+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Reuters: Kvůli dluhům Peking změní spolupráci soukromého a veřejného sektoru

 Čína hospodářství finance správa vláda dluh
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 14. listopadu (ČTK) - Čínská vláda nařídila samosprávám, aby zastavily projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru, které považují za problematické. Desetiprocentní příspěvek na rozpočtové výdaje určené na tyto projekty pak nahradila mechanismem prověřování ze strany Pekingu, čímž se snaží omezit rizika dalšího zadlužení obcí. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Příslušné směrnice byly zmíněny v dokumentu, který vláda v říjnu rozeslala samosprávám a státním finančním ústavům, uvádějí dva zdroje obeznámené s postupem vlády. Tyto nejnovější pokyny dosud nebyly zveřejněny. Státní rada vydala podrobné pokyny k reformě modelu partnerství veřejného a soukromého sektoru, označovaného jako PPP, poprvé od jeho spuštění v roce 2014. Její snaha přichází s tím, jak se zvyšují obavy z dopadů narůstajícího dluhu místních samospráv na ekonomiku. Dluh místních vlád podle nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Číně dosáhl 92 bilionů jüanů (289 bilionů Kč), což představuje 76 procent hrubého domácího produktu (HDP) Číny za loňský rok. V roce 2019 činil dluh samospráv 62,2 procenta výkonu ekonomiky. Ve snaze omezit hromadění dalšího dluhu Peking zruší nařízení, které umožňuje místním vládám vyčlenit na tyto projekty až deset procent svých ročních výdajů z veřejného rozpočtu, uvedly zdroje. Desetiprocentní práh výdajů bude nyní nahrazen přezkumem každého projektu PPP vládními orgány. Tento krok přichází poté, co výdaje mnoha místních samospráv na projekty PPP v posledních letech dosáhly horní hranice stanoveného prahu. Státní rada také požádala místní samosprávy, aby zastavily projekty, které vláda považuje za problematické a na které letos přišel Národní kontrolní úřad. Samosprávy také dostaly za úkol zjištěnými problémy se zabývat, dodávají zdroje. Projekty označené jako problematické jsou ty, u kterých bylo zjištěno více nesrovnalostí. Patří mezi ně například i situace, kdy finanční nástroje místních vlád vystupují jako soukromý partner. Právě to bývá častou příčinou nadměrného hromadění dluhů, upozornil jeden ze zdrojů. Kromě těchto opatření budou muset být pozastaveny všechny projekty PPP, které do února letošního roku neukončily výběrové řízení k nalezení partnerů, uvedly dva zdroje, které dokument Státní rady přímo znají. Peking od roku 2014 propaguje model PPP s cílem nasměrovat soukromé peníze do projektů veřejné infrastruktury, zvýšit kapitálové investice a zároveň snížit zátěž silně zadlužených místních samospráv. Rozmach PPP však znepokojil úřady, které tvrdí, že některé místní samosprávy využily partnerství veřejného a soukromého sektoru, vládní investiční fondy a služby vládních zakázek jako skryté kanály ke zvyšování dluhu. Oba zdroje, se kterými Reuters hovořil, vzhledem k citlivosti situace vyžadovaly zachování anonymity. Státní rada ani kontrolní úřad na dotazy agentury bezprostředně neodpověděly.
Klíčová slova - Čína - hospodářství - finance - správa - vláda - dluh -
Zadlužené místní samosprávy představují pro čínskou ekonomiku a její finanční stabilitu značné riziko, upozorňují ekonomové. Čína už se totiž dlouho potýká s krizí na realitním trhu, s dopady přehnaných investic do infrastruktury z posledních let a také s obrovskými účty na potlačení nepříznivých dopadů pandemie covidu-19. Část dluhu místní vlád je spojena s projekty PPP, protože obce tyto iniciativy na budování infrastruktury využily jako kanál pro získání kapitálu. Ke konci loňského roku Čína podle zprávy finančního ústavu Bank of China realizovala více než 14.000 projektů PPP s hodnotou investic za 20,9 bilionu jüanů (přes 65 bilionů Kč), což je zhruba velikost francouzské ekonomiky. Peking proto nyní zvyšuje úsilí o minimalizaci širšího ekonomického rizika, které představuje právě zadlužení místních vlád. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin) - Politika (pol) - Parlamenty a vlády (for). ID zprávy: T2023111402123|507904. Vydána 14.11.2023 10:48:09. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Mezinárodní měnový fond (MMF)
(anglicky: International Monetary Fund, zkratka IMF) je mezinárodní organizace přidružená k OSN. Klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. Byl založen v červenci 1944 a má v současnosti 190 členských států.
Následující zprávy
SOCDEM a Přísaha chtějí od ERÚ přesné analýzy nákladů distributorů energií
ČBA: K zaslání peněz u některých bank stačí telefonní číslo příjemce
Čína zaznamenala poprvé od roku 1998 schodek zahraničních investic
Barmští vojáci po střetu s rebely přešli hranici do Indie, kde se vzdali policii
The Economist: Zatímco ukrajinští muži bojují, ženy se ujímají jejich práce

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.