Císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, přiznal japonský císař
Tokio 20. června (ČTK) - Japonský císař Naruhito přiznal, že japonská císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, informoval deník The Times. Otázka budoucího panovníka je v asijské zemi v kontextu rychle stárnoucí populace a klesající porodnosti stále aktuálnější. List The Times poznamenává, že podobná prohlášení, která se dotýkají existenčního problému nejstarší monarchie na světě, jsou od císaře velmi vzácná.
"Počet mužů v císařské rodině se stále ztenčuje. Muži stárnou. Ženy naopak císařskou rodinu opouštějí, když se vdají. Takové faktory ovlivňují celkový počet členů císařské rodiny, kteří by se mohli zhostit veřejných povinností, a který je nyní nižší než dříve. Tento problém souvisí s budoucností celé císařské rodiny," uvedl Naruhito. Doplnil ale, že by se nerad vyjadřoval k právním otázkám. Patrně tak narážel na současnou právní úpravu, podle níž může japonský trůn zdědit pouze císařův mužský potomek.
Kromě bývalého císaře Akihita, který v roce 2019 odstoupil ze zdravotních důvodů, jsou v šestnáctičlenné rodině císaře Naruhita spolu s ním čtyři muži. Císařův mladší bratr a předpokládaný následník trůnu korunní princ Fumihito, jeho sedmnáctiletý syn Hisahito a císařův osmaosmdesátiletý strýc princ Hitači. Naruhito s manželkou císařovnou Masako mají pouze jedno dítě, dvaadvacetiletou princeznu Aiko.
Z dalších 17 členů císařské rodiny je více než osm starších 60 let. Japonská monarchie tak nečelí jen nedostatku dědiců, ale celkovému nedostatku mladých členů, kteří by mohli zastat povinnosti, jako je navštěvování škol a nemocnic nebo účast na šintoistických obřadech.
Téměř 90 procent japonské veřejnosti by souhlasila s úpravou stávajícího zákona, která by umožnila, aby trůn zdědila žena, v tomto případě princezna Aiko. Proti takové změně se ale dlouhodobě staví pravicově konzervativní vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP).
V minulosti v Japonsku již dcery císařů vládly, poslední ve druhé polovině 18. století.
ele jrm
Louisiana jako první stát USA ukládá školám, aby v třídách měly desatero
New Orleans 20. června (ČTK) - Louisiana se stala prvním státem USA, který po státních školách vyžaduje, aby ve všech třídách měly na plakátech desatero přikázání z bible, informovala agentura AP. Iniciativa místní Republikánské strany vstoupila ve středu v platnost, když ji guvernér Jeff Landry odmítl vetovat. Podle médií bude pravděpodobně předmětem soudních sporů.
Nový zákon se vztahuje na všechny vzdělávací instituce od mateřských škol po univerzity, které dostávají peníze ze státního rozpočtu. Ukládá jim, aby měly do začátku příštího roku v učebnách vystavené desatero ve formátu alespoň 11 na 14 palců (přibližně 28 na 35 cm).
Přikázání, která podle Starého zákona Bůh předal Mojžíšovi, přitom musí být ústředním prvkem daného plakátu. Školy mají připojit text o tom, že desatero 'bylo prominentním prvkem amerického veřejného školství téměř po tři staletí'.
Republikánský guvernér Landry podle AP nařízení nepodepsal, ovšem čas na případné veto nyní vypršel. Parlament státu na jihu USA, v němž dominují republikáni, mu návrh poslal minulý měsíc poté, co jej předložila poslankyně Dodie Hortonová. Ta uvedla, že biblické desatero je 'základem všech zákonů v Louisianě'.
Podle americké ústavy má vládní moc v USA zakázáno zavádět zákony, které by 'uznávaly ustanovení náboženství'. Podle webu právnické fakulty Cornellovy univerzity to státu zakazuje nejen vyhlásit oficiální náboženství, ale i přijímat opatření, která 'nadmíru zvýhodňují jedno náboženství vůči jiným'.
Jak ale uvádí zpravodajský web Axios, americký nejvyšší soud, kde aktuálně převažují konzervativní soudci, dal v některých případech najevo ochotu interpretovat danou pasáž ústavy volněji. O podobné změny jako v Louisianě se poté začali pokoušet také zákonodárci v Texasu, Jižní Karolíně a Utahu.
Proti louisianskému zákonu se již postavily Americká unie občanských práv (ACLU) a další spolky. Podle AP kritici dali najevo, že se obrátí na soudy.
lex jrm