Svá rozměrná plátna vystavuje v pražské DSC Gallery malíř Jonas Burgert
Praha 6. května (ČTK) - Německý malíř Jonas Burgert přivezl na svou první výstavu v Praze rozměrná plátna, která ode dneška vystavuje v galerii DSC v Dlouhé ulici. Plátna oplývající někdy zářivými barvami, jinde odkazující až k tradičním technikám malby starých mistrů vznikala přímo pro pražskou přehlídku. Výstava potrvá do 7. července.
Galerie DSC v ní pokračuje ve svém programu představování současných zahraničních umělců vedle známých českých autorů. Mezi Burgertovy úspěšné vrstevníky z Berlína patří autoři, kteří se v DSC Gallery představili v posledních letech – Martin Eder, Michael Kunze a Anselm Reyle. Burgert ze svého továrního hangáru v berlínské části Weissenssee přivezl do Prahy obrazy, které na výstavě nazvané Stirn sticht podle kurátorky Karolíny Juřicové na diváka zaútočí jako omračující hnízdo barev, které bodne do čela; Stirn znamená v němčině čelo a sticht štípe.
Malíř ovlivněný freudovskými psychoanalýzami a současným popkulturním narativem Davida Lynche prošel vášní k filozofii. Hodně ho vždy zajímal Friedrich Nietzsche, ale jeho myšlenky raději rozpracovával ve svých malířských kompozicích, uvádí kurátorka.
Burgertovu tvorbu srovnává s pracemi Alfonse Muchy. "Je to nejbližší konotace s českou uměleckou scénou. Oba dva měli podobné nutkání: ukázat poselství lidstva na monumentálních plátnech, ve skrytu válek a důležitých historických okamžiků. V případě Jonase Burgerta jsou atmosféra současné globální civilizace a osud homo sapiens vloženy do rozpadlých kompozic, plných symbolů a spletitých sdělení," uvedla Juřicová.
Jonas Burgert se narodil v roce 1969 a od začátku své kariéry působí v rodném Berlíně. Malířským studiem prošel na berlínské Akademii výtvarných umění. Od roku 1998 se zúčastnil mnoha skupinových výstav v různých zemích. Zejména od počátku nového století se pak objevila řada jeho samostatných výstav v německých i zámořských institucích. Jeho malířská díla jsou zastoupena v mnoha veřejných sbírkách.
hrm rot
Písecká Sladovna otevřela výstavu Daisy Mrázkové, 100 let po jejím narození
Písek 5. května (ČTK) - Dílo ilustrátorky a autorky dětských knih Daisy Mrázkové, která by se dnes dožila 100 let, přibližuje nová výstava v písecké galerii Sladovna. Kolekce Daisy 100 s podtitulem Čekárna na neděli zabírá tři sály. Představuje život i tvorbu Mrázkové, její obrazy, nabízí i tvůrčí ateliér. Sladovna o tom informovala novináře. Výstava začala dnes, potrvá do konce léta.
"Středobod výstavy tvoří kuchyně paní Daisy, ve které se snažíme co nejautentičtěji ukázat, jak to u Mrázků chodilo: v neděli sedávali kolem kulatého stolu, vyprávěli si příběhy, hráli divadlo. Zažili jsme to na vlastní kůži při plánování s vnukem Martinem a jeho ženou Renatou z Galerie Mrázek. Uvařili nám čaj a povídali jsme si o Daisy, zatímco vytahovali z půdy zapomenuté poklady: třeba originální vlastnoručně vyrobené loutkové divadlo," řekl ředitel Sladovny Adam Langer.
Každé písmeno mělo pro ilustrátorku svou barvu, každá věc své tajemství, dodal. Expozice obrazů připomíná vrcholnou abstraktní tvorbu Mrázkové (1923 - 2016). První část je seřazena chronologicky, po ní následuje prostor se sérií Rozmývané pastelky. "Myslím, že abstrakce i pastelky jsou dětem blízké stejně jako vyprávění příběhů, ke kterému mohou obrazy inspirovat. Protože se mnohdy jedná o jejich první kontakt s klasickým uměním, chceme dětem ukázat, že obrazy nejsou nuda, právě naopak: jsou plné barev, fantazie, příběhů," uvedla kurátorka Dominika Špalková.
Sladovna připravila k výstavě i výtvarný ateliér. Zájemci si tam zkusí techniky typické pro Mrázkovou: akvarel, tempery, akvarelové pastelky. "Ústředním tématem ateliéru je touha, která je úzce spjatá s dětstvím Daisy. Už jako malá holčička si přála stát se umělkyní. K narozeninám i Vánocům vždy chtěla bloček a pastelky, snila o tom, že bude nosit malířský plášť a klobouk," řekl Tomáš Novotný, hlavní autor ateliéru.
Při dnešním zahájení výstavy pokřtili organizátoři dosud nevydanou knihy Mrázkové s názvem Akvarel pro nejmenší. Podle Langera si její knihy jako Můj medvěd Flóra nebo Haló, Jácíčku svou jednoduchostí a zároveň hloubkou získaly již několik generací dětí.
Kdysi průmyslová budova Sladovny je největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v Jihočeském kraji. Zabírá přes 2500 metrů čtverečních. Letos dostala Sladovna od města provozní příspěvek 14,6 milionu korun. Loni písecká Sladovna, která je zaměřená na rodiny s dětmi, přilákala přes 52.000 návštěvníků.
vkc gcm