Louisiana jako první stát USA ukládá školám, aby v třídách měly desatero
New Orleans 20. června (ČTK) - Louisiana se stala prvním státem USA, který po státních školách vyžaduje, aby ve všech třídách měly na plakátech desatero přikázání z bible, informovala agentura AP. Iniciativa místní Republikánské strany vstoupila ve středu v platnost, když ji guvernér Jeff Landry odmítl vetovat. Podle médií bude pravděpodobně předmětem soudních sporů.
Nový zákon se vztahuje na všechny vzdělávací instituce od mateřských škol po univerzity, které dostávají peníze ze státního rozpočtu. Ukládá jim, aby měly do začátku příštího roku v učebnách vystavené desatero ve formátu alespoň 11 na 14 palců (přibližně 28 na 35 cm).
Přikázání, která podle Starého zákona Bůh předal Mojžíšovi, přitom musí být ústředním prvkem daného plakátu. Školy mají připojit text o tom, že desatero 'bylo prominentním prvkem amerického veřejného školství téměř po tři staletí'.
Republikánský guvernér Landry podle AP nařízení nepodepsal, ovšem čas na případné veto nyní vypršel. Parlament státu na jihu USA, v němž dominují republikáni, mu návrh poslal minulý měsíc poté, co jej předložila poslankyně Dodie Hortonová. Ta uvedla, že biblické desatero je 'základem všech zákonů v Louisianě'.
Podle americké ústavy má vládní moc v USA zakázáno zavádět zákony, které by 'uznávaly ustanovení náboženství'. Podle webu právnické fakulty Cornellovy univerzity to státu zakazuje nejen vyhlásit oficiální náboženství, ale i přijímat opatření, která 'nadmíru zvýhodňují jedno náboženství vůči jiným'.
Jak ale uvádí zpravodajský web Axios, americký nejvyšší soud, kde aktuálně převažují konzervativní soudci, dal v některých případech najevo ochotu interpretovat danou pasáž ústavy volněji. O podobné změny jako v Louisianě se poté začali pokoušet také zákonodárci v Texasu, Jižní Karolíně a Utahu.
Proti louisianskému zákonu se již postavily Americká unie občanských práv (ACLU) a další spolky. Podle AP kritici dali najevo, že se obrátí na soudy.
lex jrm
Zvonice v poutním areálu v Horní Polici má po více než 80 letech znovu pět zvonů
Horní Police (Českolipsko) 19. června (ČTK) - Zvonice v poutním areálu v Horní Polici na Českolipsku má po více než 80 letech znovu pět zvonů. Poslední dostala tento týden. Poprvé se rozeznějí při poutní slavnosti 30. června, řekl dnes ČTK správce farnosti Radek Jurnečka.
Zvony se do poutního areálu, který je národní kulturní památkou, začaly vracet před čtyřmi lety. Všechny jsou nové. V první etapě obnovy poutního areálu zvonař v roce 2020 zavěšoval tři největší, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. Loni přibyl 170kilogramový pojmenovaný sv. Josef. 'Tento je Jáchym. Je nejmenší a váží 125 kilogramů,' dodal Jurnečka. Nový zvon požehná biskup Stanislav Přibyl právě při poutní slavnosti, která bude příští týden v neděli.
Poutní areál v Horní Polici patří k nejcennějším barokním památkám v Libereckém kraji. Vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, která byla vnímaná jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo, kde byla vylovena z řeky, připomíná mariánský sloup.
Poutní areál byl ještě před pár lety v havarijním stavu, jeho obnova začala v roce 2018 a dosud neskončila. Nejrozsáhlejší byla první etapa za více než 100 milionů korun, která trvala dva roky. Rekonstrukce se dočkaly kostel, zvonice, věžičky ambitů i exteriér. Na obnovu areálu se tehdy církvi podařilo získat evropské dotace, které pokryly většinu nákladů. Druhá etapa zhruba za 17 milionů korun byla zaměřená především na opravu zahrady a také ambitu, což je polokrytá chodba okolo kostela. 'V tomto roce děláme průčelí fary, děláme zázemí pro cyklisty a budeme dělat toalety pro poutníky. Získali jsme na to dotaci asi 2,5 milionu korun,' řekl Jurnečka.
U fary, která připomíná barokní zámeček, jde podle něj o první etapu rekonstrukce. Předchozí správce farnosti náklady na její celkovou obnovu odhadl na 60 milionů korun. 'Faru budeme opravovat po částech,' dodal Jurnečka. Podle něj nyní připravují žádost o získání dotace z evropského programu IROP.
Díky obnově zájem turistů o toto poutní místo stoupl. 'Za měsíc tady máme šest až osm zájezdů,' řekl správce farnosti. Dvakrát více lidí chodí i na bohoslužby. 'Jsou každou neděli ve tři odpoledne a chodí tam kolem 50 lidí,' dodal.
knt hj