Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

O zlínský Památník Tomáše Bati mají stále častěji zájem filmaři

Zlín 7. února (ČTK) - O zlínský Památník Tomáše Bati mají stále častěji zájem filmaři. Zaznamenává rostoucí zájem také o využití prostor k focení reklam a různých uměleckých výstupů, řekla dnes ČTK vedoucí památníku Magdaléna Hladká. U komerčních projektů však pracovníci památníku zůstávají opatrní, ne každý je do pietního prostoru vhodný, uvedla Hladká. Kulturní památka se objevila například v dokumentech Zlínský klenot a Zlín – město v zahradách. V roce 2020 prostor zaujal nizozemskou produkci, která v interiéru natočila finálové kolo rodinné televizní soutěže. Na tři natáčecí dny měli památník pronajatý také tvůrci celovečerního snímku Úsvit. Film režiséra Matěje Chlupáčka má 12 nominací na Českého lva za loňský rok. "V únoru jsme kromě natáčení seriálu Sex O’Clock provedli památníkem lokačního manažera, který aktuálně hledá kulisy pro film dánské produkce. Památník ho zaujal svou nadčasovou architekturou," uvedla Hladká, která vede památník od loňského léta. Památník byl postaven na počest zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Památník stál již o rok později, navrhnul jej František Lydie Gahura. Objekt patřící k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury později využívala filharmonie a krajská galerie, město se poté rozhodlo, že budově vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé v roce 2018. O rok později v něm přibyla maketa letounu Junkers F 13, ve kterém Baťa při letecké havárii v Otrokovicích zahynul. Zlín je podle radnice pro filmaře zajímavý. "Kromě toho, že nabízíme zajímavé lokace, jsme členem projektu Filmová obec. To znamená, že štábům poskytujeme zvýhodněné podmínky pro natáčení. Nad rámec toho podporujeme i samotnou filmovou tvorbu prostřednictvím filmového fondu," uvedla náměstkyně primátora Martina Hladíková (ODS). Spolupráce s filmaři umožňuje památníku oslovit širší publikum. "Řada turistů se při návštěvě památníku na jednotlivé filmy odvolává," uvedla Hladká. V památníku například uvedlo svou inscenaci Baťa III zlínské divadlo. Šlo o poslední díl trilogie, ve které se divadlo věnovalo rodině Baťů. Památník je vyhledávaný také jako místo svatebních obřadů, využívají jej pro své projekty i studenti. "Například v únoru budeme poskytovat Fakultě multimediálních komunikací zlínské univerzity zázemí pro uskutečnění celodenního workshopu studentů audiovize a fotografie. Dominantním využitím nadále zůstávají komentované prohlídky pro veřejnost, které u nás probíhají oproti většině kulturních památek celoročně. Speciálně žákům prvního stupně základních škol nabízíme mimo to edukační programy, jejichž rozvíjení pro starší děti se chceme v následujícím období věnovat. V neposlední řadě se i letos zapojíme do celorepublikových akcí jako je Muzejní a galerijní noc nebo Den architektury," uvedla Hladká. Loni si památník prohlédlo přes 12.000 lidí.
Klíčová slova - ČR - památky - film - architektura - Baťa - Zlín -
jmk kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2024020703721|508818. Vydána 07.02.2024 12:26:26. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

O zlínský Památník Tomáše Bati mají stále častěji zájem filmaři


Analýza: Počet fúzí a akvizic českých firem loni klesl o 43 procent na 80
Analytici: Za loňský propad maloobchodu může inflace, oživení potvrdil prosinec
Průzkum: 51 procent Izraelců upřednostňuje návrat rukojmích před porážkou Hamásu
Tržby v maloobchodě loni meziročně klesly o 4,1 procenta
ČSÚ dnes zveřejní data k maloobchodním tržbám za prosinec a celý loňský rok

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.