Rodina Kellnerových včlení svůj majetek včetně PPF do holdingu Amalar
Praha 13. listopadu (ČTK) - Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva. Cílem je zjednodušení vlastnické struktury, která bude plně pod kontrolou rodiny Kellnerových, řekl ČTK mluvčí rodiny Tomáš Perman. Novou společnost označuje jako superholding. Amalar bude podle něj koncentrovat aktiva a akciové podíly všech společností, které Kellnerovi vlastní, a to včetně skupiny PPF.
Vznikl také poradní sbor rodiny, se kterým mohou jednatelky konzultovat správu rodinného majetku a potenciální strategické investice, v čele tohoto orgánu bude stát bývalý premiér a guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Akcie jednotlivých rodinných příslušníků do nové entity se budou vkládat postupně v následujících měsících. Se vznikem superholdingu se také ustavují jeho orgány. V radě jednatelů usedne vdova Renáta Kellnerová společně se svými dcerami Annou, Larou a Marií. Kellnerův syn z prvního manželství Petr, jemuž ve skupině PPF náleží přibližně desetiprocentní podíl, účast na projektu teprve zvažuje. Dlouhodobě žije v zahraničí.
Dalšími členy poradního sboru jsou bývalá vedoucí partnerka EY Magdalena Souček, ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc, profesor chirurgie na univerzitě Yale Bohdan Pomahač a také investor a transakční právník Tomáš Otruba.
"Všichni členové poradního sboru jsou vysoce respektované osobnosti ve svých oborech, které mají plnou důvěru naší rodiny. Speciální pozici v něm zaujímá Jiří Šmejc, kterému jsme svěřili péči o náš rodinný diamant, tedy skupinu PPF. Vážím si toho, kam za poslední rok a půl PPF posunul,“ uvedla Renáta Kellnerová.
Rodině bude k dispozici i rodinná rada složená z renomovaných expertů na investiční příležitosti. Zasednou v ní Robert Ševela, Martin Vlček a Jan Tomaník. Ševela přechází po téměř dvaceti letech ze skupiny PPF, kde působil jako ředitel pro investice. Vlček zastával vysoké manažerské funkce ve společnostech PPF, O2 a posléze CETIN. Investiční manažer Tomaník přichází do společnosti Amalar ze skupiny PPF. Speciálním poradcem rodiny v Amalaru bude Tomáš Brzobohatý, právník a manažer, který v minulosti dlouhodobě působil v PPF.
Nejbohatší Čech Petr Kellner byl až do své předloňské smrti majoritním vlastníkem PPF Group. Ta investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v 25 zemích na třech kontinentech, v Evropě, Asii a Severní Americe. Přes 90 procent majetku Amalaru tvoří skupina PPF. Ta vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 17,4 miliardy Kč. Její aktiva dosáhla 1,08 bilionu korun. Zbytek tvoří zejména nemovitosti.
fd rot
Index: Akciové podílové fondy investorům v říjnu prodělaly, dluhopisové vydělaly
Praha 13. listopadu (ČTK) - Většina akciových podílových fondů v říjnu investorům prodělala, ale od počátku roku jsou stále převážně ve výrazném plusu. Akciové fondy získaly od začátku ledna do konce října téměř šest procent, dluhopisové fondy 5,3 procenta a smíšené fondy 3,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners indexu podílových fondů za říjen, který má ČTK k dispozici.
"Ceny finančních aktiv ovlivnilo v říjnu několik negativních zpráv. Mediální prostor ovládl především teroristický útok na Izrael, který zvýšil geopolitické riziko investic do akcií. Na akciových trzích i kvůli této události pokračovala korekce, která započala již před několika měsíci. Útěk investorů do bezpečí a klesající inflace na druhou stranu pomohla českým státním dluhopisům výše," řekl ekonom skupiny Partners Martin Mašát.
Všechny hlavní centrální banky si podle něj během října daly pauzu a nezvýšily své základní sazby, což doprovodily vcelku silnými komentáři o delším období vyšších sazeb. "Konflikt na Blízkém východě, delší období restriktivní měnové politiky a neuspokojivé výsledky některých technologických firem prodloužily korekci akciových trhů," uvedl Mašát. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v ČR v říjnu klesla o 2,9 procenta.
Výnosy českých státních dluhopisů se po několika měsících růstu vydaly směrem dolů, což pomohlo posunout ceny dluhopisů nahoru. Hlavním důvodem poklesu dlouhodobých výnosů byla svižně klesající inflace, uvedla skupina.
"Výnos desetiletých státních dluhopisů se snížil na 4,7 procenta, což znamená, že státní dluhopisy budou pobíjet inflaci, která by se podle prognózy ČNB měla dostat příští rok pod tři procenta," upozornil Mašát. Podílníci dluhopisových fondů se mohou těšit z budoucího reálného zhodnocování svých konzervativních rezerv. Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů v říjnu činilo jedno procento.
Smíšené fondy v souladu s cenami akcií zaznamenaly negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota klesla meziměsíčně o 0,9 procenta.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním pololetí letošního roku vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 75 miliard na 826 miliard korun.
fd rdo