Analytici: Průmyslová výroba v ČR v červenci propadla nejvíc od loňského dubna
Praha 6. září (ČTK) - Průmyslová výroba v Česku se v červenci propadla nejvíce od loňského dubna, vyplývá z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Oživení průmyslové výroby podle nich nelze očekávat ani v následujících měsících. Český statistický úřad dnes oznámil, že průmyslová výroba v Česku v červenci meziročně klesla o 2,8 procenta. Předtím pět měsíců v řadě meziročně rostla, v červnu o 0,9 procenta.
"Ačkoli červencová čísla z průmyslu zklamala a jde o nejsilnější meziroční propad od dubna minulého roku, a také meziměsíční pokles o 2,6 procenta po sezonním očištění je nejsilnější od začátku roku, letní měsíce bývají obvykle rozkolísanější následkem vlivu celozávodních dovolených. Hodnoty je tak obecně potřeba brát s větší rezervou," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Tuzemský průmysl podle něj prochází recesí, pouze v dřívějších měsících celkové číslo pozitivně ovlivnil silný růst výroby automobilů a nízká srovnávací základna z loňska.
Výroba aut navíc od srpna narazí na podstatně vyšší srovnávací základnu, než byla v předešlých měsících, což zchladí její meziroční tempo, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Výsledku klíčového odvětví nepřidá podle něj ani prodlužující se odstávka v kolínské automobilce Toyota kvůli požáru průmyslové haly jednoho z jejich důležitých dodavatelů. Analytik předpokládá, že ve zbývajících měsících roku budou v meziročních výsledcích průmyslu převažovat lehké minusy nad plusy a celoroční výsledek bude mít velmi pravděpodobně záporné znaménko.
"Výsledky ukazují na to, že slabá domácí i zahraniční poptávka, zřejmá z výsledků zakázek či konjukturálních průzkumů, se nadále podepisuje na ochlazování průmyslové produkce a tlaku na prodejní ceny,“ komentoval ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.
Český průmyslový sektor se nenachází v dobré kondici a ani výhled na nejbližší měsíce není právě růžový, souhlasil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Meziroční pokles objemu výroby hlásí drtivá většina sledovaných sektorů a suverénně jediným světlým momentem zůstává nadále silná výroba motorových vozidel, uvedl. Podle dostupných předstihových indikátorů navíc většina průmyslníků neočekává výraznější zlepšení ani v příštích měsících, čemuž odpovídá klesající objem zakázek, dodal.
Průmysl začíná stále více pociťovat útlum domácí i zahraniční poptávky tak, jak to již naznačovaly průběžné průzkumy důvěry nebo indexy nákupních manažerů, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. A nic v tomto směru podle něj nemění ani červencové statistiky nových zakázek, které propadly o tři procenta. "Alespoň automobilový průmysl zůstal i v tomto případě v plusu," podotkl. Ani ve třetím čtvrtletí tak podle něj nelze od průmyslu očekávat nějakou viditelnou vzpruhu pro ekonomiku, a proto nejspíš i nadále pokračuje období ekonomické stagnace.
Další vývoj bude závislý na vývoji v zahraničí, kde k optimismu dnes nepřidal výrazný propad německých továrních objednávek, doplnila analytička Komerční banky Jan Steckerová. Pozitivní je podle ní to, že firmy stále ještě uspokojují nahromaděné objednávky z minulých let. "Nahrát by mu mělo i postupné oživení poptávky, které čekáme jak v ČR, tak v zahraničí," dodala.
fd ptd
Průmyslová výroba v červenci propadla, kleslo i stavebnictví, obchod v deficitu
Praha 6. září (ČTK) - Průmyslová výroba v Česku v červenci propadla, meziročně klesla o 2,8 procenta. Pokles o 2,1 procenta zaznamenalo i stavebnictví a zahraniční obchod skončil v červenci letos poprvé v deficitu. Dosáhl 5,9 miliardy korun, meziročně byl o 16,6 miliardy Kč menší. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu.
"Ačkoli červencová čísla z průmyslu zklamala a jde o nejsilnější meziroční propad od dubna minulého roku a také meziměsíční pokles o 2,6 procenta po sezonním očištění je nejsilnější od začátku roku, letní měsíce bývají obvykle rozkolísanější následkem vlivu celozávodních dovolených. Hodnoty je tak obecně potřeba brát s větší rezervou," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Tuzemský průmysl podle něj prochází recesí, pouze v dřívějších měsících celkové číslo pozitivně ovlivnil silný růst automobilové výroby a nízká srovnávací základnou z loňska.
K červencovému poklesu průmyslové produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu, kde se projevily delší letní odstávky a vyšší loňská srovnávací základna, meziroční pokles činil 15 procent. Klesl i zpracovatelský průmysl, o 1,1 procenta. V něm se dál dařilo výrobě motorových vozidel, která si udržela i přes zpomalení dvouciferné tempo meziročního růstu. V červenci stoupla o 12,6 procenta po červnovém růstu o 16,7 procenta.
Od srpna výroba aut podle analytiků narazí na podstatně vyšší srovnávací základnu, než byla v předešlých měsících, což zchladí její meziroční tempo, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Výsledku klíčového odvětví podle něj nepřidá ani prodlužující se odstávka v kolínské automobilce Toyota kvůli požáru haly jednoho z jejích důležitých dodavatelů. Analytik předpokládá, že ve zbytku roku budou v meziročních výsledcích průmyslu převažovat lehké minusy nad plusy a celoroční výsledek bude mít velmi pravděpodobně záporné znaménko.
Ve stavebnictví byla v červenci produkce nižší v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což jsou stavby budov, meziročně klesla o 2,5 procenta a v inženýrském, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 1,3 procenta. Od letošní ledna do konce července se stavební výroba meziročně snížila o 2,2 procenta. Hlavními bariérami pro růst je nedostatečná poptávka způsobená makroekonomickými vlivy a nedostatek zaměstnanců, sdělili dnes novinářům zástupci ČSÚ.
Na schodku červencové obchodní bilance se podepsal hlavně pokles obchodu s elektřinou o 6,8 miliardy Kč. U obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se deficit zvětšil o 6,5 miliardy Kč a u obchodování s elektrickými zařízeními o 1,8 miliardy Kč. Příznivý vliv měl meziročně menší schodek obchodu s ropou a zemním plynem o 23,3 miliardy Kč v důsledku poklesu cen na světových trzích. Přebytek obchodu s auty stoupl o čtyři miliardy korun a deficit obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,1 miliardy Kč.
Přestože zahraniční obchod v červenci letos poprvé skončil ve schodku, analytici v dalších měsících nečekají výraznější propad. Za zápornou bilanci podle nich může loňská energetická krize, která se ale začala na podzim uklidňovat.
fsl ktp
DALŠÍ ZPRÁVY