Průzkum: Českých domácností s úsporami loni na podzim přibylo na 71 procent
Praha 13. ledna (ČTK) - Podíl českých domácností, které mají úspory na neplánované situace, se loni na podzim meziročně zvýšil na 71 procent proti 69 procentům v roce 2022. Vyplývá to z říjnového průzkumu správce pohledávek KRUK mezi tisícovkou respondentů.
Zvýšil se rovněž podíl domácností s úsporami ve výši alespoň tříměsíčního příjmu z 25 na 28 procent, stejně jako těch s úsporami tří až šestiměsíčního příjmu, z 21 na 22 procent.
Meziročně se mírně snížil rozdíl mezi ženami a muži. Zatímco v předchozím roce byl podíl mužů s úsporami 74 procent, ale u žen 64 procent, loni na podzim mělo úspory 75 procent mužů a 67 procent žen. Muži i ženy měli nejčastěji finanční rezervu jedno až tříměsíčního příjmu.
"Češi jsou zvyklí myslet na zadní kolečka, a pokud je to možné, drží si alespoň malou finanční rezervu. Oproti předchozímu průzkumu se navíc úspory domácností vzhledem k jejich příjmu mírně zvýšily, což může znamenat, že v době rostoucích cen pozdrželi Češi některé investice ve prospěch úspor. Tomu odpovídá i meziroční pokles tržeb maloobchodníků,“ uvedla ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová. Ideální stav je podle ní mít naspořenou částku alespoň i tří měsíčních platů.
Úspory mají nejčastěji mladí lidé ve věku 18 až 24 let, kteří si typicky drží rezervu ve výši svého jednoměsíčního příjmu, a Češi v produktivním věku 45 až 54 let. Ti mají nejčastěji úspory mezi jedno až tříměsíčním výdělkem.
Častěji mají úspory lidé s vysokoškolským vzděláním, a to 86 procent z nich, či středoškolským vzděláním, 73 procent. Respondentů se vzděláním bez maturity má finanční rezervu 63 procent. S úrovní dosaženého vzdělání také roste výše úspor v poměru k příjmu. Například úspory ve výši přesahující roční příjem jejich domácnosti má 22 procent vysokoškoláků proti 13 procentům respondentů se středoškolským vzděláním s maturitou.
Spořit se daří především obyvatelům Jihomoravského a Jihočeského kraje, nejméně obyvatelům kraje Pardubického a Středočeského. Například v Ústeckém kraji sice mají úspory dvě třetiny domácností, ale zpravidla svého měsíčního příjmu, doplnila Palendalová.
Úspory mají častěji lidé žijící v manželství, studenti bez stálého zaměstnání a zaměstnanci pracující v oboru počítačů, sítí a telekomunikací. Následují lidé pracující v armádě a u bezpečnostních složek, stejně jako další zaměstnanci ve státní správě.
fd ptd
Míra inflace v Argentině se dostala na 211 procent, je nejvýše za 32 let
Buenos Aires 12. ledna (ČTK) - Roční míra inflace v Argentině se v prosinci vyšplhala na 211,4 procenta a byla nejvýše za 32 let. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnil místní statistický úřad. Nový krajně pravicový a ultraliberální prezident Javier Milei se hyperinflaci snaží mírnit přísnými úspornými opatřeními. Kvůli vysoké inflaci začne Argentina tisknout nové bankovky s desetkrát vyšší nominální hodnotou, než jsou ty současné.
Meziměsíčně ceny v Argentině vzrostly o 25,5 procenta, což je mírně pod odhady. Údaje podle agentury AP odrážejí výrazný dopad řady šokových opatření, včetně 50procentní devalvace měny.
Milei v rozhovoru s rozhlasovou stanicí v Buenos Aires před zveřejněním údajů řekl, že pokud bude měsíční míra inflace nižší než vládní prognóza, která uváděla 30 procent, bude to úspěch. "Pokud se to číslo přiblíží 25 procentům, znamená to obrovský úspěch," řekl prezident.
Dnes vládní mluvčí Manuel Adorni řekl, že inflace zůstane zřejmě vysoká i v příštích měsících. "Je pravděpodobné, že i v příštích měsících budeme mít dvoucifernou (meziměsíční) inflaci," uvedl podle deníku El Clarín. Podle něj vláda vyvíjí nadlidskou snahu, aby růst cen zmírnila. "Údaj je to špatný, ale mohl být ještě daleko horší," řekl Adorni.
Kvůli vysoké inflaci Argentina začne vydávat nové bankovky v nominální hodnotě 10.000 a 20.000 pesos, což je v přepočtu zhruba 300 a 600 korun. V současnosti se v Argentině používají bankovky s nejvyšší hodnotou 1000 a 2000 pesos. Nové bankovky, jež mají být k dispozici od druhé poloviny roku, podle centrální banky "usnadní transakce mezi uživateli a zefektivní logistiku finančních institucí".
Argentina tak co do růstu spotřebitelských cen předstihla Venezuelu, které vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Venezuela byla mezi latinskoamerickými zeměmi v míře inflace léta na špici, nicméně loni tam inflace podle odhadů zpomalila na 193 procent.
"Museli jsme zrušit věci, které nám zpestřovaly život," řekla agentuře Reuters 79letá důchodkyně Susana Barriová. Dodala, že si už nemůže dovolit zvát své přátele na grilování, které bylo v Argentině dlouho klíčovou součástí společenského života. "Ta radost, kterou jsem měla, když jsem mohla pozvat přátele na grilování, což je tady typické, ta je teď nemožná," dodala.
Vysoká inflace provází Argentinu řadu let, nyní je však míra růstu cen nejvyšší od začátku 90. let, kdy se země dostávala z období hyperinflace. Obzvlášť rychle přitom rostou ceny potravin.
Prezident Milei, který nebyl součástí tradičních politických kruhů, se dostal k moci díky hněvu voličů na zhoršující se hospodářskou situaci. V úřadu je měsíc, ale varoval, že změny budou potřebovat delší čas a že se situace může ještě zhoršit, než se zlepší. Mnoho Argentinců si dál utahuje opasky, přičemž dvě pětiny obyvatel žijí v chudobě.
jkh vjn spr