Eurokomisaři předstoupí před europoslance, čekají je náročná slyšení
Brusel 3. listopadu (zpravodajka ČTK) - Prokázat své znalosti a přesvědčit europoslance, že svou novou práci budou brát vážně a navíc při ní budou respektovat Evropský parlament (EP). Takový úkol čeká na 26 kandidátů na nové eurokomisaře, kterým v pondělí odpoledne začínají slyšení před jednotlivými výbory EP. Český kandidát Jozef Síkela, který má mít na starosti oblast mezinárodní spolupráce, vystoupí před europoslanci z Výboru pro rozvoj (DEVE) ve středu 6. listopadu od 14:30 a takzvané grilování bude trvat tři hodiny. Pokud všichni kandidáti při slyšení uspějí, mohla by nová Evropská komise (EK) po schválení europarlamentem začít fungovat už 1. prosince.
Slyšení se konají před jednotlivými výbory EP podle toho, jaké má daný eurokomisař na starosti portfolio. Někdy jde o oblast velmi rozsáhlou, proto se slyšení budou účastnit europoslanci z několika výborů najednou. Například slovenský kandidát Maroš Šefčovič - budoucí komisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost - je prvním na řadě v pondělí ve 14:30 a předstoupí před Výborem pro mezinárodní obchod (INTA) a před Výborem pro ústavní záležitosti (AFCO). Belgickou kandidátku Hadju Lahbibovou, která má být komisařkou pro krizové řízení, ale čeká ve středu ráno grilování dokonce před čtyřmi výbory. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová jako už schválená šéfka unijní exekutivy žádné slyšení nepodstupuje.
Jednotlivá slyšení se vždy budou konat dvě najednou, a to od pondělního do čtvrtečního odpoledne. V pátek 8. listopadu a v pondělí 11. listopadu žádná nebudou a v úterý 12. listopadu se budou na závěr konat slyšení šesti výkonných místopředsedů: ráno jsou programu Ital Raffaelle Fitto a Estonka Kaja Kallasová, odpoledne Rumunka Roxana Minzatuová a Francouz Stéphane Sejourné, večer pak Finka Henna Virkkunenová a Španělka Teresa Riberaová.
Sestavení harmonogramu slyšení nebylo jednoduché, jednotlivé politické frakce si totiž byly vědomy možného nesouhlasu jiných s některými kandidáty, a proto usilovaly o to, aby byla posloupnost grilování "taktická". Například některým europoslancům z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) úplně nesedí španělská kandidátka Riberaová z frakce socialistů a demokratů (SD), která má být výkonnou místopředsedkyní EK pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci.
Riberaová jde na slyšení jako poslední v úterý 12. listopadu večer. V ten samý den ráno ale čeká slyšení také italského kandidáta Raffaeleho Fitta, budoucího výkonného místopředsedu EK pro reformy a soudržnost, který patří právě k frakci konzervativců z ECR. Podle mnohých expertů tak budou jednotlivé frakce ve výborech volit taktiku: když vy nám "potopíte" našeho kandidáta, my vám neschválíme toho vašeho. Výsledkem by pak mohlo být, že všichni kandidáti projdou.
Budoucí eurokomisaři už v uplynulých týdnech odpověděli na písemné dotazy europoslanců, intenzivně se připravovali na slyšení a zároveň si začali sestavovat své kabinety. S přípravou na slyšení jim kromě lidí z jejich takzvaného přechodného týmu pomáhalo přímo i generální ředitelství, které pod jejich portfolio spadá. Právě před lidmi z tohoto ředitelství mohli podstoupit i takzvané přípravné slyšení, aby se připravili na otázky, kterým mohou od europoslanců čelit.
"Vím, že mnoho komisařů to nedělá, protože se necítí dobře, když je mučí zaměstnanci jejich generálního ředitelství. Možná to souvisí i s egem," řekl bruselskému listu Politico nyní odcházející eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius z Litvy. On sám v roce 2019 podobné přípravné slyšení absolvoval dokonce dvakrát. Někteří z kandidátů rovněž v mezičase absolvovali nejrůznější jazykové kurzy a mohli si také požádat o školení od expertů komise na psaní projevů. "Psal jsem si svůj tehdejší projev třiadvacetkrát, pamatoval jsem si ho velmi dobře," uvedl Sinkevičius. Na začátek slyšení vystoupí eurokomisař zhruba s patnáctiminutovým projevem, následovat budou otázky europoslanců, nakonec bude mít kandidát ještě pět minut na závěrečnou řeč.
