Velké americké banky si v závěru roku vedly rozdílně, Citigroup je ve ztrátě
New York 12. ledna (ČTK) - Velké americké banky si v závěru loňského roku vedly nejednoznačně. Wells Fargo ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 3,45 miliardy dolarů (77,8 miliardy Kč), pomohly jí zejména nižší náklady. Bance JP Morgan Chase Co zisk ve stejném období meziročně klesl na 9,31 miliardy USD, protože musela doplnit státní pojistný fond. Tento fakt měl podíl i na slabším výsledku Bank of America, jejíž zisk se ve čtvrtletí snížil na 3,1 miliardy dolarů. Banka Citigroup ze stejného důvodu vykázala ztrátu 1,8 miliardy dolarů.
Finanční domy v USA těží z toho, že americká centrální banka (Fed) zvyšovala základní úrokovou sazbu, a banky tak mohly dlužníkům účtovat vyšší úroky. Vzhledem k tomu, že účastníci trhu předpovídají v letošním roce snížení sazeb, úrokové výnosy bank by mohly začít klesat. Wells Fargo proto varovala, že čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co zaplatí vkladatelům, by letos mohl být o sedm až devět procent nižší než před rokem.
"Naše obchodní výsledky jsou i nadále citlivé na úrokové sazby a stav americké ekonomiky, ale jsme přesvědčeni, že opatření, která přijímáme, povedou k vyšším výnosům v průběhu celého cyklu," uvedl generální ředitel banky Wells Fargo Charlie Scharf.
Banka v období od října do konce prosince zvýšila výnosy o dvě procenta na 20,5 miliardy dolarů. Wells Fargo patří do skupiny bankovních gigantů, kteří musejí doplnit státní pojistný fond. Po krachu tří regionálních bank z něj odešlo 16 miliard dolarů.
Asi tři miliardy dolarů odeslala do pojistného fondu banka JP Morgan. Za celý rok přesto vykázala rekordní zisk 49,6 miliardy dolarů. Vnosy ve čtvrtletí zvýšila o 12 procent na 38,57 miliardy dolarů.
Bank of America vložila do vládního pojistného fondu 3,7 miliardy dolarů. Na jejím nižším čtvrtletním zisku měl podíl i slabší čistý úrokový výnos, který klesl o pět procent na 13,9 miliardy USD.
Ke ztrátě Citigroup ve čtvrtletí přispěly kromě státního pojistného fondu i zásoby peněz, které si odložila na krytí měnových rizik v Argentině a v Rusku. Citigroup je po JP Morgan a Bank of America třetí největší bankou ve Spojených státech.
vjn spr
Maloobchod v ČR po 18 měsících v meziročním růstu, podle analytiků překvapení
Praha 12. ledna (ČTK) - Loni v listopadu maloobchodní tržby v Česku poprvé po 18 měsících poklesu meziročně vzrostly. Zvýšily se o 0,9 procenta. Proti předchozímu měsíci stouply o procento. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst maloobchodních tržeb v listopadu je podle analytiků překvapením, trh počítal s dalším meziročním snížením, řekli ČTK. Zda se spotřebitelská nálada v Česku opravdu začíná výrazněji zvedat ale podle nich ukážou až nadcházející měsíce. Roli také mohly hrát nákupy vánočních dárků ve slevách.
"Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. I nadále však pokračoval pokles tržeb za prodej potravin," uvedla k meziročnímu vývoji vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o 3,7 procenta, za nepotravinářské zboží o 1,3 procenta. Za potraviny naopak obchodníci utržili o 0,7 procenta méně než v listopadu 2022. Celkové číslo nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za ně se v listopadu meziročně zvýšily o 4,7 procenta, meziměsíčně pak o 0,8 procenta. Za potraviny obchodníci v listopadu utržili o procento více než v říjnu, za potravinářské zboží o 0,5 procenta a pohonné hmoty zaznamenaly meziměsíční růst o 3,7 procenta, informoval ČSÚ.
"Jestli už jde o dlouho vyhlížený obrat nebo jen uspíšení vánočních nákupů motivované slevami ukážou až prosincová čísla. V každém případě do normálu se začne nákupní chování spotřebitelů vracet nejpozději na začátku příštího roku," řekl ČTK hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil, že ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií byly tržby v listopadu reálně o čtyři procenta nižší.
Za listopad trh podle hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE Radomíra Jáče počítal s meziročním poklesem o 1,6 procenta. Další růst maloobchodních tržeb může ale brzdit stále přetrvávající obava domácností z cen energií a potravin, doplnil. Za meziročním zvýšením maloobchodních tržeb v listopadu může stát také pomalejší tempo růstu inflace, uvedl ekonom společnosti UniCredit Bank Jiří Pour. "V letošním roce očekáváme pokračování tohoto trendu a spotřeba domácností by se měla vrátit do pozice tahouna růstu HDP," uvedl.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák řekl, že růst maloobchodních tržeb bude v příštích měsících pravděpodobně pozvolný. "Rozhodně se nebude jednat o žádný boom v utrácení," řekl. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil pak poukázal na to, že například v Polsku již maloobchodní tržby o 19,2 procenta překonaly hodnoty z předpandemického roku 2019. "Na Slovensku zaostávají o umírněných 1,7 procenta a evropský průměr je již v plusu o 2,7 procenta. Právě slabá spotřeba domácností tak zůstává hlavní brzdou české ekonomiky," řekl ČTK.
Například specializované prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím utržily v listopadu meziročně bezmála o deset procent více. V drogeriích vzrostly tržby o 7,2 procenta, v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,6 procenta a tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 0,3 procenta, vyplývá z dat ČSÚ. Prodejnám s výrobky pro domácnost naopak klesly tržby o 6,5 procenta a obchodníci s oděvy a obuví si pohoršili o 6,2 procenta. Internetové a zásilkové obchody pak v listopadu utržily meziročně o 5,6 procenta více.
mib rdo