Firmou roku Libereckého kraje je výrobce syntetických krystalů Crytur
Liberec 20. září (ČTK) - Letošní firmou roku Libereckého kraje se stala turnovská společnost Crytur, která se zabývá výrobou a opracováním syntetických krystalů. Vítězkou mezi živnostníky je Blanka Kučerová z Vysokého nad Jizerou na Semilsku, která tvoří omalovánkové bedekry. O výsledcích krajského kola dnes ČTK za organizátory informoval David Pavlát. Vítězové postoupili do celorepublikového finále, které bude 14. prosince na pražském Žofíně.
Crytur s bezmála 400 pracovníky se věnuje vývoji a výrobě opto-elektronických řešení pro vědecké použití. "Spektrum zákazníků obsluhujeme relativně široké, od výzkumných vědeckých institucí a univerzit, až po klíčové světové hráče v určitých průmyslových odvětvích, jako je například elektronová mikroskopie," uvedl jednatel společnosti Jindřich Houžvička.
Porota u této firmy ocenila, že vyrábí produkty s přidanou hodnotou, které jsou inovativní. "To je přesně, co chceme pro českou ekonomiku. Nabízí bezkonkurenční produkt. Má několik světových patentů. Působí nadregionálně, má celorepublikový dosah. Motivuje rovněž mladou generaci ke studiu technických oborů. Představuje symbiózu chemie, techniky, optiky a elektrotechniky," uvedl za porotu Viktor Baar z PwC Česká republika. Rozvoj Cryturu podpoří i stát. V červenci vláda schválila, že společnost dostane formou investiční pobídky podporu ve výši 240 milionů korun.
Na druhém místo v krajském kole soutěže skončila liberecká společnost Elmarco, která vyrábí technologie na průmyslovou výrobu nanovláken. Třetí byla firma CzechFibre z Raspenavy, jež recykluje textilní odpad.
Mezi živnostníky vyhrála Kučerová, která omalovánkové turistické průvodce vydává už devět let. Jejími zákazníky jsou především rodiny s malými dětmi od tří do deseti. Zájem o ně ale mají i učitelky základních škol, které sešity pořizují na školy v přírodě nebo na výlety. "Je to velmi kreativní nápad, který má potenciál pro rozvoj. Velmi pěkně se prezentovala. Je to inovativní způsob, jak dětem předat informace, jak malovat i vzdělávat se. Je to prezentace České republiky, literatury a historie. Její činnost sbližuje rodiny, bere je ke společnému pobytu ven," uvedla za porotu Pavla Šestáková z MONETA Money Bank.
Druhé místo obsadila kuchařka a cukrářka Eliška Vejrostková z Doks na Českolipsku. Třetí příčku získala Kamila Dvořáková z Mimoně, která vyrábí textilní výrobky z přírodních materiálů. V doprovodné kategorii Srdcař, která oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, získal tuto cenu liberecký Jan Cidrych vyrábějící a prodávající porcelán, sklo a suvenýry.
Loni se vítězem krajského kola této soutěže stala společnost Kitl - jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín, medovin a také Vratislavické kyselky. Krajským titulem živnostníka roku minulý rok ocenila porota Marii Mrňávkovou z Kamenického Šenova, která vyrábí textilní hračky.
knt abz
Ruský těžař Alrosa zastavil prodej diamantů, chce podpořit klesající ceny
Moskva 20. září (ČTK) - Ruský těžební gigant Alrosa zastavil veškerý prodej diamantů ve snaze podpořit klesající ceny. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg, která tento krok označila za téměř bezprecedentní. Poptávka po diamantech po pandemii covidu-19 obecně oslabila. Ekonomické problémy se projevují mimo jiné tím, že spotřebitelé snižují výdaje za luxusní zboží. Pokles cen komodity se v posledních týdnech zrychlil a kupci v Indii, která je největším odběratelem surových diamantů, vyvíjejí tlak na největší těžaře, aby omezili nabídku.
Alrosa dočasně zastavila prodej až do listopadu. Společnost uvedla, že věří, že její krok vyřeší nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, který se objevil v posledních měsících. Konkurenční a kdysi monopolní společnost De Beers dává svým odběratelům větší flexibilitu při odmítání diamantů, které mají smluvně nakoupit.
Pokles cen začal u větších kusů, ale v posledních týdnech se rozšířil i na ty menší, protože rostou obavy ohledně poptávky a zároveň i konkurence laboratorně vyrobených diamantů. Ačkoli Alrosa i De Beers už dříve dodávky při oslabení poptávky omezovaly, úplné zmrazení prodeje je mimo velké krize, jako je vypuknutí pandemie, velmi neobvyklé.
De Beers zatím nemá v plánu vlastní prodeje snižovat, místo toho tato divize těžaře Anglo American vychází vstříc svým odběratelům. Už dříve jim umožňovala odložit do konce roku nákup až 50 procent diamantů větších než jeden karát. Tento týden v memorandu zákazníkům podle zdrojů sdělila, že budou moci vyjmout některé menší zboží z balíčků, které mají nasmlouvané k nákupu.
Společnost De Beers prodává své drahokamy prostřednictvím deseti prodejních akcí ročně, při nichž kupující musí zpravidla akceptovat nabízenou cenu a množství. Zákazníci sice mohou nákup odmítnout, ale to může mít vliv na přidělování diamantů, které dostanou v budoucnu, takže mnozí se zdráhají nevýhodné zboží odmítnout.
Větší i menší diamanty se na sekundárním trhu, kde si je obchodníci a zpracovatelé prodávají mezi sebou, obchodují s více než desetiprocentní slevou oproti prodejní ceně společností De Beers a Alrosa, uvedly zdroje. To podle Bloombergu indikuje, že těžaři možná budou muset ceny dále snížit.
Na státem kontrolovanou Alrosu uvalily po ruské invazi na Ukrajinu sankce Spojené státy a Británie. Po oznámení amerických sankcí se prodej společnosti snížil, ale zotavila se díky přesunu objemů do Asie, hlavně do Indie.
Nejmenovaný představitel belgické vlády minulý týden podle agentury Reuters uvedl, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá během několika příštích týdnů oznámit embargo na dovoz ruských diamantů.
lsk kpc