V Česku začíná být nedostatek kamene, otevírání kamenolomů je složité
Praha 3. dubna (ČTK) - V Česku začíná být nedostatek kamene potřebného mimo jiné i k výrobě betonu, což může do budoucna ohrozit stavební rozvoj. Povolování nových kamenolomů je příliš složité a nové nevznikají. Na dnešní debatě o udržitelném rozvoji měst a obcí v Praze to s odkazem na svou analýzu řekli zástupci výzkumné společnosti CEEC Research. Podle vrchního ředitele sekce průmyslu a stavebnictví ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Eduarda Muřického si je stát problému vědom a v případě vládou určených strategických staveb má těžbu usnadnit novela zákona.
'Je zde velké riziko, že pokud se nezmění situace v otevírání nových těžebních lokalit, tak v budoucnu opravdu nebude z čeho stavět a my budeme nuceni strategické stavební suroviny dovážet ze zahraničí, což stavby prodraží,' uvedla mluvčí CEEC Research Helena Grofová. Dodala, že otevírání nových kamenolomů brání zejména složitá legislativa.
'Narážíme na to už nějakou dobu,' potvrdil Jakub Šimáček, ředitel výrobce betonu TBG Metrostav. 'Beton ze dvou třetin tvoří kamenivo,' uvedl. Dodal, že každoroční shánění dodavatele kamene, který by byl schopen uspokojit potřeby firmy, je složité, což se samozřejmě projevuje i v jednáních o ceně.
Negativní trend potvrdil i Muřický, MPO podle něj o situaci ví a snaží se ji řešit. 'Trend je negativní, máme ještě nějaký čas, abychom to zvrátili, ale musíme prostě bít na poplach. Česká společnost jako celek si musí uvědomit, že bez surovin se nebudeme mít dobře,' řekl. Dodal, že v ČR je 207 kamenolomů, které vykazují produkci a nejhorší je situace v případě kamene potřebného pro výstavbu v železniční dopravě.
To potvrdil ředitel úseku Správy železnic pro modernizace drah Pavel Paidar, podle kterého bude rozšíření těžby nutné i kvůli plánované výstavbě vysokorychlostních železničních tratí. 'Obávám se, že výhledově se bez nějakého většího legislativního zásahu neobejdeme,' uvedl. Doplnil, že případná nutnosti materiál dovážet bude znamenat zvýšení ceny výstavby.
Podle Muřického má situaci částečně řešit novela liniového zákona, kterou koncem loňského roku schválila Poslanecká sněmovna. Podle té bude v případě stavebních materiálů pro vládou určené strategické stavby možné těžbu povolovat rychleji. Novela v těchto případech zavádí i možnost vyvlastnění.
psc rdo
Írán: Při útoku Izraele na konzulát v Damašku zemřeli dva íránští generálové
Teherán/Damašek/Tel Aviv 1. dubna (ČTK) - Íránské revoluční gardy uvedly, že dnešní útok na íránský konzulát v syrském hlavním městě Damašku zabil dva generály a pět důstojníků této vojenské organizace. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oficiální komuniké. Teherán dříve z útoku obvinil Izrael a pohrozil odvetou.
Podle íránské arabskojazyčné státní televize Al-Alam byla budova íránského konzulátu vzdušným útokem zcela zničena. Syrské ministerstvo obrany citované agenturou AFP uvedlo, že všechny osoby, které se tam v tu dobu nacházely, byly zabity nebo utrpěly zranění.
Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján podle místních médií, na které se odvolává Reuters, učinil Izrael zodpovědným za důsledky útoku na konzulát. Čin je podle něj "porušením všech mezinárodních úmluv".
Podle ministerstva zahraničí v Teheránu si Írán vyhrazuje právo podniknout v reakci na izraelský útok "reciproční kroky". "Teherán rozhodne o typu reakce a trestu vůči agresorovi," uvedlo ministerstvo.
Revoluční gardy ve večerním prohlášení potvrdily předchozí zprávy agentury Reuters a íránských médií, podle nichž při útoku zemřel jeden z velitelů revolučních gard Mohammad Rezá Zahádí. Ten podle médií velel v Sýrii a v Libanonu od roku 2016 íránským jednotkám Kuds, které podporují síť spojenců Teheránu v zahraničí.
Jako druhého z generálů Revolučních gard zabitých dnes v Damašku prohlášení zmiňuje Mohammada Rahímího.
Íránský velvyslanec v Sýrii Hosejn Akbarí útok odsoudil a uvedl, že při něm zahynulo sedm lidí. Záchranáři ale podle něj nadále pátrají pod troskami. Mezi zraněnými jsou dva policisté, kteří budovu střežili. Izraeli pohrozil tvrdou odvetou, uvedl Reuters.
"Zprávy v zahraničních médiích nekomentujeme," uvedla podle Reuters mluvčí izraelské armády.
Izrael v Sýrii už mnoho let útočí na cíle spojené s Íránem či Teheránem podporovaným libanonským hnutím Hizballáh. Útok na íránský konzulát v Damašku však podle AP zřejmě předznamenává zintenzivnění těchto úderů, které již tak zesílily od loňského října, kdy palestinské hnutí Hamás podniklo teroristický útok na Izrael. Cíle poblíž Damašku byly terčem leteckého útoku také v neděli. V pátek zemřelo při leteckých útocích na severozápadě Sýrie více než 50 lidí, mezi nimiž podle syrské opoziční exilové organizace SOHR byli syrští vojáci a členové Hizballáhu.
abl ank