Ukrajinské ženy se čím dál víc prosazují v armádě, i na velitelských postech
Kyjev 10. března (ČTK) - V ukrajinské armádě nyní slouží asi 65.000 žen, což je asi o 30 procent více než na začátku války před dvěma lety, uvedl deník The New York Times (NYT). Asi 4000 z nich se účastní bojů. Na frontové linii čelí stejnému strachu a stejně tvrdým podmínkám jako muži, napsal deník.
Jednou z žen na frontě je 32letá velitelka dělostřelecké čety, která si říká přezdívkou Čarodějka. Do armády tato bývalá právnička vstoupila spolu se svými dvěma bratry i matkou v den, kdy Rusko před dvěma lety napadlo Ukrajinu. První bojovou zkušenost nabyla ještě téhož roku u Kyjeva. Od začátku loňského roku byla Čarodějka se svojí četou ve 24. brigádě u Bachmutu na východě Ukrajiny, kde měla na starosti dohled nad všemi dělostřeleckými systémy své jednotky.
Čarodějka je rozhodnutá, že v armádě zůstane i po konci války. "Lidé, kteří chtějí vstoupit do ozbrojených sil musí chápat, že je to styl života," uvedla.
V době, kdy Ukrajina s obtížemi odráží neutichající ruské útoky a její ztráty stoupají, přibývá podle NYT žen, které se do armády hlásí. Čím dál víc mají zájem i o bojové pozice. Také armáda se snaží o to, aby ženy přilákala. Dobrovolnické skupiny nabízejí například výcvik zaměřený pouze na ženy.
I když na ukrajinské ženy se na rozdíl od mužů mobilizace nevztahuje, Ukrajinky, které mají diplom z oblasti zdravotnictví nebo farmaceutiky, se musejí nechat zapsat do služby v armádě. Ženy působí jako zdravotnice v bojových jednotkách, ale třeba i jako odstřelovačky nebo velitelky tankových nebo dělostřeleckých baterií.
V době, kdy novináři deníku Čarodějku navštívili na frontě, trávila většinu času se svým minometným týmem ve sklepě v téměř úplné tmě. Pokud by vojáci zapnuli světlo, mohly by mít jejich oči problém přivyknout tmě, kdyby bylo potřeba vyjít ven a zahájit palbu.
O něco dále na sever frontové linie se bojů u Kupjansku coby velitelka ve 32. mechanizované brigádě účastní také bývalá 21letá ukrajinská folková zpěvačka, která v armádě používá přezdívku Tesla. Novináři ji zastihli, jak seděla shrbená na stoličce v prázdném domě, který slouží brigádě jako polní velitelství, a posílá textové a hlasové zprávy, zatímco probírá se zástupcem velitele plán. Tesla se snažila přeorientovat ruskou palbu na svoji vlastní jednotku, aby jiný oddíl, který byl právě pod palbou, mohl z pozice evakuovat těžce raněného vojáka.
agl jd
CNN: USA počítaly s reálnou možností ruského jaderného útoku na Ukrajinu
Washington 9. března (ČTK) - USA se připravovaly na reálnou možnost, že Rusko provede na konci roku 2022 jaderný útok na Ukrajinu, tvrdí americká stanice CNN, která se odvolává na dva nejmenované vysoce postavené představitele americké prezidentské administrativy. Obavy z rizika jaderného útoku se podle těchto zdrojů nezakládaly pouze na hypotetických scénářích, ale vznikly na základě souboru několika událostí, analýz a poznatků rozvědek.
'Museli jsme vytvořit plán, abychom byli v nejlepší možné pozici, kdyby se tato dříve nemyslitelná událost skutečně stala,' řekl stanici jeden její zdroj.
V závěru roku 2022 se ruská armáda ocitla na Ukrajině v nezáviděníhodné situaci, připomněla CNN. Ukrajinské síly postupovaly na Cherson na jihu země, jedno z největších měst, které se ruské armádě od začátku ofenzivy v únoru 2022 podařilo ovládnout. Celým ruským jednotkám hrozilo obklíčení. Americká administrativa se domnívala, že takováto velká ztráta by mohla být potenciálním spouštěčem pro použití jaderných zbraní, sdělily CNN její zdroje. K obavám přispívalo i to, že ruský prezident Vladimir Putin prohlašoval Cherson za součást ruského území a mohl by tedy jeho ztrátu označit za hrozbu pro Rusko.
K obavám z možného jaderného útoku na Ukrajinu přispělo tehdy i to, že Rusko několikrát obvinilo ukrajinské síly, že se připravují na použití takzvané špinavé bomby, která po výbuchu zamoří okolí radioaktivním materiálem pomocí exploze konvenční výbušniny. Podle zdrojů CNN toto falešné obvinění vyvolalo podezření Washingtonu, že Rusové si buď připravují 'záminku, aby udělali sami něco šíleného, nebo chtějí zakrýt něco, co se sami chystají udělat'.
Obavy Washingtonu pak vystupňovala především informace západních rozvědek, že ruští představitelé mezi sebou o jaderném útoku otevřeně diskutují. Tyto rozhovory se podle zdrojů CNN odehrávaly minimálně v 'nižších patrech ruského systému'.
USA se proto zaměřily na sledování přesunů ruských jaderných sil. O hrozbě jaderného útoku také v tichosti jednaly s hlavními spojenci a snažily se přimět i ostatní země, především Čínu a Indii, aby Rusko od podobného útoku odradily. Právě zapojení Indie a Číny a dalších zemí mohlo podle jednoho ze zdrojů stanice nakonec pozitivně ovlivnit způsob, jakým Rusové o jaderných zbraních uvažovali.
agl jrm