+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Afrika má využít klimatické úsilí na přilákání investic, říká prezident Keni

 Keňa Afrika diplomacie ovzduší
William Ruto. Kredit: ČTK / AP / Brian Inganga
Nairobi 4. září (ČTK) - Keňský prezident William Ruto dnes zahájil první africký klimatický summit výzvou k tisícům delegátů v Nairobi, aby chápali globální krizi klimatu jako jedinečnou příležitost, jak na kontinent přilákat investice za miliardy dolarů. Organizátoři summitu chtějí prezentovat Afriku spíše jako vhodný cíl pro investice do ochrany klimatu než jako oběť záplav, sucha či hladomoru. Očekávají přitom, že během třídenního setkání budou oznámeny kontrakty za stovky milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Afričtí lídři prosazují tržní finanční nástroje jako emisní povolenky ve snaze mobilizovat finanční prostředky, které podle nich přicházejí od dárců z bohatého světa příliš pomalu. 'Velmi dlouho jsme na to hleděli jako na problém. Je načase, abychom obrátili a podívali se na to z druhé strany,' řekl Ruto delegátům. 'Udržitelný růst musíme chápat nejen jako klimatický imperativ, ale také jako zdroj ekonomických příležitostí za miliardy dolarů, z nichž jsou Afrika a svět připraveny těžit,' dodal. Mnozí afričtí aktivisté nicméně proti tomuto přístupu protestují s tím, že ve skutečnosti prosazuje priority Západu na úkor afrického kontinentu. Emisní povolenky jsou podle nich pro bohatší země a korporace jen záminkou k tomu, aby mohly pokračovat ve znečišťování ovzduší. 'Afrika potřebuje peníze od zemí, které zbohatly na našem utrpení. Ony jsou dlužníkem klimatu,' řekl Mohamed Adow, ředitel pro energii z think tanku Power Shift Africa. Proti programu summitu dnes v centru keňského hlavního města protestovalo asi 500 lidí, kteří se dožadovali finančního odškodnění od bohatých zemí za poškození klimatu. Ministři životního prostředí, manažeři firem a ekologičtí aktivisté budou během dnešních zasedání jednat o tom, jak navýšit financování ochrany klimatu a transformovat potravinové systémy. V úterý by pak mělo na summit dorazit více než 20 prezidentů a předsedů vlád. Ti chtějí v závěru summitu přijmout deklaraci, která má obsahovat závazky ohledně obnovitelných energií, udržitelného zemědělství či ochrany pralesů. Nastaví tak pozici Afriky před zářijovou konferencí OSN o změně klimatu a summitem COP28, jež se uskuteční na konci listopadu v Dubaji.
Klíčová slova - Keňa - Afrika - diplomacie - ovzduší -
Africké země také doufají, že jim věřitelé odpustí část dluhu, a uvolní se jim tak peníze na investice do obnovitelných zdrojů energie, ochrany klimatu a přizpůsobení se jeho změnám. Podle nové studie mezinárodního univerzitního projektu Debt Relief for Green and Inclusive Recovery (DRGR) se roční náklady na obsluhu dluhu subsaharských afrických států téměř rovnají jejich potřebám na financování změn klimatu. sch jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Životní prostředí (ekl). ID zprávy: T2023090402512|506992. Vydána 04.09.2023 12:17:21. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesaly, index je v minusu pět pct
Míra inflace v Turecku se znovu citelně zvyšuje, dostala se na 58,9 procenta
Analytici: Doba poklesu průměrné reálné mzdy je nejdelší v historii ČR
Bloomberg: Ceny jedné z nejoblíbenějších velikosti diamantů prudce klesají
Papež se v Mongolsku setkal se šamany, mnichy či pravoslavným knězem

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.