Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Rusko eskaluje vzdušné údery na Ukrajinu a mění i taktiku, píše BBC News

 Ukrajina Rusko boje zbraně
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Kyjev 3. ledna (ČTK) - Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začátku své invaze v únoru 2022. Poslední série ruských vzdušných úderů na ukrajinské území ovšem představuje jejich smrtící eskalaci. Na svém webu to dnes napsala britská veřejnoprávní stanice BBC News, podle níž se také mění taktika útočících Rusů. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že zintenzivní útoky na Ukrajinu a Kyjev si nyní uvědomuje, co tím myslel, píše BBC a připomíná úterní slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož invazní vojska vypustila proti Ukrajině 500 střel a útočných dronů za pouhých pět dní. Zahynulo šest desítek civilistů napříč zemí, nejvíce v pátek 29. prosince, kdy Rusko podniklo jeden z největších vzdušných úderů na Ukrajinu. Od začátku ruské invaze Ukrajina nezažila tak silné útoky jako nyní a rozdíl není jen v rozsahu úderů, ale také v taktice, píše BBC. Útok z 2. ledna podle ní trval šest hodin. Rusové nejprve vyslali na Kyjev vlnu bezpilotních letounů. Ukrajinské letectvo přitom oznámilo, že se mu povedlo sestřelit všech 35 útočících dronů. Následovaly však raketové útoky a Rusové použili různé druhy zbraní. "Stále se snaží najít lepší způsob, jak prolomit naše systémy protivzdušné obrany a zefektivnit svůj útok," řekl Oleksandr Musijenko z ukrajinského Centra pro vojensko-právní výzkum. Rusové proto používají různé druhy střel - hypersonické, s plochou dráhou letu i balistické a navíc je vysílají po různých trasách, přičemž zbraně mohou ve vzduchu nad Ukrajinou měnit směr. To práci ukrajinské protivzdušné obrany dále ztěžuje. Rusko také podle BBC mění cíle úderů a způsob, jakým se na ně připravuje. V pátek 29. prosince bombardovalo města napříč Ukrajinou, v úterý 2. ledna "pouze" Kyjev a Charkov. Ukrajinská tajná služba SBU přitom v úterý oznámila, že našla a deaktivovala "dvě robotické on-line bezpečnostní kamery", do kterých se podle ní nabouralo Rusko a využívalo je ke špionáži ukrajinské obrany a k průzkumu cílů. Jak dlouho může Moskva pokračovat v těchto rozsáhlých úderech, není podle BBC jasné. Ukrajina se před zimou obávala, že nepřítel hromadí zbraně pro rozsáhlé útoky. Francouzský deník Le Monde v této souvislosti cituje ukrajinské představitele, podle nichž má Rusko stále k dispozici přibližně 1000 střel balistických nebo s plochou dráhou letu a je schopno vyrobit přibližně 100 dalších měsíčně. Musijenko upozorňuje, že se připravovala i Ukrajina, která podle něj používá například protiletadlové zbraně německé výroby Gepard k boji s ruskými drony, systémy Buk ze sovětské éry proti střelám s plochou dráhou letu a americké systémy Patriot na hypersonické střely Kinžal. "Rozdělili jsme naše systémy pro různé typy hrozeb," vysvětluje Musijenko, podle něhož je Kyjev závislý na Západu, pokud jde o munici a údržbu těchto zbraní.
Klíčová slova - Ukrajina - Rusko - boje - zbraně -
To je nyní pro Ukrajinu klíčové, upozorňuje BBC a připomíná, že zásadní americká vojenská pomoc uvázla ve vnitropolitických bojích a Evropská unie nedokáže vyrobit ani polovinu z milionu dělostřeleckých granátů, které slíbila. Takže se podle britské stanice může stát, že Rusko bude rozsáhle útočit v době, kdy by mohly vysychat ukrajinské zásoby zbraní. ipl jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Strojírenství (str) - Zbraně (zbr). ID zprávy: T2024010306682|508428. Vydána 03.01.2024 21:24:16. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Rusko eskaluje vzdušné údery na Ukrajinu a mění i taktiku, píše BBC News


Server ToI: Izraelská vláda tajně jedná i s Kongem o přijetí Palestinců z Gazy
Míra inflace v Turecku v prosinci zrychlila na 64,8 procenta, je nejvýše za rok
BBC: Generál ukrajinské tajné služby odsouzený v Srbsku vyšel na svobodu
CNBC: Ceny mědi se v příštích dvou letech mohou zvýšit o více než 75 procent
Daily Mail: Redaktorka československé sekce BBC léta spolupracovala s StB

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.