Hypomonitor: Objem hypoték v listopadu klesl o procento na 26,1 miliardy korun
Praha 13. prosince (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v listopadu hypoteční úvěry za 26,1 miliardy korun, což je proti říjnu pokles o jedno procento. Meziroční růst činil 62 procent. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 4,85 procenta z říjnových 4,9 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Od začátku ledna do konce listopadu je objem poskytnutých hypoték meziročně o 86 procent vyšší, počet poskytnutých hypoték vzrostl o 53 procent. "Poptávka po hypotékách je stabilní od léta a sazby pokračují v mírném poklesu. V podmínkách, kdy očekáváme drobný pokles sazeb, by se i nadále měla poptávka po hypotékách udržet na vysoké úrovni," uvedla šéfka sekce bydlení v České spořitelně Petra Skrbková.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 21,6 miliardy korun s obdobným meziměsíčním vývojem jako u celkových hypoték. Podobně se výrazně nezměnil ani počet nově poskytnutých hypoték, který v listopadu dosáhl 5620, což je o 35 procent více než před rokem. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, po jednorázovém srpnovém nárůstu v listopadu setrval na 4,6 miliardy korun jako v předchozích dvou měsících.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v posledních třech měsících po více než dvou letech setrvává pod pětiprocentní hranicí. Listopadová hypoteční sazba tak byla bezmála o jeden procentní bod níže v porovnání s její průměrnou hodnotou 5,8 procenta v roce 2023.
"Nižší sazby u nových hypoték přinášejí žadatelům nižší výdaje na měsíční splátky zhruba v rozsahu letošního nárůstu spotřebitelských cen, tedy téměř o 2,5 procenta. V nadcházejících letech ale čeká hypoteční trh refinancování hypoték z období nízkých úrokových sazeb," řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.
Průměrná hypotéka v listopadu dosáhla 3,84 milionu korun po 3,79 milionu korun v říjnu. S výjimkou mimořádné hodnoty v srpnu od dubna postupně roste. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5300 Kč.
Kupující si už přivykli na současné podmínky hypotečního trhu, a výše sazby tak není primární překážkou nákupu nemovitosti,“ řekl ČTK makléř Century 21 Michal Svoboda. Navíc rostoucí poptávka po hypotékách a mírný růst ceny zdrojů vede banky podle konzultanta společnosti 4fin Davida Krůty k tomu, že snižují sazby pomaleji, než trh očekává. Tento trend pravděpodobně vydrží i v příštím roce, kdy by se sazby mohly přiblížit čtyřem procentům, dodal.
Na trhu totiž aktuálně podle hypoteční specialistky FinGO Jany Vaisové chybí konkurenční prostředí mezi bankami, kdy velké banky zatím s výraznými poklesy sazeb nepřišly. Zájem o hypotéky podle ní přetrvává i proto, že se stále vyplatí bydlet ve vlastním proti nájemnímu bydlení.
Specialista na úvěry společnosti Finvox Jan Šafanda vysvětlil, proč lidé mohou v reklamě vidět nabídky hypotéky, jejíž sazba začíná trojkou, když průměr je o mnoho vyšší. "Na inzerovanou sazbu 3,99 procenta dosáhnou pouze ti, kteří si půjčují maximálně 55 procent ceny nemovitosti. To u nových hypoték v praxi znamená, že musí mít v hotovosti připraveno několik milionů korun, podotkl.
fd rdo snm
Vláda Cookových ostrovů usiluje o hlubokomořskou těžbu, aktivisté jsou proti
Avarua (Cookovy ostrovy) 11. prosince (ČTK) - Vláda premiéra Marka Browna na Cookových ostrovech usiluje na dně Pacifického oceánu o těžbu polymetalických konkrecí, což jsou malé kusy hornin, které obsahují velké množství kovů, především železo a mangan, ale i měď, kobalt, nikl a zlato. Příznivci si od toho slibují zářnou budoucnost pro tichomořské ostrovy. Odpůrci, zejména z řad ekologických aktivistů, upozorňují, že by to mohlo mít neblahé důsledky na životní prostředí, kdy právě tyto ostrovy jsou nejvíce ohroženy klimatickou změnou. Informovala o tom stanice BBC.
I přesto, že pro Cookovy ostrovy představuje moře v důsledku stoupajících hladin ohrožení, je na něm země stejně jako řada jiných tichomořských ostrovů závislá. Poskytuje jim obživu v podobě rybolovu, turismu a nyní z něho možná budou získávat i polymetalické konkrece. Země totiž v roce 2022 vydala pětileté průzkumné licence třem společnostem zabývajícím se těžbou na mořském dně, ačkoliv její vláda neoznámila, zda a kdy by těžba mohla začít, píše server Benar News.
Hlubokomořské těžba těchto kusů vzácných kovů může podle zastánců pomoc světu s přechodem od fosilních paliv. Tvrdí také, že těžba na dně moře způsobuje méně škody než těžba v zemi.
"Naši děti budou moct studovat na jakékoliv univerzitě na světě, aniž by si musely brát studentskou půjčku," řekl na obhajobu těžby Brown. Dále si podle něj země bude moct dovolit zavést zdravotnictví, jaké funguje na Novém Zélandu a Austrálii, kam se většina obyvatel ostrova jezdí léčit.
"Víme, že posledních 20 let se nám nedaří získat finanční prostředky od zemí, které jsou zodpovědné za daleko větší množství emisí, takže musíme hledat způsoby, jak se chránit sami," vzkazuje premiér těm, kteří mu oponují kvůli neznámým důsledkům, které může těžba způsobit.
Aby vláda přesvědčila své občany, organizuje s nimi napříč všemi 15 ostrovy setkání, kde se jim snaží hlubokomořskou těžbu představit. Komunikuje proto i s početnou diasporou na Novém Zélandu. Nevýhody těžby jsou však podle aktivistky June Hoskingové opomíjeny.
"Žádáme o více času na důkladný nezávislý výzkum a na to, abychom si mohli lépe představit možná rizika," podotkla jiná aktivistka Alanna Matamaruová Smithová z ekologické organizace Te Ipukarea Society.
Hlubokomořskou těžbu kritizoval už v roce 2013 například britský biolog Paul Tyler. Podle něj by se takto mohly ocitnout v ohrožení některé živočišné druhy. "Když zničíte určitou oblast těžbou, živočichové, kteří tam žijí, se budou muset zkusit přesunout jinam nebo prostě uhynou," uvedl Tyler.
bat nim