájit snižování úroků
V Ostravě vystavuje Ivo Sumec, maluje a kreslí blátem, hlínou, dehtem i popelem
ÚOHS navrhuje změny zákonů, které umožní lépe dohlížet na hospodářskou soutěž
Šojgu a Lavrov se svými íránskými protějšky hovořili o vojenské spolupráci
Přežití pražské burzy závisí na zásazích politiků do firmy ČEZ, řekl její šéf

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.