Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
Berlín 29. března (zpravodaj ČTK) - Britský král Karel III. chce ještě více posílit vztahy své země s Německem. Dnes večer to řekl na státním banketu, který na úvod jeho návštěvy Německa uspořádal německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten upozornil na význam německo-britského přátelství, i když Spojené království již není součástí Evropské unie.
"Mohu vás ujistit, že v čase, který mi jako králi bude dopřán, učiním vše, abych naše vztahy ještě více posílil," řekl Karel III. "Nehledě na to, co nás čeká, vím, že německo-britské přátelství zůstane důležité a zůstane silné," řekl Steinmeier.
Steinmeier upozornil na to, že dnes je to na den přesně šest let od chvíle, kdy Británie 29. března 2017 požádala o ukončení členství v Evropské unii. "Dnes, přesně o šest let později, otevíráme novou kapitolu," dodal.
Karel III. přiletěl do Berlína společně s manželkou Camillou dnes odpoledne. Pro krále je to první zahraniční cesta v roli britského panovníka, což německá média v komentářích označují za mimořádný symbol. Do Německa původně král zamýšlel odletět z Francie, tato část cesty ale byla kvůli rozsáhlým protestům Francouzů proti důchodové reformě odložena.
Odpoledne Steinmeier přivítal krále s vojenskými poctami u Braniborské brány. Podle agentury DPA to bylo poprvé, co zde prezident takovou ceremonii uspořádal. Běžně totiž vojenská přivítání pořádá na zámku Bellevue, který je berlínským sídlem hlavy státu.
V Bellevue se rovněž večer konal banket na počest britské návštěvy. Mezi hosty nechyběli někdejší německý prezident Joachim Gauck, bývalá kancléřka Angela Merkelová, berlínská primátorka Franziska Giffeyová nebo několik členů německé vlády.
Na zámek naopak nepřišel spolkový kancléř Olaf Scholz. Portál magazínu Der Spiegel uvedl, že podle kancléřství se Scholz takových banketů neúčastní. To ale vyvolalo údiv britského tisku, neboť Merkelová byla v roce 2015 jako kancléřka na podobném banketu v Bellevue u příležitosti návštěvy britské královny Alžběty II. Scholz se nicméně s Karlem III. setká ve čtvrtek krátce předtím, než monarcha promluví k poslancům Spolkového sněmu.
Aleš Zápotocký hab
Židovské muzeum získalo díla amerického umělce inspirované židovskou Prahou
Praha 29. března (ČTK) - Židovské muzeum v Praze dostalo do svých sbírek soubor šesti rozměrných pláten amerického umělce Clevea Graye (1918 až 2004). Podle muzea obrazy představují jeden z nejvýznamnějších darů, které získalo za celou dobu své poválečné existence. Gray díla vytvořil pod dojmem své návštěvy Prahy a jejích židovských památek v 80. letech 20. století. Muzeum dnes o daru informovalo v tiskové zprávě.
Velkoformátové malby jsou součástí rozsáhlého cyklu V Praze (In Prague). Během cesty za železnou oponu v roce 1984 umělce zasáhla zejména návštěva Starého židovského hřbitova.
"Židovský hřbitov na mě silně zapůsobil. (...) Autopsie toho hřbitova byla děsivým, znepokojivým zážitkem - hroby překrývající se ve vrstvách, náhrobky natěsnané jeden na druhý, protože ani židovským mrtvým nebylo dovoleno expandovat za hranice ghetta. Ty kameny vypovídaly o touze navrátit lidskému duchu důstojnost alespoň ve smrti. Staly se pro mě metaforou nezlomnosti snu a modlitby ve chvílích, kdy se naděje zdá být v nedohlednu," uvedl malíř v pozdějším rozhovoru.
Dar získalo pražské Židovské muzeum od Nadace Clevea Graye zastoupené umělcovými syny, Lukem a Thaddem Grayovými. Podle vedení muzea se hodnota daru může pohybovat v řádech stovek tisíc dolarů, tedy milionů korun. Muzeum chce Grayovy obrazy vystavit.
Cleve Gray byl abstraktním malířem, sochařem i spisovatelem. Narodil se v roce 1918 jako Ginsberg, rodina si změnila jméno v roce 1936. Vystudoval umění a archeologii na Princetonské univerzitě. Za druhé světové války vstoupil do armády, sloužil u zpravodajských služeb v Británii, Francii a Německu, kde skicoval válečnou zkázu.
Při osvobozování Paříže se setkal s malířem Pablem Picassem a spisovatelkou Gertrudou Steinovou. Po válce se věnoval výtvarnému umění. Jeho díla jsou dnes v mnoha významných muzeích a galeriích.
hrm rot