Vedení Evropského parlamentu slyšení naplánovala na stejný týden, kdy se ve Spojených státech konají prezidentské volby, které jsou patrně nejsledovanější událostí roku. Jednotlivá slyšení se tak podle mnohých expertů budou odehrávat v jejich stínu. Které debaty se ale podle listu Politico vyplatí sledovat? Určitě s kandidátem Maďarska Olivérem Várhelyim, který má být eurokomisařem pro zdraví a pohodu zvířat. Jde totiž o kandidáta maďarského premiéra Viktora Orbána, který nyní čelí v EU značné kritice, mimo jiné za svou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země vede válku proti Ukrajině. Podle některých nemá Várhelyi potřebné odborné znalosti ze zdravotnictví, navíc už v minulosti si proti sobě europoslance poštval, když je označil za idioty.
Ostře sledované bude i slyšení právě se španělskou kandidátkou Riberaovou, která bude podle některých přetížená, protože má mít na starosti jak oblast hospodářské soutěže, tak i rozsáhlou takzvanou "zelenou ekonomickou transformaci". "Zajímalo by mě, kdy bude spát," komentovala to německá europoslankyně Jutta Paulusová z frakce Zelených. Rakouský kandidát Magnus Brunner pak bude nejspíš čelit nepříjemným otázkám v souvislosti s tématem migrace, které pod něj spadá a které je nyní předmětem velmi živých diskusí.
Výbor pro rozvoj (DEVE), před kterým čeká slyšení Síkelu, má 25 členů. V čele stojí irský europoslanec Barry Andrews z liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe). Europoslanci z DEVE podle zjištění ČTK v minulosti ve velkém kritizovali strategii Global Gateway (Globální brána), kterou má budoucí český eurokomisař zaštiťovat. Vadila jim hlavně nedostatečná komunikace či případy, kdy byly z peněz Global Gateway financovány projekty, jež vyhrály jako dodavatelé čínské firmy.
Právě otázky týkající se této iniciativy a jejího lepšího fungování lze při grilování předpokládat. Europoslanci budou rovněž očekávat, že Síkela ukáže svou připravenost řešit portfolio související s rozvojovou politikou, ačkoli měl dosud zkušenosti z jiných oblastí, zejména z bankovnictví či obchodu a průmyslu.
Po skončení každého slyšení výbor či výbory vyhodnotí, jak kandidáti uspěli. Mohou být přitom požádáni, aby zodpověděli další písemné otázky nebo se zúčastnili pokračování slyšení. Neúspěšný kandidát může být svým členským státem odvolán a po dohodě s předsedkyní Evropské komise jej lze nahradit jinou osobou. Nový kandidát musí v takových případech rovněž projít všemi přípravnými kroky a slyšením v Evropském parlamentu.
Na konci tohoto procesu posoudí písemná hodnocení kandidátů Konference předsedů výborů a předá je Konferenci předsedů EP, která je složena z předsedkyně EP Roberty Metsolaové a šéfů parlamentních frakcí. Tato konference může požádat o další informace nebo prohlásit slyšení za ukončená. Evropský parlament následně hlasuje o sboru komisařů jako celku.
Pokud europoslanci nikoho neodmítnou, mohla by být nová Evropská komise schvalována na následném plenárním zasedání ve Štrasburku, které začne v pondělí 25. listopadu. Fungovat by pak mohla od 1. prosince, pokud vše půjde hladce.
Takzvaným grilováním ale v minulosti vždy nejméně jeden komisař neprošel, naposledy v roce 2019 to byli dokonce tři kandidáti. Proto je možné, že nová unijní exekutiva nastoupí do funkce až 1. ledna příštího roku, případně ještě později. Podle znalců bruselských poměrů ale šéfka EK Ursula von der Leyenová dělá vše pro to, aby se tak nestalo a nová komise začala fungovat co nejdříve.
