Zámek v Holešově zahájí 8. dubna turistickou sezonu, ukáže zrestaurované hodiny
Holešov (Kroměřížsko) 8. března (ČTK) - Zámek v Holešově na Kroměřížsku zahájí v sobotu 8. dubna turistickou sezonu. Loni otevřený prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů, který turisty seznamuje s bydlením hraběcího rodu v 19. století, nabídne několik novinek. Patří mezi ně historické hodiny, které dalo holešovské muzeum loni na podzim zrestaurovat. V prvním patře zámku bude usazen také haptický model barokní stavby pro nevidomé, sdělila dnes ČTK mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.
Prohlídkový okruh navazuje na původní turistickou trasu zámkem. Jeho součástí jsou hraběnčina ložnice, společenská místnost s hudebním koutkem, obrazy a posezením a také lovecký salonek ve věži s vystavenými předměty s vojenskou tematikou. "Trasa se přitom stále doplňuje, letos přibudou zrestaurované hodiny ze sbírek muzea. Jedná se o automaty z poloviny 19. století, tedy o hodinový stroj, který sám pohání hrací doplňky. Za zmínku v okruhu stojí také kosmetický stoleček hraběnky Elvíry Wrbnové, sestřenice císařovny Sissi, s doplňky ze skla a stříbra nebo reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury," uvedla Podhajská.
V dubnu zůstane zámek pro návštěvníky otevřený pouze o víkendech, prohlídky se budou konat v 10:00, 12:30, 13:30 a 15:00. Od května bude zámecký okruh v provozu celý týden kromě pondělí. Vstupné zůstává stejné jako loni. Dospělí zaplatí stokorunu, děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP 60 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a maximálně tři děti je 240 korun, děti do šesti let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.
Letos poprvé bude prohlídkový okruh zámkem spojený také s výstavními prostorami holešovského muzea a galerie. "Návštěvníci si budou moci za zvýhodněné vstupné koupit lístek na prohlídkový okruh a do muzea. Prohlédnou si tak nejen zmíněný zámecký mobiliář, ale také výstavu o zámeckých nástropních malbách. Otevírá se 5. května," doplnila Podhajská.
Raně barokní zámek v Holešově a jeho prohlídkové okruhy navštívilo v loňské sezoně přes 3500 turistů. Výstavy na zámku si v roce 2022 nenechalo ujít rekordních 22.000 lidí. Čtyřkřídlá historická budova, kterou obklopuje rozlehlý park, je od roku 2005 v majetku města. Od té doby radnice památku postupně opravuje.
chv kš
V on-line antikvariátu Trh knih za deset let prodali přes milion knih
Praha 8. března (ČTK) - Provozovatelé on-line antikvariátu Trh knih za deset let prodali přes milion knih. V současné době nabízejí 1,3 milionu knih a 300.000 různých titulů. Mezi nejžádanější autory patří Jaroslav Foglar, Stephen King a česká autorka románů pro mládež Lenka Lanczová. ČTK o tom za projekt Trh knih informovala Pavla Umlaufová.
"Není to jako milion prodaných šroubků nebo kalhot, každá jedna transakce propojila dva lidi, každou knihu někdo konkrétní sháněl a u nás ji našel. Je to milion knižních zážitků," uvedl zakladatel on-line antikvariátu Trh knih Petr Sobotka.
Sobotka spolu se svým týmem usiluje o to, aby knihy nezůstávaly v jedné poličce, ale šířily se mezi knihomoly. Díky platformě, kde si uživatelé prodávají a nakupují tituly mezi sebou, mohou knihy získat druhý, ale i třetí nebo čtvrtý život. Podle provozovatelů tak jde o šetrný způsob pořizování knížek nejen pro ekologicky smýšlející čtenáře. Navíc zde zájemci mohou najít tituly, které jsou v knihkupectvích vyprodané.
Jednou z hlavních myšlenek Trhu knih je, že není potřeba nakupovat nové knihy, když někdo má doma jen jednou přečtené či jen prolistované vydání. "Kolik lidí knihu přečte, tolikrát se kniha stane zážitkem. A pokaždé trochu jiným," konstatoval Sobotka.
Pokud by čtenář hledanou knihu nenašel, může na Trhu knih vytvořit poptávku, a když se titul objeví, platforma jej upozorní. Každý čtenář si díky webu může otevřít svůj e-shop a nabídnout v něm přečtené knihy dalším zájemcům. Prodejcům Trh knih účtuje provizi ve výši 25 procent z ceny prodané knihy.
Některé vzácné publikace se i v antikvariátu dají prodat za vysokou cenu. Například výpravnou knihu fotografií Žena ve světle od Františka Drtikola v minulosti prodali za 50.000 korun. Sběratelský kousek Cesta krve od Jiřího Kulhánka si z druhé ruky koupil jeden z uživatelů za 40.000 korun.
Trh knih za dobu jeho existence využilo přes 475.000 lidí. Do budoucnosti chystá web další technologické novinky, mimo jiné automatickou službu ocenění titulu. "Už se tak nestane, že by knihu Kolosální Conan od Mikea Mignola majitel nabídl k prodeji za pár stovek, když se její cena na trhu pohybuje kolem 25.000 korun," podotkl Sobotka.
Aktivní jsou i další internetové antikvariáty. Například antikvariát Knihobot.cz loni meziročně zvýšil svůj obrat ze 76 milionů korun na 182 milionů korun. Knihobot vznikl v roce 2019 jako alternativa k prodejním serverům s použitými knihami i k tradičním knihkupectvím.
jir rdo