+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Barmští vojáci po střetu s rebely přešli hranici do Indie, kde se vzdali policii

 Barma Indie boje
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Rangún 14. listopadu (ČTK) - Nejméně 43 barmských vojáků po tvrdých, neúspěšných střetech s povstalci v Čjinském státě přešlo hranici do Indie, kde se vzdali policii. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Rebelové z různých etnických menšin svou ofenzivou zahájenou před více než dvěma týdny ve státech u hranic s Čínou a Indií zaskočili barmskou juntu a podařilo se jim ovládnout několik měst významných pro obchod, silnic a desítky vojenských stanovišť. Podle analytiků čelí barmská vojenská vláda největší výzvě od února 2021, kdy se ujala při převratu moci. Boje vyhnaly z domovů již na 100.000 obyvatel, uvedla minulý týden OSN. V Čjinském státě mají bojovníci proti juntě za cíl ovládnout část hranice s Indií poté, co v pondělí převzali kontrolu nad dvěma vojenskými tábory na hranici. Střety probíhají v odlehlém horském regionu. Nejméně 43 indických vojáků vyhledalo útočiště v indickém státě Mizórám, kde se vzdali policii. "Čekáme na další instrukce centrální vlády," řekli Reuters k jejich osudu místní policisté. Povstalecká ofenziva začala koncem října v Šanském státě na severovýchodě Barmy u hranic s Čínou, kde junta ztratila kontrolu nad několika městy a více než stovkou vojenských stanovišť. Jen v tomto státě podle OSN kvůli bojům opustilo domovy 50.000 lidí. Peking vyzval všechny zúčastněné strany k okamžitému zastavení střetů. Agentury minulý týden psaly i o bojích v sousedním Kačjinském státě a Sakainské oblasti, kde bylo v důsledku střetů mezi armádou a jejími protivníky podle OSN od začátku listopadu vysídleno dalších 40.000 lidí. Tento týden se boje rozhořely na dvou nových frontách v Arakanském a Čjinském státě, kde tisíce lidí utekly přes hranici do indického státu Mizórám. "Naše taktika je postupovat od vesnice k menším městům až k metropoli," řekl jeden z bojovníků Reuters. Obyvatelé metropole Arakanského státu Sistwei uvedli, že armáda v reakci na boje rozmístila v ulicích města tanky a vyhlásila noční zákaz vycházení. V pondělí zůstalo mnoho obchodů uzavřených a řada rodin neposlala v obavách z násilí děti do školy.
Klíčová slova - Barma - Indie - boje -
V pohraničních oblastech Barmy působí více než desítka ozbrojených etnických skupin, z nichž některé bojují s armádou už desetiletí s požadavkem větší autonomie a kontroly nad lukrativními přírodními zdroji. Některé povstalecké skupiny rovněž poskytly výcvik a vybavení členům Lidových obranných sil, které zřídila barmská vláda národní jednoty sestavená odpůrci vojenského převratu z roku 2021. Barmský prezident Myin Šwei ve čtvrtek varoval, že zemi hrozí rozpad, pokud se nepodaří ofenzivu povstalců zastavit lcm jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol). ID zprávy: T2023111401459|507900. Vydána 14.11.2023 8:11:09. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.