Tereza Šupová spr - sdílejte článek
Následuje: Anketa: Za svatomartinské menu letos Češi utratí přibližně stejně jako loni
Praha 3. listopadu (ČTK) - Za svatomartinské menu letos Češi v restauracích utratí zhruba stejně jako loni, navýšení cen bude maximálně o jednotky procent. Vyplývá to z odpovědí restaurací a jejich asociace pro ČTK. Největší nápor provozovatelé čekají o víkendu před svátkem svatého Martina, který připadá na pondělí 11. listopadu. Na zvýšenou poptávku se připravují také prodejci potravin. Někteří z nich husy ve stálém sortimentu nemají, navážet je začnou příští týden. 'Cenu svatomartinského menu máme v naší žižkovské restauraci SOU100 úplně stejnou jako loni. Stejně tak k tomu přistupujeme i u svatomartinského vína – cenu oproti loňsku nezvyšujeme,' řekl ČTK Luděk Vocílka, generální ředitel skupiny In Catering Group, do které restaurace patří. Každým rokem podle něj obliba svátku svatého Martina roste, na příští víkend bude mít restaurace plno. 'Během tohoto víkendu očekáváme až dvojnásobné zvýšení tržeb,' doplnil Vocílka. Ze skupiny Ambiente letos svatomartinské menu nabídne sedm podniků a řetězec Lokál. 'Za svatomartinskou husu se zelím a knedlíky nebo lokši u nás hosté zaplatí 548 korun. Oproti minulému roku se jedná o mírné zdražení v jednotkách procent,' řekl ČTK manažer značky Lokál Adam Utíkal. Hus má podle něj řetězec omezený počet, celkem jich připraví 500. 'Očekáváme, že stejně jako loni bude vyprodáno,' doplnil. Podnik U Kalendů letos nachystá 80 porcí husy, v Čestru kromě tradičního menu nabídnou i konfitované husí žaludky a srdíčka. (pokračování...)
Praha 3. listopadu (ČTK) - Za svatomartinské menu letos Češi v restauracích utratí zhruba stejně jako loni, navýšení cen bude maximálně o jednotky procent. Vyplývá to z odpovědí restaurací a jejich asociace pro ČTK. Největší nápor provozovatelé čekají o víkendu před svátkem svatého Martina, který připadá na pondělí 11. listopadu. Na zvýšenou poptávku se připravují také prodejci potravin. Někteří z nich husy ve stálém sortimentu nemají, navážet je začnou příští týden. 'Cenu svatomartinského menu máme v naší žižkovské restauraci SOU100 úplně stejnou jako loni. Stejně tak k tomu přistupujeme i u svatomartinského vína – cenu oproti loňsku nezvyšujeme,' řekl ČTK Luděk Vocílka, generální ředitel skupiny In Catering Group, do které restaurace patří. Každým rokem podle něj obliba svátku svatého Martina roste, na příští víkend bude mít restaurace plno. 'Během tohoto víkendu očekáváme až dvojnásobné zvýšení tržeb,' doplnil Vocílka. Ze skupiny Ambiente letos svatomartinské menu nabídne sedm podniků a řetězec Lokál. 'Za svatomartinskou husu se zelím a knedlíky nebo lokši u nás hosté zaplatí 548 korun. Oproti minulému roku se jedná o mírné zdražení v jednotkách procent,' řekl ČTK manažer značky Lokál Adam Utíkal. Hus má podle něj řetězec omezený počet, celkem jich připraví 500. 'Očekáváme, že stejně jako loni bude vyprodáno,' doplnil. Podnik U Kalendů letos nachystá 80 porcí husy, v Čestru kromě tradičního menu nabídnou i konfitované husí žaludky a srdíčka. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Eurokomisaři předstoupí před europoslance, čekají je náročná slyšení' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2024110107035|512013. Vydána 03.11.2024 12:31:17. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonný orgán Evropské unie, který iniciuje legislativu. Je tvořena 27 komisaři (jedním z každé členské země) a v jejím čele je předseda Evropské komise. V širším významu označuje kolegium s celým administrativním aparátem, který čítá až 32 tisíc zaměstnanců.
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Eurokomisaři předstoupí před europoslance, čekají je náročná slyšení' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2024110107035|512013. Vydána 03.11.2024 12:31:17. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonný orgán Evropské unie, který iniciuje legislativu. Je tvořena 27 komisaři (jedním z každé členské země) a v jejím čele je předseda Evropské komise. V širším významu označuje kolegium s celým administrativním aparátem, který čítá až 32 tisíc zaměstnanců.