U Přibyslavi byla osazená kovaná křížová cesta, farnost ji představí v dubnu
Přibyslav (Havlíčkobrodsko) 11. března (ČTK) - V krajině u Přibyslavi dnes byla osazena kovaná křížová cesta. Poutníky povede z Hesova do kopce ke kovovému kříži u osady Uhry. Plastiky pro farnost vytvořil umělecký kovář Petr Štáfl, který je také autorem kříže. Na místa určení jednotlivá zastavení dopoledne rozmisťoval s pomocí dobrovolníků ve sněžení a větru. Jak nedávno uvedl kněz římskokatolické farnosti Pavel Sandtner, křížová cesta bude slavnostně otevřená 2. dubna, což je den, na který letos připadá Květná neděle.
Křížová cesta připomíná události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. U Přibyslavi ji tvoří 13 nových zastavení, 14. zastavením se stal velký kříž, který byl na kopci vztyčený v roce 2020. "Zastavení jsou vysoká 1,7 metru, aby ten ústřední motiv byl ve výšce očí," řekl dnes Štáfl ČTK. Jednotlivé výjevy určuje pouze postava Ježíše Krista vystupující z masivnější spodní části, která představuje zemskou tíži, zároveň i Golgotu, místo Kristova ukřižování. "Je tam zapracovaná spousta symbolů," uvedl autor.
Kovárnu má Štáfl v Uhrách, na dohled od horní části křížové cesty. Zastavení, která včetně podstavce váží okolo 100 kilogramů, dnes mladí muži postupně nakládali na vozík tažený čtyřkolkou. Podkladní desky plastik na stanovených místech přišroubovali k zemním vrutům. I přes metr dlouhé vruty tam byly osazené v předstihu.
Pavel Sandtner, který vznik křížové cesty inicioval, uvedl, že si místo pro ni vyhlédl při svých procházkách se psem. U cesty z Hesova byly nejdřív rozmístěné jen jednoduché dřevěné kříže. S myšlenkou na vytvoření plastik oslovil mladého kováře Štáfla. Uvedl, že celý projekt stojí na čtyřech hlavních pilířích, které tvoří farnost, město, autor plastik a dobrovolníci ze spolku Opuka, podpořila ho také řada sponzorů. Město pomohlo obnovit polní cestu na kopec, která byla dřív zčásti zaoraná. Spolek Opuka tam ještě bude sázet stromy a keře. Podrobnosti jsou na webu farnosti.
vst kš
Pražská výstava obrazů Jakuba Špaňhela zavede návštěvníky do lesa i do kostela
Praha 9. března (ČTK) - Výstava obrazů Jakuba Špaňhela s názvem Oblaka pod zlatými hvězdami začala dnes v galerii SmetanaQ na Smetanově nábřeží v Praze 1. Návštěvníkům bude přístupná od tohoto pátku do neděle 4. června. Umělec na ní představuje vybraná díla z předchozí tvorby, nové obrazy a site-specific malby na monumentálních šestimetrových plátnech. Návštevníky na nich zavede do lesa i do kostela.
Témata obrazů podle kurátorky Martiny Vítkové propojí interiér s volným prostorem, zlato hvězd s oblaky všedního dne a romantismus s realitou protkanou stopami dekadence.
Jakub Špaňhel (1976) patří k nejprodávanějším současným českým výtvarníkům. Rodák z Karviné studoval v letech 1995 až 2002 na Akademii výtvarných umění v ateliérech intermediální tvorby Milana Knížáka a vizuální komunikace Jiřího Davida. Známým a mezi sběrateli populárním je díky sérii velkoformátových maleb chrámových interiérů, proti kterým staví abstrahované obrazy center měst, bank, benzinových pump či krematorií. Rozvíjí ale i témata krajin, aktů, maluje motýly, traktory i slepice.
Zvláštní kategorii jeho tvorby jsou site-specific projekty. V roce 2018 vytvořil cyklus monumentálních pláten na téma života a smrti Jana Nepomuckého. Do letošního února byla v drážďanské galerii Staatliche Kunstsammlungen (Státní umělecké sbírky) k vidění jeho obrazová instalace inspirovaná historickými interiéry galerie, ve kterých byla vystavena.
"Jakub Špaňhel vybudoval své obrazové univerzum mezi dnem a nocí, městem a venkovem, interiérem a volným prostorem, romantismem a realitou. Rozpustil zlato hvězd pod oblaka všedního dne, aby mohl namalovat motýly zářící nadpozemskou spirituální krásou, květinám ve váze dopřál zlaté světlo slunce, temnotu kostelů prozářil světlem svic, leskem lustrů a osudovými tóny varhan," uvedla o jeho tvorbě kurátorka.
Část výstavy je složena z vybraných děl předchozí tvorby. V kontrastu s nimi autor vystavuje nové obrazy vytvořené přímo pro výstavu i monumentální malby namalované válečkem na plátna, která jsou umístěna na bílých stěnách galerie. Mezi tématy se objevují sakrální motivy, které Špaňhel zpracovává už od dob studia na AVU, malíř ale návštěvníky zavede i do lesů a luk plných květin, motýlů a zlatých brouků.
hrm rdo