Index: Hypotéky, úvěry či půjčky nyní splácí téměř polovina produktivních Čechů
Praha 19. června (ČTK) - Hypotéky, spotřebitelské úvěry, půjčky od příbuzných nebo nebankovních institucí nyní splácí téměř polovina produktivní české populace. Častěji je využívají lidé s vyššími příjmy, kteří je využívají především na dlouhodobé výdaje, jako je například nákup auta nebo bytu. Vyplývá to z Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavili analytici České spořitelny, portálu Evropa v datech a Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Žádné úvěry, půjčené peníze či nedoplatky nemá podle březnového průzkumu mezi 1520 respondenty 52 procent Čechů, zatímco 48 procent Čechů ano. Nejčastěji jde o hypotéky, které čerpá 38 procent respondentů a spotřebitelské úvěry od banky s 37 procenty. Mnohem méně lidé využívají nebankovních půjček, leasingů nebo úvěrů ze stavebního spoření.
Do splácení svých dluhů Češi nejčastěji investují maximálně pětinu měsíčního příjmu. V případě 5,4 procenta případů však výdaje přesahují polovinu příjmů. Mezi těmito lidmi převažují ti, kteří mají potíže se svým příjmem vycházet. S tím se pojí i skutečnost, že nadpoloviční většinu příjmů do splácení častěji vynakládají ti, kteří si půjčují i na běžné výdaje.
Češi si půjčují nejčastěji tehdy, když potřebují pokrýt nějaký mimořádný výdaj. Takto půjčky využívá 35 procent populace, což je velmi podobný podíl jako u těch, kteří si nepůjčují a půjčkám se cíleně vyhýbají. Čtvrtina populace si půjčuje hlavně na dlouhodobé výdaje, jako je nákup auta či bytu a pět procent Čechů půjčky využívá i na pokrytí běžných výdajů. Zatímco u lidí s čistým osobním příjmem do 15.000 Kč měsíčně si vůbec nepůjčuje 46 procent respondentů, u těch s příjmem nad 50.000 jde o 19 procent.
"Lidé by měli před čerpáním půjček nejdříve zohlednit výši měsíčního rozpočtu. V žádném případě nesmí měsíční splátka přesáhnout čistý příjem, neměla by ohrozit ani pravidelné platby jako nájem či energie. Splátka by neměla v rozpočtu nahradit pravidelné spoření, spoření na důchod či investování,“ uvedl šéf nezajištěných úvěrů v České spořitelně Lukáš Kulhavý.
Neschopnost některých Čechů své dluhy vůbec splácet může v extrémních případech vést až k exekuci. Nyní nebo v minulosti se do exekučního řízení dostalo 22,5 procenta Čechů nebo členů jejich domácností. "Mezi charakteristiky respondentů, jejichž domácnost se dostala do exekučního řízení, nejčastěji patří nízké vzdělání, nízký příjem a nájemní bydlení," dodala Kamila Fialová ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Na konci měsíce dokáže alespoň nějaké peníze ušetřit polovina české populace. Častěji jde o muže, obyvatele větších měst a jedince s vysokoškolským vzděláním, kteří si pomocí těchto peněz vytvářejí krátkodobou finanční rezervu. Problém nastává v momentě, kdy lidé vyčerpají krátkodobou i dlouhodobou finanční rezervu a nemají kam pro peníze sáhnout, podotkl analytik Evropy v datech Tomáš Odstrčil.
fd ptd
ÚOHS: SAB Financial Group kupuje kontrolní podíl v Trinity Bank
Brno 18. června (ČTK) - Společnost SAB Financial Group podnikatele Radomíra Lapčíka kupuje kontrolní podíl v Trinity Bank. Dosud měl Lapčík podle údajů z Evidence skutečných majitelů v bance podíl 29 procent. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svých internetových stránkách.
"SAB Financial Group má získat možnost výlučně kontrolovat společnost Trinity Bank. K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti poskytování bankovních produktů. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno," uvedl ÚOHS. Transakci posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení a rozhodnutí vydá do 20 dnů.
Skupina SAB Financial Group byla založena v roce 2014 a jejím jediným akcionářem je Radomír Lapčík. Dceřinými společnostmi firmy jsou SAB Finance, která která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, SAB Holding, Trinity Investorská a další společnosti.
Hlavním zdrojem příjmu SAB Financial Group, jak konstatuje vedení firmy ve výroční zprávě za rok 2022, jsou výnosy SAB Finance. Ta na svých webových stránkách uvádí, že v roce 2023 její auditovaný účetní zisk před zdaněním dosáhl 304,5 milionu korun, čímž přesáhl zisk z roku 2022 o 13,5 procenta. Výnosy dosáhly 401,4 milionu korun.
Trinity Bank založená roku 2019 navazuje na družstevní záložnu Moravský peněžní ústav, která vznikla ve Zlíně v roce 1996. Členové družstva po přeměně získali akcie banky, Trinity má několik tisíc drobných českých akcionářů.
Podle výroční zprávy za rok 2023 dostupné ve Sbírce listin dosáhl zisk banky před zdaněním loni 801 milionů korun a překročil tak plán o 22 procent. Bilanční suma banky se zvýšila o více než 34 procent a dosáhla téměř 86 miliard korun. Vklady klientů v roce 2023 přesáhly 78 miliard korun a ve srovnání s rokem 2022 vzrostly o více než 33 procent, počet klientů banky se zvýšil o 31 procent na 139.000.
ska kš
DALŠÍ ZPRÁVY